14 lipca, 2024

Zalety pomp ciepła i dlaczego to lepsze rozwiązanie od kotła na węgiel

Czym jest pompa ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia, które działają za pomocą energii elektrycznej. Są w stanie zapewnić grzanie dowolnych pomieszczeń. Używają do tego celu energii z dolnych źródeł ciepła jak na przykład grunt, powietrze zewnętrzne. Tego rodzaju zasoby są uznawane jako odnawialne źródło energii. Pompa ciepła powietrzna pracuje również w niskich temperaturach powietrza zewnętrznego. Natomiast gruntowa pompa używa temperatury gruntu.

Pompy ciepła mogą być typu:

– Powietrze-powietrze.

– Powietrze-woda. Pompy ciepła powietrze-woda, używają energii skumulowanej w powietrzu. Ciepło skraplania czynnika roboczego jest przekazywane wodzie.

– Gruntowe. Pompa ciepła powietrze-powietrze, uzyskuje energię z powietrza na zewnątrz mieszkania. Ciepło skraplania czynnika roboczego jest przekazywane powietrzu.

Jakie są główne zalety pompy ciepła?

Pompa ciepła gruntowa, a także pompa powietrze-woda są stosowane jako główne źródło ciepła dla domu jednorodzinnego. W związku z tym generują energię do ogrzewania pomieszczeń, przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Pompy ciepła do prawidłowej pracy potrzebują zasilania elektrycznego. Dlatego też odróżnia je to od standardowych źródeł ciepła jak na przykład kotły na węgiel, kotły gazowe, które dodatkowo oprócz energii elektrycznej potrzebują też paliwa stałego (węgiel, drewno) albo gazowego. Porcja energii elektrycznej do uruchomienia pomp ciepła nie jest aż tak duża. Stosują one darmową energię z gruntu oraz powietrza zewnętrznego.

Zalety pomp ciepła to przede wszystkim oszczędność na kosztach inwestycyjnych. Gdy zrezygnujemy z kotła na węgiel na rzecz pompy ciepła to w ten sposób zyskamy komfort użytkowania i nie będziemy musieli używać miejsca, przestrzeni na składowanie węgla. Miejsce potrzebna na montaż pompy ciepła to tylko ok 1,5m kwadratowego. Urządzenie jest bezobsługowa. Dlatego też nie wymaga do działania żadnego paliwa, a także naszej uwagi.

Pompy ciepła – Podsumowanie

Pompy ciepła to urządzenia energooszczędne. Posiadają atrakcyjny i nowoczesny wygląd. Są tańszym źródłem ogrzewania niż kocioł węglowy. Zalety pomp ciepła to takie ogrzewanie, które generuje znikomą ilość zanieczyszczeń, a także nie wymaga stałej obsługi.