postheadericon Weganizm

Weganizm. Temat rzeka. Większość osób w Polsce rzadko kiedy spotyka się z tym stwierdzeniem. Ale co to generalnie oznacza? Już Ci służę pomocą. Weganizm to nic innego jak dieta, która składa się ze wszystkiego co jest związane z roślinami oprócz białka – w tym mięsa, produktów mlecznych i samego mleka. W Polsce z roku na rok przebywa co raz to więcej wegan co powinno nas tylko cieszyć. Na dzień dzisiejszy sama jestem na tej diecie i powiem szczerze, że nigdy w życiu nie czułam się tak dobrze – jak obecnie. Coś pięknego. W tym artykule spróbuje podzielić się moimi odczuciami na temat tej diety.

Zawsze było w moim przypadku tak, że nigdy nie lubiłam jeść mięsa. Najgorzej było w przypadku tłustych kiełbasach, które po prostu były dla mnie nieprzyswajalne. Ale niestety musiałam je jeść. Głód i moja mama sprawiały, że nie miałam innego wyjścia. Ale to moje podejście zaczęło się zmieniać, tuż po tym jak zaczęłam interesować się tematem diet i wszystkiego co z nimi związane. Najpierw zaczęłam próbować swoich sił w wegetarianizmie, potem przeszłam na weganizm i na chwilą obecną nie żałuje.

Zawsze dziwił mnie fakt, dlaczego czuje się tak źle po zjedzeniu posiłku. Kiedy zjadłam na przykład obfity obiad pod postacią mięsa, sosu, ziemniaków i surówki czułam się syta. To prawda, ale niestety zbyt ociężała i senna. Miałam również bardzo duże problemy z oddawaniem kału. Często nie pojawiał się on przez kilka dni – co nie jest zbyt dobre. Dla osoby młodej, która jest w pełni sił, nie jest to zbyt duży problem. Dla osoby starszej, która już nie ma aż takiego dobrego zdrowia jak dwudziestolatek – kał może wywołać wiele niedobrego w naszym ciele – w szczególności jelitach. Jeśli kał utknie w jelicie grubym i nie zostanie wydalony czy też będzie on systematycznie kumulował się w pewnym odcinku wtedy zaczną powstawać kamienie kałowe, które mogą doprowadzić do operacji a nawet do powstania raka.

Ja wybrałam weganizm, bo chciałam. Ty wybierz taka dietę, która jest dla Ciebie najbardziej odpowiednia. Powodzenia.

Comments are closed.


Szukaj
Zdrowy styl życia
    W prasie, w radiu, w telewizji, a coraz częściej także w mediach internetowych mówi się o tym, jak ważny współcześnie jest zdrowy styl życia. Powstają również wszelkiego rodzaju apele i akcje, które mają przekonać dzisiejszego Kowalskiego do tego, że praktykowanie zdrowego stylu życia będzie się mu opłacało nie tylko pod względem zdrowotnym, ale również... dbania o swój wygląd. Nie można bowiem zaprzeczyć, że taki styl funkcjonowania, oparty na zasadach zdrowego odżywiania się, zdrowej aktywności ruchowej z pewnością bardzo pomaga między innymi w utrzymaniu formy i idealnej sylwetki. A to już doskonały fundament do tego, aby zadbać nie tylko o samą sylwetkę, ale i całą resztę naszego zewnętrznego wyglądu. Niestety wśród tych apeli i akcji bardzo rzadko pojawiają się sensowne i ciekawe informacje mówiące o tym, jak właściwie należy praktykować ten zdrowy styl życia oraz co się na niego tak dokładnie składa. Oczywiście można się domyśleć, że chodzi przede wszystkim o wprowadzenie do jadłospisu bardziej zróżnicowanego i zdrowego menu, wykluczenie nałogów, rezygnację z nocnego podjadania i stołowania się w fast-foodach. Można również logicznie dojść do wniosku, że chodzi też o zwiększenie swojej aktywności fizycznej, ale na miarę swoich możliwości. Więc jeśli męczy nas sam spacer po parku, to nie ma najmniejszego sensu wsiadać od razu na rower; najpierw trzeba popracować stopniowo nad swoją kondycją, a dopiero później angażować się w bardziej wymagające ćwiczenia. Często jednak rozmawiając o zdrowym stylu życia pomija się jego bardzo ważny punkt: odpowiedni ubiór. Nie można bowiem zdrowo żyć, jeśli co chwila łapiemy przeziębienie, katar albo kaszel i to tylko dlatego, że nie dostosowujemy swojego ubioru do warunków, jakie panują na zewnątrz. Najczęściej robimy to tylko dlatego, aby iść w zgodzie z aktualną modą – a skoro chwilowo czapki czy szaliki nie są modne, to zwyczajnie ich nie nosimy. Jeśli jednak chcemy prowadzić zdrowy tryb życia, trzeba będzie pod tym względem czasami iść na kompromis i zrezygnować na chwilę z bycia modnym na rzecz bycia zdrowym.