25 listopada, 2023

Samouctwo czy szkoła – wybierz swój sposób na naukę języka obcego

Samoucy jeszcze nigdy nie mieli takiej łatwości w zgłębianiu swoich pasji. Obecnie wystarczy dostęp do internetu, żeby korzystać z ogromnej ilości zasobów. Wiele z takich jakościowych materiałów jest bezpłatna. Z pomocą internetu możemy zdobyć różne kompetencje. Mamy więc szansę nauczyć się kodować, rysować, gotować, robić na drutach, przyswoić obsługę wybranego programu itp. Sieć sprawiła też, że dużo łatwiejsze stało się przyswajanie języków obcych. Czy samouctwo na tym polu to zawsze dobry pomysł?

 

Zalety samodzielnej nauki języka obcego

Bardzo często osoby, wybierające ten tryb nauki, doceniają fakt, że takie przyswajanie wiedzy nic nie kosztuje (o ile będziemy korzystać z darmowych materiałów). To duża zaleta, bo dzięki temu naukę mogą rozpocząć również te osoby, które nie mają środków na uczestnictwo w profesjonalnych kursach. Samouctwo oznacza również:

  • naukę, kiedy chcemy
    Preferujemy niestandardowe godziny nauki, bo to właśnie wtedy nasz mózg pracuje najlepiej? Wybierając samodzielną naukę języka obcego, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby uczyć się w środku nocy lub o świcie.
  • naukę, gdzie chcemy
    Samodzielna nauka języka obcego pozwala zagospodarować lepiej czas, który spędzamy na oczekiwaniu. Po słówka możemy sięgnąć, stojąc w kolejce do kasy lub niecierpliwiąc się w oczekiwaniu na tramwaj.

 

spotkanie dwóch kobiet

 

Angielski dla dorosłych – o czym musimy pamiętać?

Osoby dorosłe, uczące się języka obcego, przeważnie są zmuszone pogodzić naukę z szeregiem innych zadań. Wśród obowiązków służbowych i często też rodzicielskich, muszą znaleźć chwilę na zgłębianie słówek, gramatyki itp. To spore wyzwanie, które wymaga dużo samozaparcia. Jeśli więc uda się nam z zapełnionego grafiku wyrwać godzinę na naukę, chcemy, żeby był to czas jak najbardziej produktywny. To właśnie produktywność bywa często problemem w samodzielnym przyswajaniu wiedzy.

Samoucy muszą na własną rękę narzucać sobie tempo pracy, znajdować materiały układać plan nauki. Jeśli nie jesteśmy doświadczonymi nauczycielami języka obcego, trudno może być nam właściwie wyważyć odpowiednie proporcje i zaplanować, ile czasu przeznaczamy na słuchanie, mówienie, czytanie itp.

 

Co wybrać, żeby osiągnąć najlepsze efekty?

Najlepsze efekty osiągniemy, jeśli postawimy jednocześnie i na naukę samodzielną, i na profesjonalne wsparcie w szkole językowej. Aby przyswoić dobrze język obcy, nie wystarczy samo uczestnictwo na zajęciach. Pewną pracę trzeba wykonać również samodzielnie. Takie miejsca jak np. dobra szkoła językowa w Warszawie, pomogą nam uporządkować wiedzę, przeprowadzą przez najważniejsze zagadnienia i ukierunkują w taki sposób, żeby efekty były widoczne jak najszybciej. Skuteczna nauka angielskiego lub jakiegokolwiek innego języka obcego to efekt wzmożonego wysiłku i kroków podejmowanych samodzielnie, jak też działań planowanych razem z nauczycielem/lektorem.