12 czerwca, 2024

Tomografia komputerowa – czym jest i jak się do niej przygotować?

Można wyróżnić wiele podstawowych metod diagnostycznych, które pozwalają specjalistom zyskać wgląd w tkanki niewidoczne gołym okiem. Do diagnozowania chorób różnorodnych układów stosuje się m.in. tomografię. Niżej przyglądamy się bliżej temu badaniu.

Tomografia komputerowa w Warszawie na NFZ – na czym polega takie badanie?

Badanie jest na tyle popularne, że wiele osób ma je za sobą. Cały proces jest bezbolesny i nieinwazyjny dla pacjenta, toteż często właśnie na takie rozwiązanie decydują się specjaliści, gdy chcą upewnić się co do swoich podejrzeń lub wykluczyć jakąś chorobę. Tomografia komputerowa NFZ w Warszawie to istotny krok, pozwalający określić stopień obrażeń wewnętrznych.

Aby przeprowadzić takie badanie pacjent:

  • kładzie się na stole tomografu;
  • przyjmuje pozycję poleconą przez specjalistę;
  • powstrzymuje się od jakiegokolwiek ruchu.

Praca z takim urządzeniem jak tomograf komputerowy w Warszawie wymaga wstrzymania oddechu. W trakcie wykonania badania możemy usłyszeć charakterystyczne burczenie. Cały proces jest bezbolesny dla pacjenta.

Tomografię można przeprowadzić w takich obszarach jak aorta, tętnice, kręgosłup, stawy, szyja, twarzoczaszka, zatoki, miednica, oczodoły i wiele innych. Tego typu czynności są bezpieczne dla naszego zdrowia i przeważnie od razu możemy udać się do domu. Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli tomografia komputerowa przeprowadzona jest z kontrastem. Wtedy powinniśmy zostać w placówce po badaniu jeszcze pół godziny.

Tomografia komputerowa – cena w Warszawie

Koszt badania zależy od tego, czy tomografia jest wykonywana na NFZ, czy nie. W pierwszym przypadku jest to badanie darmowe. Jeśli jednak zdecydujemy się na tomograf komputerowy w Warszawie odpłatnie, warto poszukać placówki, oferującej wysokiej jakości usługę w przystępnej cenie.