25 listopada, 2023

Cyklinowanie, czyli jak usunąć rysy z podłogi

Drewniane podłogi od wielu lat cieszą się dużą popularnością. Swój sukces zawdzięczają nie tylko trwałości, ale i nienagannemu wyglądowi. Właściciele drewnianych podłóg, z pewnością nieraz słyszeli o zabiegu, jakim jest cyklinowanie. Czym jest ten proces i dlaczego warto z niego skorzystać?

Cyklinowanie podłogi — czym jest?

Cyklinowanie paneli wykonanych z drewna to tak naprawdę ich renowacja. Jest to proces, który polega na zdarciu wierzchniej powłoki drewna. Usuwana jest wtedy warstwa podłogi, którą wcześniej pokryto środkami ochronnymi, np. lakierem. Po jej zdarciu, na wierzchu pojawia się świeża faktura, na którą można ponownie nanieść preparaty zabezpieczające. Dzięki temu zabiegowi, możesz pozbyć się powstałych rys. Warto dodać, że cyklinowanie parkietu odbywa się za pomocą specjalnego urządzenia, jakim jest cykliniarka.

Etapy cyklinowania:

  • wstępne szlifowanie za pomocą papieru ściernego (należy dopasować jego rodzaj do typu drewna oraz odpowiednio zmieniać jego gramaturę),
  • wygładzenie powierzchni oraz jej polerowanie,
  • szpachlowanie preparatem na bazie żywicy (czasami nie jest konieczne),
  • szlifowanie i polerowanie,
  • odpylenie podłogi,
  • nałożenie środków ochronnych.

Bezpyłowe cyklinowanie podłogi — czy warto?

Bezpyłowe cyklinowanie podłogi polecane jest osobom, którym zależy na sprawnej renowacji. Decydując się na ten rodzaj renowacji, masz pewność, że maszyny będą na bieżąco pochłaniać osadzający się kurz. To z kolei przyczynia się do utrzymania danego pomieszczenia w czystości. Ponadto kurz nie dostanie się do układu oddechowego pracowników oraz domowników.

To nie koniec zalet bezpyłowego cyklinowania podłogi — dzięki tej metodzie, będziesz mógł odnowić podłogę wykonaną z każdego rodzaju drewna. Nie musisz więc się martwić o to, czy rozdaj renowacji, na jakie się zdecydowałeś, nadaje się do gatunku drewna, z którego wykonana jest Twoja podłoga.

Cyklinowanie podłogi jest niezbędnym zabiegiem każdego drewnianego parkietu. Jeśli więc zastanawiasz się nad przeprowadzeniem takiej renowacji, serdecznie zapraszamy do skorzystania z usług firmy Parkieciarz Targówek. Powierzając cały proces renowacji wysoko wykwalifikowanym specjalistom, masz pewność, że Twoja podłoga zostanie odpowiednio zabezpieczona na najbliższe lata.