14 lipca, 2024

Granice przestrzenne nieruchomości

Wydaje się, że tematyka granic przestrzennych nieruchomości jest bardzo prosta. Każdy dokładnie wie gdzie się kończy jego własność, a gdzie zaczyna się własność sąsiadów. Problem polega jednak na tym, że nieruchomość nie jest tylko dwuwymiarowa. Jeżeli chodzi o własność nieruchomości, obejmuje ona nie tylko samą ziemię ale także to co jest nad nią oraz to co jest pod nią. Można często zastanawiać się jak sprawdzić czy coś już jest nieruchomością czy nią nie jest. Na szczęście dosyć precyzyjnie zostało to określone, więc nie trzeba się bać.

Granice przestrzenne

Jeżeli chodzi o granice przestrzenne, to w zakresie wymiaru samej ziemi, jest to jasno określone. Dokładne granice wyznacza stan prawny, jednak widocznie zaznacza je się za pomocą płotów. W przypadku terenów nad i pod powierzchnią ziemi, granice wyznacza społeczno-gospodarcze przeznaczenie prawa własności. Co oznacza ten termin? Przede wszystkim to, że w granicach możliwości wykorzystywania. Podyktowane jest to także warunkami zewnętrznymi. Na swojej działce na osiedlu nie można więc prowadzić zbyt głębokich prac wykopkowych. W każdym razie ograniczeniem jest tu przede wszystkim możliwe wykorzystywanie oraz zdrowy rozsądek.

Kopaliny

Problem polega na tym, że niektóre kopaliny, które teoretycznie zaliczałyby się do własności nieruchomości, nie będą się do nich zaliczać. Są one z definicji własnością państwa, dlatego amerykański stereotyp ropy znalezionej na własnym podwórku i związanego z tym bogactwa nie sprawdziłby się w polskich realiach.