4 października, 2024

Izolacja cieplna budynku czyli wykorzystanie styropianu XPS i EPS

Kiedy warto zdecydować się na styropian XPS, a kiedy lepszym wariantem będzie rozwiązanie EPS? Przed takim pytaniem stajemy za każdym razem, gdy planujemy ocieplić budowlę. Aby zakupy były naprawdę satysfakcjonujące, warto poświęcić czas na zapoznanie się z najważniejszymi cechami obu rodzajów rozwiązań. Dziś sprawdzamy, jakie produkty wybierać, żeby zatroszczyć się o optymalne ocieplenie domu.

Styropian do izolacji cieplnej fasad – czy płyty styropianowe XPS są zawsze lepsze?

Nowoczesne materiały do izolacji cieplnej zachwycają coraz to atrakcyjniejszymi parametrami. Jednym z najważniejszych jest współczynnik przenikania ciepła. XPS, czyli polistyren ekstrudowany to produkt o jednorodnej strukturze, który ma lepszy współczynnik przenikania ciepła niż rozwiązania EPS.

Dzięki temu, że masa tworzywa zostaje spieniona w gotowych formach, takie płyty mogą być z powodzeniem stosowane jako styropian do izolacji fundamentów, styropian do izolacji cieplnej podłóg i do izolacji cieplnej piwnic. Struktura XPS wpływa również na to, że produkt nie nasiąka wodą.

Kiedy możemy wybrać płyty styropianowe EPS?

Czy właściwości XPS oznaczają, że to ten wariant zawsze najlepiej sprawdzi się jako styropian do izolacji cieplnej dachów, styropian do izolacji cieplnej elewacji i innych elementów budynku? Wiele zależy od parametru konkretnego produktu. Styropian XPS doceniany jest przez osoby, które w żadnym wypadku nie chcą iść na kompromisy i wolą zapłacić więcej, żeby cieszyć się doskonałymi parametrami produktu.

Należy jednak pamiętać, że nowoczesne materiały EPS również mogą doskonale wywiązać się z oczekiwań, które w nich pokładamy. W dobrze zaopatrzonych sklepach, odnajdziemy świetnej jakości płyty styropianowej XPS i EPS.

Taka oferta udowadnia, że również ten drugi typ styropianu może:

  • mieć dużą odporność względem potencjalnych uszkodzeń mechanicznych
  • doskonale sprawdzać się do izolacji cieplnej dachu, fundamentów, stropu, podłóg
  • mieć atrakcyjne parametry np. naprężenie ściskające przy 10% odkształceniu: CS(10)≥80 kPa oraz wytrzymałość na zginanie: BS≥125 kPa

Profesjonalne doradztwo podczas zakupów

Zanim jednoznacznie zrezygnujemy z jakiegoś produktu tylko dlatego, że dany rodzaj styropianu uznawany jest powszechnie za gorszy, przyjrzyjmy się parametrom. To one, wraz z zastosowaniem podanym przez producenta, powinny wpływać w największym stopniu na naszą ostateczną decyzję. W razie wątpliwości i pytań, warto skonsultować się z profesjonalną obsługą sklepu lub hurtowni płyt styropianowych.