4 października, 2024

Endodoncja – czy wiesz co to jest?

uśmiechnięta kobieta

Z opcją leczenia endodontycznego spotkamy się w większości gabinetów stomatologicznych. Co w praktyce oznacza to określenie i czemu służą takie działania? Dziś rozwiewamy mity na temat endodoncji.

 

Czym jest endodoncja?

Endodoncja to dział stomatologii zachowawczej, który koncentruje się na kwestiach związanych ze schorzeniami miazgi. Dużo częściej niż określenia „leczenie endodontyczne” używa się bardziej potocznego i szerzej znanego określenia – leczenie kanałowe. Podejmuje się je, gdy zapalenie miazgi jest tak zaawansowane, że inne leczenie nie przyniesie pozytywnych efektów. Endodoncja zajmuje się też stanami martwiczymi miazgi. Dzięki takim wysiłkom stomatologów możliwe jest uniknięcie ekstrakcji zęba.

 

Jak dokładnie wygląda leczenie kanałowe?

Aby skutecznie przeprowadzić leczenie kanałowe, najpierw należy dokładnie oczyścić kanał zębowy. Kolejny krok to dokładne odkażenie zęba i poszerzenie przestrzeni. Następnie tak powstałą niszę wypełnia się specjalną substancją. Podczas całego procesu:

  • stosuje się specjalne narzędzia penetrująco-piłujące, których funkcją jest wybieranie miazgi;
  • wykorzystuje się gutaperkę, będącą twardniejącą masą, powszechnie stosowaną w stomatologii;
  • wykonuje się zdjęcie RTG, które pozwala zweryfikować, czy kanał rzeczywiście został szczelnie wypełniony.

Tego typu rozwiązania wykorzystują specjaliści i specjalistki z gabinetu stomatologicznego Przy Tobie.

Warto pamiętać, że istnieje kilka przeciwwskazań, które uniemożliwiają przeprowadzenie leczenia endodontycznego. W przypadku leczenia kanałowego szczególną ostrożność trzeba zachować, jeśli pacjent lub pacjentka cierpi na choroby serca, stawów, nerek czy zmaga się z obniżoną odpornością.

 

uśmiechnięta kobieta

 

Nowoczesna strona endodoncji

Leczenie endodontyczne przez lata było kojarzone z bólem. Wynika to z faktu, że kiedyś używano przestarzałych metod. Dziś nie znajdują już one zastosowania. Podczas pracy stomatolodzy i stomatolożki wykorzystują specjalne mikroskopy. Takie urządzenia pozwalają na osiągnięcie niezwykle precyzyjnych wyników. Dokładność przekłada się na komfort pacjenta lub pacjentki. Taka osoba nie musi borykać się z konsekwencjami nieprawidłowo oczyszczonego kanału i po jakimś czasie powtórnie leczyć zęba kanałowo. Oprócz tego, zaawansowana technologia pozwoliła znacznie skrócić czas wykonania leczenia. Współczesna endodoncja nie wymaga od leczonej osoby kilku wizyt. W zdecydowanej większości przypadków wszystko da się załatwić podczas jednego spotkania.