25 listopada, 2023

Czym jest i do czego służy Custom publishing?

W Polskich firmach coraz bardziej popularny staje się Custom Publishing. Rozwiązanie to niesie za sobą szereg zalet. Warto wiedzieć czym dokładnie jest custom publishing i na jakich zasadach działa.

Co to jest custom publishing?

Custom publishing to nic innego jak wydawanie określonych treści na zlecenie. Mogą to być czasopisma, gazetki czy ulotki, które można skierować, albo do odbiorców wewnętrznych czyli konkretnych pracowników, albo zewnętrznych czyli klientów.

W jednym i drugim przypadku wydawcą materiałów jest dana firma, która w ten sposób chce wspierać plany, zadania oraz cele, które są realizowane przez dane przedsiębiorstwo.

Zadania oraz cele dotyczące custom publishing

Zadaniem treści przygotowanych w ramach custom publishing nie jest zachęcenie klientów do skorzystania z określonej oferty, ale poinformowanie o najważniejszych informacjach na temat działa firmy, a także jej określonych promocji. Dzięki ulotkom czy gazetkom custom publishing pracownicy oraz klienci będą lepiej doinformowani. Takie działanie wpływa też na zaangażowanie pracowników i ich motywację.

Jak zacząć działanie w ramach custom publishing?

Działalność w ramach custom publishing można rozpocząć na dwa różne sposoby. Pierwszy z nich polega na utworzeniu wewnętrznego zespołu, który będzie odpowiedzialny za przygotowywanie określonych treści oraz wydawanie ich w formie najbardziej dogodnej i praktycznej.

W zespole odpowiedzialnym za takie działanie musi się znajdować osoba, która będzie tworzyła część merytoryczną, a także wizualną.

Jednak nie każda firma może sobie pozwolić na utworzenie takiego zespołu. W takiej sytuacji można skorzystać z innej drogi i zlecić wydawanie gazetki zewnętrznej firmie, która specjalizuje się w tego typu działaniu. Jest to tańsza opcja i dużo wygodniejsza, ponieważ pracownicy firmy, nie są obciążani dodatkowymi obowiązkami, a ostateczna forma jest bardziej profesjonalna. Warto zaznaczyć, że działania custom publishing nie opierają się tylko na gazetkach i ulotkach, można też opracować projekty layoutu i organizowanie sesji zdjęciowych.