14 lipca, 2024

Jak wygląda rehabilitacja w domu opieki?

 

Dzięki rehabilitacji osoba w podeszłym wieku przez dłuższy czas zachowuje sprawność. Często takie ćwiczenia są niezbędne, żeby wrócić do formy sprzed urazu lub po prostu zmniejszyć konsekwencje wynikające z kontuzji. Niestety w wieku senioralnym nie jest trudno o problemy z układem ruchu. To właśnie dlatego w dobrze wyposażonych domach opieki znajdziemy również salę rehabilitacyjną.

 

Rehabilitacja w domu opieki

W jaki sposób planowane są takie działania? Najważniejsze jest to, żeby wszystkie ćwiczenia były wykonywane pod okiem specjalisty. To ekspert uczy seniora ćwiczeń. Dzięki doskonałej znajomości jego zdrowia jest w stanie zalecić właściwą aktywność fizyczną. Weryfikuje również to, czy każdy ruch wykonywany jest właściwie. Żeby rehabilitacja przyniosła efekty:

  • ćwiczenia muszą być wykonywane regularnie
  • ćwiczenia muszą być wykonywane poprawnie
  • wszystkie urządzenia muszą działać prawidłowo i w żaden sposób nie zagrażać pacjentom.

 

ręce starszych ludzi

 

Zalety rehabilitacji w domu opieki

Korzyści z uczestnictwa w zajęciach rehabilitacyjnych jest wiele. Skupmy się jednak na korzyściach wynikających z ulokowania takiej sali w domu opieki. Najlepiej aby mieszkańcy i mieszkanki nie muszą podróżować poza obiekt, żeby wykonać ćwiczenia na profesjonalnych maszynach. To oszczędność czasu i energii. Oprócz tego bliskość sali rehabilitacyjnej motywuje do rozpoczęcia aktywności. Trudniej się rozmyślić, gdy rehabilitant lub rehabilitantka oraz profesjonalne maszyny czekają obok.

Aktywność fizyczna jest ważna w każdym wieku. U starszych osób zaprzestanie ruchu może prowadzić do znacznego ograniczenia mobilności, a czasem również do dolegliwości ruchowych. Specjalna rehabilitacja dla seniorów to środek zaradczy, który pozwoli uniknąć takich scenariuszy lub ułatwi mierzenie się z utrudnionym poruszaniem. To właśnie dlatego tak wiele profesjonalnych domów opieki stara się zapewnić swoim rezydentom dostęp do tego przydatnego rozwiązania.