12 czerwca, 2024

Badania ultradźwiękowe ut – czym są i kiedy się je wykonuje?

Zautomatyzowana metoda, pozwalająca uzyskać trwały zapis przeprowadzonej kontroli? Jeśli zależy ci na tym, by inspekcja została przeprowadzona rzetelnie i wykryła wszelkie nieścisłości, zapoznaj się bliżej z badaniami nieniszczącymi. W tym tekście skupiamy się na metodzie, skupiającej się na analizie tempa i odbijania fal.

Badania ultradźwiękowe UT w praktyce – na czym polegają?

Metoda polecana jest do badania konstrukcji stalowych, stworzonych ze stopów miedzi, ołowiu niklu. Umożliwia także badanie stali ferrytycznych, austenitycznych oraz materiałów kompozytowych. To pokaźna grupa materiałów, co przekłada się na szerokie zastosowanie metody. Uniwersalność zaznacza się także w kwestii łączeń i obróbki. Nie ma znaczenia to, czy obiekty były odlewane walcowane, kute, klejone, spawane czy lutowane – UT będzie odpowiednim rozwiązaniem w każdym z tych przypadków.

Inspekcja przeprowadzona z pomocą UT oznacza:

  1. większą pewność co do integralności procesu
  2. zwiększone szanse na wykrycie ewentualnego problemu
  3. oszczędność czasu
  4. oszczędność pieniędzy, które trzeba by było wydać na naprawienie zbyt późno wykrytego problemu
  5. zwiększone bezpieczeństwo

Warto zaznaczyć, że pełnymi korzyściami tego procesu będziemy mogli cieszyć się tylko, jeśli zadanie zostanie przekazane w ręce specjalistów. Tacy eksperci wykorzystują zaawansowany sprzęt, który pozwala im z sukcesem zaobserwować zjawisko odbicia fali przechodzącej przez badany materiał. Profesjonalnie sprawą zajmuje się m.in. firma jordanndt.pl.

Jakie branże stosują badania ultradźwiękowe UT?

Z metodą doskonale znają się podmioty odpowiedzialne za ocenę jakości maszyn przemysłowych. Weryfikacja stanu elementów stalowych musi być przeprowadzana także w lotnictwie oraz w przemyśle morskim. Metoda UT jest rozwiązaniem, wybieramy przez podmioty zajmujące się przetwórstwem spożywczym, wytwarzaniem energii oraz produkcją i rafinacją gazu i ropy.