25 listopada, 2023

Płyta mdf – czym jest i jakie posiada zalety?

Wybór odpowiednich mebli jest ciężkim zadaniem. Wymaga poświęcenia sporej ilości czasu na znalezienie tych odpowiednich. Kierując się wyborem mebli nie tylko wygląd i kolor ma znaczenie, ale również materiał, z jakiego zostały wykonane. Przemierzając sklepy meblowe, można się spotkać z różnymi materiałami np. taka płyta MDFczęsto spotykana w sklepach, a jednak, gdyby zapytać klienta czym jest, mógłby mieć problem z odpowiedzią.

Czym jest płyta MDF

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Płyty MDF to płyty pilśniowe o średniej gęstości idealnie nadające się do wyrobu mebli dzięki swoim właściwościom. Powstają ze zmielonego drewna i związków organicznych. Płyty tego typu są wyjątkowo trwałe i wytrzymałe. Jest to doskonała alternatywa dla wyrobów z drewna. Płyta MDF jest o wiele tańsza od drewna, jednocześnie zapewniając trwałość i możliwość długiej eksploatacji. Cechy te sprawiają, że jest wyjątkowo chętnie wykorzystywana w przemyśle meblarskim. Firmy takie jak wytnijwymaluj.pl wykorzystują płyty tego rodzaju, by jak najlepiej sprostać wymaganiom klientów.

Zalety płyty MDF

Płyty MDF są chętnie wybierane ze względu na swój stosunek jakości do ceny. Zaletami tych płyt są m.in.:

  • trwałość — pozwala na długie użytkowanie mebli wykonanych z tego materiału,
  • łatwość czyszczenia — nie chłonie tłuszczów, umożliwia łatwe czyszczenie bez zbędnych detergentów,
  • cena — płyta MDF jest o wiele tańsza niż drewno,
  • prosta obróbka — w każdej chwili można ją w prosty sposób zmodyfikować.

Gładka powierzchnia surowej płyty sprawia, że doskonale nadaje się do laminowania i lakierowania.

Płyty MDF lakierowane

Ze względu na ryzyko zarysowania lakierowaniu poddawane są zazwyczaj fronty mebli. Płyty MDF lakierowane są wyjątkowo estetyczne. Sprawdzą się do każdego wnętrza. Lakier pełni rolę powłoki ochronnej chroniącej przed zarysowaniami. Zabezpiecza także przed nadmiernym osadzaniem się kurzu na meblach i pozwala na ich łatwiejsze czyszczenie.

Płyty MDF laminowane

Laminowanie polega na pokryciu płyty dekoracyjnym papierem impregnowanym żywicą. Płyty MDF laminowane wykazują wysoką odporność na zabrudzenia, wilgotność i wysokie temperatury. Ze względu na swoje właściwości są często wykorzystywane w tylnych części mebli.