13 kwietnia, 2024

Żarówki ledowe i ksenonowe do auta – jakie są różnice i które są lepsze

Na bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem, ważną rolę odgrywa odpowiednio optymalne oświetlenie, które możliwe jest dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii. Z powodzeniem zaliczyć do nich można żarówki ksenonowe i światła Led do samochodów, które wypierają obecnie starsze marki żarówek. Są one również kluczowym elementem efektywnego wyglądu pojazdu. Oba oświetlenia mają swoich zwolenników.

Jakie są zalety świateł Led i Ksenonowych do samochodu?

Żarówki LED są półprzewodnikiem, a dzięki odpowiednim ustawieniom diod, będziemy mieli oświetloną zarówno drogę jak i pobocze. Kierowcy cenią sobie światła Led za wysoką wydajność i żywotność, która sięga średnio 50000-60000 godzin, chociaż w niektórych modelach samochodów może to być wydajność nawet 100000 godzin.

Ich atutem jest możliwość sterowania oświetleniem i dostosowania go do aktualnych warunków podczas jazdy, tak aby nie oślepić innych kierowców i pieszych, a jednocześnie mieć bardzo dobrą widoczność na drodze i w razie potrzeby także poboczu. Żarówki samochodowe Led są niezwykle trwałe i odporne na wstrząsy, a przede wszystkim wysoce energooszczędne, co głównie wpływa na ich wybór i coraz niższą cenę. Idealnie jasna barwa światła i jakże nowoczesny design, zadowolą niejednego kierowcę.

Reflektory Ksenonowe słyną przede wszystkim z efektu jasnego i do złudzenia przypominającego światło dzienne oświetlenia, które nie tylko zwiększa pole widzenia, ale przy okazji nie jest oślepiające i drażniące dla innych uczestników ruchu drogowego. Bardzo dobrze nadają się do jazdy w trudnych warunkach pogodowych i optymalizują widoczność podczas jazdy nocą, dzięki równomiernemu rozproszeniu światła przed samochodem, a co za tym idzie, jest ono bardzo jasne aczkolwiek nie męczy przy tym naszych oczu.

Zaznaczyć należy również długą żywotność palnika i względnie niski poziom poboru prądu. Również to oświetlenie podnosi standard i design naszego samochodu.

Jakie są zatem wady oświetlenia Ksenonowego i typu Led?

W przypadku żarówek samochodowych Led, głównym problemem będzie tutaj przegrzewanie się diod z tyłu oprawy, a wystarczy tylko jedna uszkodzona dioda i będziemy zmuszeni do wymiany całej lampy, co niestety jest kosztowne i problematyczne. Mimo to, jeśli systemy chłodzące będą działać sprawnie, to czas żywotności takiej lampy jest praktycznie równy eksploatacji samochodu. Ledy już kojarzone są z wysoką jakością, przy malejącej cenie.

W kwestii lamp samochodowych Ksenonowych, to podczas wymiany palnika, wymagana jest profesjonalna wiedza fachowca, który się w tym specjalizuje. A nie należy ta usługa do najtańszych. Trzeba także wspomnieć o tym, że oświetlenie jest stałe i nie mamy możliwości jego sterowania i dopasowania do aktualnych warunków. Chcąc zmniejszyć koszty, producenci postawili na tańszą, co się równa z mniejszą mocą, ale za to najnowsze lampy ksenonowe praktycznie można zasilać wprost z akumulatora (w starszych modelach aut, musiał być dodatkowo zamontowany generator doprowadzający odpowiedni prąd do świateł).

Artykuł powstał przy współpracy sklepu z akcesoriami samochodowymi https://basic.com.pl/