3 marca, 2024

Czym charakteryzują się kaski motocyklowe otwarte?

Planujesz w niedługim czasie zakup swojego własnego motocykla? Koniecznie musisz zaopatrzyć się więc w kask. A może musisz wymienić obecnie posiadany kask na nowy? Niezależnie od powodu dobrze wiedzieć czym charakteryzują się kaski motocyklowe otwarte, a przedstawi je właśnie ten artykuł!

Rodzaje kasków motocyklowych

Kask na motocykl to nieodłączny element zestawu każdego motocyklisty. To dzięki niemu głowa prowadzącego pojazd nie dozna szeregu obrzęków podczas ewentualnego wypadku. Dlatego tak ważne jest, aby nie lekceważyć tego elementu i koniecznie wybrać odpowiedni dla siebie kask. Wśród najpopularniejszych rodzajów motocyklowych kasków wyróżnić można:

  • kaski zamknięte (inaczej nazywane integralnymi);
  • kaski szczękowe;
  • kaski otwarte.

Pierwszy rodzaj kasku jest zintegrowaną całością, przez co gdy go założymy, nie będziemy mogli otworzyć żadnej części, aby zaczerpnąć świeżego powietrza. Możliwe to już będzie w przypadku kasku szczękowego, który posiada ruchomą dolną część. Oba wspomniane rodzaj chronią całą głowę, wraz ze szczęką. Inaczej jest w przypadku kasków motocyklowych otwartych.

Kaski motocyklowe otwarte – czym są?

W przeciwieństwie do kasków motocyklowych zamkniętych oraz szczękowych, kaski motocyklowe otwarte nie posiadają części ochraniającej szczękę. Oznacza to, że są najmniej bezpiecznym rodzajem kasków, lecz nie oznacza to, że są nieprzydatne. Wręcz przeciwnie, kaski motocyklowe otwarte są idealne do motocykli oraz skuterów, które nie rozwijają dużej prędkości, a ryzyko wypadku jest w ich przypadku mniejsze.

W takich sytuacjach nie ma potrzeby zakrywania całej twarzy, w tym szczęki, gdyż np. w ruchu miejskim nie jest ona zagrożona w takim stopniu, jak w przypadku szybkiej jazdy autostradą. Co również ważne, kaski motocyklowe otwarte są zdecydowanie wygodniejsze w użyciu oraz noszeniu, gdyż nie zakrywają twarzy, która ma swobodny dostęp do otaczającego ją powietrza. Warto więc zastanowić się nad tym rodzajem kasku, jeśli nie planujemy szybkich jazd pojazdem.

Źródło: https://moto-freak.pl/pl/