15 lipca, 2024

Nietypowe przeznaczenie obrabiarek CNC – frezowanie w drewnie

Frezowanie to technika znana od lat. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań, dało się ją udoskonalić, a efektem wysiłków na tym polu jest ploter CNC. Dziś przyglądamy się bliżej takiemu zaawansowanemu frezowaniu w drewnie i nie tylko.

 

Frezowanie CNC – gdzie można je wykorzystać

Frezowane nawierzchnie mogą stać się eleganckim uzupełnieniem bardzo wielu aranżacji. Wszystko zależy od tego, jakie wzory wybierzemy. Proste, geometryczne desenie świetnie podkreślą nowoczesność i surowość pomieszczenia. Z kolei bardziej zdobne rozwiązania mogą stanowić intrygujący, zwracający na siebie uwagę detal. Frezowana ściana nada pomieszczeniu nietypowego charakteru. Na meble, wyposażenie i dodatki, które powstały dzięki zastosowaniu cięciu CNC, decydują się fani i fanki:

  • stylu nowoczesnego;
  • stylu klasycznego;
  • innych aranżacji, w tym eklektycznych, minimalistycznych itp.

 

frezowanie w drewnie

 

Nie tylko frezowanie w drewnie

CNC wyróżnia duża uniwersalność w zastosowaniu. To bardzo popularna metoda, po którą sięgają specjaliści pracujący z różnymi rodzajami materiałów. Drewno to tylko jeden z nich. Obrabiać w ten sposób możemy również metale oraz tworzywa sztuczne. W każdym z takich przypadków urządzenie jest w stanie zrealizować nawet skomplikowane projekty, wymagające ogromnej precyzji.

Warto wiedzieć, że frezowanie drewna lub innych materiałów nie musi dotyczyć jedynie domowego wyposażenia (np. frontów meblowych). W ten sposób mogą powstać również intrygujące panele ścienne, tworzące razem unikalne, niepowtarzalne kompozycje.

 

Cięcie CNC – czy materiał ma znaczenie?

Jeśli wybierzemy tworzywo, które można obrabiać tą metodą, możemy mieć pewność, że efekt będzie prezentował się precyzyjnie, a powierzchnia będzie gładka i czysta. Dowolnie możemy więc kształtować drewno, sklejki, płyty MDF i inne tworzywa. W praktyce oznacza to, że materiał nie decyduje o tym, czy praca przebiegnie z odpowiednią dokładnością.

Frezowanie CNC w drewnie należy zlecić wykwalifikowanemu podmiotowi. Z pomocą tej technologii można osiągnąć spektakularne efekty, ale tylko jeśli działaniem zajmie się specjalista. Potrzeba jest więc dobra znajomość urządzenia, wraz z obsługą komputerowego panelu sterowania.

 

Zobacz także:

Znajdź więcej na stronie wytnijwymaluj.pl