Gdy pada pytanie o kraje, w których jest uprawiana kawa, większość osób odruchowo odpowie: Brazylia. Warto jednak wiedzieć, że drugim co do wielkości światowym producentem kawy jest Wietnam, ze zbiorami na poziomie znacznie przekraczającym milion ton rocznie. Wietnamska kawa jest coraz bardziej rozpowszechniona – skąd bierze się jej popularność?
Komu zawdzięczamy kawę z Wietnamu?
Historia uprawy kawy w Wietnamie zaczyna się w połowie XIX w., kiedy francuscy misjonarze sprowadzili pierwsze sadzonki i zasadzili w pobliżu miasta Tonkin. Rozwój kawowych plantacji to przede wszystkim zasługa ciężkiej pracy Wietnamczyków – do dziś większość czynności musi być wykonywana ręcznie na niewielkich plantacjach, na których zbiory zaczynają się we wrześniu i trwają do marca. Na rozwój upraw kawy w Wietnamie wpływa też wyjątkowa przyroda tego kraju. Wyżynne tereny w centrum zapewniają właściwą, niezbyt wysoką temperaturę i znaczną wilgotność. Większość plantacji znajduje się w prowincjach:
- Lan Dong,
- Dak Nong,
- Gia Lai,
- Kon Tum,
- Dak Lak.
Wietnam – królestwo Robusty
Klimat Wietnamu pozwala na uprawę kawy arabica i liberica, ale wietnamskimi plantacjami rządzi przede wszystkim robusta, łatwiejsza w uprawie i bardziej odporna. O ile wietnamska arabika jest bardzo wyważona, słodka, z aromatem czekolady o orzechów, tak najpopularniejsza kawa z Wietnamu – robusta jest idealna dla miłośników mocnej małej czarnej.
Ma więcej kofeiny, lekką goryczkę i wyrazisty smak, z lekkim posmakiem wanilii. Wyróżnia ją odmienny proces palenia ziaren – w nieco niższej temperaturze, dłuższy i wolniejszy. Tradycyjnie do palenia kawy wietnamskiej dodaje się tłuszcz roślinny lub masło. Podobno to charakterystyczna goryczka, którą ma wietnamska kawa, stała się inspiracją dla przepisów na przyrządzanie kawy po wietnamsku.
Kawa po wietnamsku – czyli jaka?
Choć kawa po wietnamsku jest coraz bardziej popularna na całym świecie, to sami Wietnamczycy niezmiennie spożywają więcej herbaty. Jeśli jednak zdecydują się na kawę, w jaki sposób ją przygotowują? To może być:
- Ca phe sua da – kawa z lodem i mlekiem skondensowanym;
- Ca phe trung – słynna wietnamska kawa z jajkiem – do filiżanki świeżo parzonej kawy dodaje się żółtka utarte z cukrem i mleko skondensowane;
- Ca phe den – czyli parzona po wietnamsku (grubo mielona, w specjalnym filtrze kroplowym) czarna kawa z cukrem;
- Sua chua ca phe – kawa podawana z gęstym kremowym jogurtem;
- Sinh to ca phe – czyli orzeźwiające połączenie goryczkowej kawy z owocowym smoothie.
Wietnamska kawa jest najdroższa na świecie?
Choć najwięcej uprawia się robusty, to kawa z Wietnamu ma także swoje bardziej ekskluzywne oblicze. Właśnie z tego kraju pochodzi słynna Kopi Luvak, najdroższa kawa świata. Jedna filiżanka kawy najwyższej jakości potrafi kosztować 100 dolarów. Jej cena wynika z pewnych uciążliwości, związanych ze zbieraniem Kopi Luvak. Ziarna są ręcznie wybierane z odchodów niewielkich ssaków, łaskunów palmowych, a następnie oczyszczane i prażone. Łaskuny wybierają najbardziej dorodne owoce kawy, ale nie trawią ziaren. W wyniku spotkania z układem pokarmowym łaskunów Kopi Luvak nabiera niezwykłego smaku – ta wietnamska kawa jest pozbawiona goryczki, ma mocny czekoladowy aromat.
Źródło: https://beardedcoffee.pl/
More Stories
Skup starych mebli: Jak przygotować się do sprzedaży i co wpływa na ich wartość?
Czyste pojemniki na odpady – dlaczego warto je regularnie myć?
ESET – Kompleksowa ochrona antywirusowa dla każdego urządzenia