14 lipca, 2024

5 faktów jakie powinieneś wiedzieć w temacie wymiany oleju w samochodzie

Na odpowiednie działanie silnika wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest sprawnie funkcjonowanie układu olejenia. Dziś przyglądamy się bliżej wymianie oleju. Co musimy wiedzieć w temacie: wymiana oleju w samochodzie.

 

Liczy się regularność

Kierowca musi pamiętać o tym, żeby dokonywać regularnych przeglądów i troszczyć się o właściwe działanie każdego podzespołu. Regularność jest tu kluczowa, bo takie nastawienie pozwala zapobiec poważniejszym (i kosztownym!) naprawom. Z olejem nie jest inaczej.

 

Weryfikuj informacje od producentów

Informacje o tym, jak często należy zadbać o wymianę oleju, dobrze jest czerpać wprost od producentów. Warto jednak takie dane zweryfikować u mechanika. Czasem bowiem możemy mieć do czynienia z sytuacją, gdy producenci znacznie zawyżają wytrzymałość oleju. Konsultacja ze specjalistami pozwoli nam upewnić się, czy przy przebytej odległości olej rzeczywiście będzie optymalnie spełniał swoje funkcje. Przeważnie za granicę uznaje się rok użytkowania lub przejechane 10-12 tysięcy kilometrów.

 

wlewanie oleju do silnika samochodowego

 

Olej silnikowy to nie wszystko

Przeważnie, gdy myślimy o wymianie oleju, mamy na myśli olej silnikowy. Nie zapomnijmy jednak o tym, żeby zatroszczyć się o:

  • manualne skrzynie biegów;
  • automatyczne skrzynie biegów.

Bez regularnej wymiany oleju w tych podzespołach, trudno mówić o sprawnym działaniu pojazdu,

 

Wymianę oleju powierzaj doświadczonym specjalistom

Olej pełni bardzo wiele funkcji, toteż należy dokładnie podejść do czynności jego wymiany. Produkt musi być właściwie dopasowany do maszyny, a usługa musi być wykonana precyzyjnie. Jeśli zależy nam na tym, żeby nasze auto działało bez problemu, powierzmy to zadanie doświadczonym ekspertom. Taką pomoc oferuje m.in. warsztat ze Świnoujścia Sergiej Paszyński.

 

Zatroszcz się o diagnostykę silnika

Ten punkt mocno wiąże się z poprzednim, bo w profesjonalnych miejscach specjaliści przed wymianą oleju realizują kompleksową diagnostykę silnika. Taka kolejność działań pozwala stwierdzić, czy układ olejenia działa prawidłowo i czy w oleju nie znajdują się żadne zanieczyszczenia.