4 października, 2024

Implanty zębów – dlaczego warto w nie zainwestować?

Implant zęba to najnowocześniejszy i jeden z najdoskonalszych sposobów uzupełniania luk w uzębieniu. Charakteryzuje go przede wszystkim wysoka trwałość, świetny efekt estetyczny i a satysfakcjonująca funkcjonalność.

Na początku warto zrozumieć, że brak któregokolwiek z zębów stanowi istotne zagrożenie dla zdrowia. Nie jest to jedynie kwestia estetyczna. Każda z luk nie tylko pogarsza uśmiech, ale wpływa także negatywnie na stabilność lokalnych zębów. Powoduje to u nich skłonność do wypadania i degeneracji. W takich stanach patologicznych pogorszeniu ulegają wszystkie czynności jamy ustnej. Mowa tu o gryzieniu, przeżywaniu i tym podobnym funkcjom. Wbrew pozorom jest to na tyle istotny problem, że może wpłynąć na działanie całego układu pokarmowego. Taki utrzymujący się patologiczny stan może mieć poważniejsze implikacje zdrowotne. Jakikolwiek ubytek jest podstawowym zaleceniem do zastosowania implantów.

Implanty zęba – co to jest?

Implanty zębowe, mówiąc najprościej są to swojego rodzaju śrubki zastępujące naturalne korzenie zębów. Wykonywane są one z tytanu lub innego bardzo trwałego materiału. Wytrzymałość ma zapewnić maksymalnie wolne zużycie. Istotna jest także neutralność pod względem biochemicznym dla organizmu. Dzięki temu implant zrasta się z ludzką kością- są one wkręcane w kość żuchwy. Oczywiście jego lokalizacja to miejsce gdzie brakuje zęba.

Po kilkumiesięcznym procesie następuje doskonałe zrośnięcie się implantu i kości. Późniejszą fazą leczenia może być odbudowa protetyczna. Most protetyczny inaczej zwany mostkiem na zęby jest stosowany właśnie do tego rodzaju działań.

Implanty stomatologiczne, dlaczego warto?

Ich wykorzystanie niesie ze sobą przede wszystkim wiele korzyści przy nikłym ryzyku jakichkolwiek powikłań.

  • Dzięki stosowaniu neutralnych metali nie zejdzie żadna groźna reakcja dla organizmu. Implanty tytanowe czy alternatywne implanty cyrkonowe są całkowicie bezpieczne.
  • Z czasem implanty zrastają się z żuchwą i mogą funkcjonować jak prawdziwe zęby. Nie będą wywoływały żadnych reakcji autoimmunologicznych lub nadwrażliwości. Ich funkcjonalność pozwala na pełen powrót do zdrowia pacjenta.
  • Implanty stosowane w profesjonalnych klinikach są bardzo estetyczne i często bardziej wytrzymałe na zużycie niż prawdziwe zęby. Niewprawne oko nie odróżni implantu od prawdziwego zęba. Gwarancją wytrzymałości jest tytanowa lub ceramiczna budowa.

Implanty zębów – dla kogo?

O kwalifikacji do leczenia decyduje stomatolog, np. z kliniki Varsovia Dental. Pomimo tego, że procedura jest względnie bezpieczna istnieje grupa osób szczególnego ryzyka. Należą do niej głównie osoby chorujące na przewlekłe choroby charakteryzujące się niską odpornością organizmu lub patologicznym gojeniem się ran. Duże znaczenie ma także łamliwość kości na przykład osteoporoza. Do zabiegu nie kwalifikują się również osoby posiadające poważne zaburzenia anatomiczne lub z niedostateczną ilością tkanki kostnej. Znaczenia ma także jakość kości. Problemem będzie również nieleczona cukrzyca II stopnia.