Posty z tagiem ‘zdrowie’

postheadericon W jaki sposób dbać o siebie?

W jaki sposób dbać o siebie? Dobre pytanie. Jest ono dosyć banalne, ale spróbujmy na nie odpowiedzieć. Niestety większość osób nie przywiązuje zbyt dużej uwagi co do swojego wyglądu. Zwłaszcza jeśli idzie o zdrowie wewnętrzne. Wszyscy są przejęci wyglądem zewnętrznym, ale tak naprawdę jeśli coś zaczyna się dziać wewnątrz naszego ciała, wychodzi to zwykle na wierzch. I tak fantastycznym przykładem w tej sytuacji są pryszcze. Dlaczego tak jest, że niektóre osoby nie mają praktycznie wcale pryszczy a niektóre nie umieją pokazać się na ulicy, gdyż poprzez ich liczbę odstraszają nimi ludzi? Teorii na ten temat jest wiele, ale na pewno wiele zależy w tej kwestii od nieodpowiedniej diety, braku ruchu, niewłaściwej higieny, stresu, uwarunkowań genetycznych itp. Ale jest niemal pewne, że organizm i jego stan (od środka) jest bardzo ważny. Przede wszystkim powinieneś zastanowić się nad tym – jak można o nie dbać, aby było one zdrowe a my cieszylibyśmy się pięknym wyglądem? Możliwości na jego poprawienie jest wiele. Zacznijmy od diety.

Jednym z najważniejszych aspektów jest właściwa dieta. Mam na myśli w tym momencie dietę, która jest bogata w witaminy, minerały, enzymy itp. a one w ogromnych ilościach są dostępne w warzywach, owocach i sokach własnej roboty. Jedzenie mięsa, produktów mleko-pochodnych według mnie nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem a nawet bym powiedziała, że dosyć ryzykownym. Powstało wiele fachowej literatury na ten temat w której wypowiadają się znani lekarze – prawdziwe autorytety w dziedzinie dietetyki – o szkodliwości picia mleka a także jedzenia mięsa. Warto jest się z owymi publikacjami zapoznać i w konsekwencji wyrobić swoją opinię na ten temat.

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na nasze zdrowie to na pewno ruch. Wiem, że nie wszystkie osoby lubią ćwiczyć, ale przecież ruch to samo zdrowie i trzeba go włączyć w plan naszej diety. Oczywiście najlepiej jest wybrać takie ćwiczenia, które będą nam najbardziej odpowiadały. Niekoniecznie muszą być to wyczerpujące ćwiczenia na macie. Przecież równie dobrze może być to jazda na rowerze albo też gra w siatkówkę.

postheadericon Sport to zdrowie, ale czy zawsze?

Nikomu chyba nie trzeba przypominać znanej i wciąż aktualnej zasady mówiącej o tym, że sport do samo zdrowie. Do uprawiania sportu zachęcani są już nawet dzieci, którym poprzez aktywność fizyczną pokazuje się jednocześnie, że może być ona doskonałą formą zabawy. Jednak nie zawsze sport oznacza samo zdrowie i nie każda dyscyplina sportowa jest dla nasz i naszego organizmu w stu procentach bezpieczna. Współcześnie można wyróżnić kilka zagrożeń płynących ze sportu, gdzie na czele znajdują się przede wszystkim możliwość nabycia kontuzji czy urazu oraz wyniszczenie organizmu zbyt częstymi i nieprzemyślanymi treningami.
Sami zawodowi sportowcy przyznają nawet, że zawodowo sport można uprawiać maksymalnie kilkanaście lat, ponieważ później organizm jest przemęczony i niezdolny do tak szybkiej regeneracji. Dlatego osoby po czterdziestym roku życia raczej rzadko są jednocześnie aktywnymi sportowcami osiągającymi doskonałe wyniki. Oczywiście nie chodzi tu o dyscypliny takie jak bilard, krykiet czy konne polo, ale o sporty wymagające znacznie większej aktywności fizycznej. Z drugiej nie strony nie wolno jednak zapominać, że to właśnie uprawianie sportu w sposób regularny lub wręcz zawodowy sprawia, że nasz organizm rozwija się w sposób prawidłowy, a jego reakcje są całkowicie właściwe. Sport pozwala na utrzymanie doskonałej formy i kondycji fizycznej, zwiększa odporność organizmu i zapewnia doskonałe samopoczucie, zarówno fizyczne jak i psychiczne. Dla wielu osób rezygnacja ze sportu jest więc niezwykle trudną i skomplikowaną decyzją, nawet jeśli to właśnie od niej będzie zależało ich zdrowie. Oczywiście nie oznacza to, że nagle z dnia na dzień mamy zupełnie przerwać ćwiczenia i treningi. Jeśli jednak zaczynamy w związku z nimi odczuwać pewne dolegliwości, warto je na początku nieco ograniczyć i dać organizmowi odpocząć. Jeśli jednak nic to nie da, a dolegliwości będą się nasilały – np. w postaci bólu mięśni czy problemów z sercem albo z poprawnym oddychaniem – koniecznie trzeba będzie się wybrać do odpowiedniego lekarza.

postheadericon Zdrowy styl życia

Zdrowy styl życia był od wieków praktykowany przez wszystkie te osoby, które ceniły własne zdrowie. Ale nie ma co ukrywać faktu, iż obecnie wiele w tej materii się zmieniło. Przede wszystkim to, iż większość z nas uważa na dzień dzisiejszy iż wszystko to co jest związane ze zdrowiem i ze zdrowym stylem życia, wymaga sporej ilości czasu. Może coś w tym jest? Powiem szczerze, że nie wiem, ale jedno wiem na pewno. Jeśli ktoś chce być zdrowy i cieszyć się tym zdrowiem przez praktycznie całe życie nie będzie miał żadnych problemów z zastosowaniem konkretnej diety czy też ćwiczeń fizycznych. Spróbujmy jednak dowiedzieć się czy rzeczywiście zdrowy styl życia i jego zastosowanie w praktyce to ciężki kawałek chleba?

Zdrowy styl życia może stać się prawdziwą przyjemnością i co najważniejsze możemy czerpać z niego niesamowite korzyści, które w wielu przypadkach są wręcz przytłaczające. Prowadzenie zdrowego stylu życia nie wymaga o dziwo aż tyle czasu jak większość ludzi uważa. Przygotowując dietę czy też ćwicząc, dla większości po pewnym czasie staje się to prawdziwą frajdą. Znam osobiście ludzi którzy pomimo tego iż nie lubili nigdy ćwiczyć pokochali to, gdyż znaleźli odpowiednią dla siebie dyscyplinę sportu. Mam tutaj na myśli, między innymi jazdę na rowerze czy też konną, marsz, spacery, bieg i wiele, wiele innych. Tak naprawdę najważniejsze jest to, aby znaleźć najbardziej odpowiednią dyscyplinę sportową dla siebie. Musimy przede wszystkim lubić to co robimy, gdyż wszystko co jest wykonywane na siłę po pewnym czasie może nam się znudzić. A tego przecież nie chcielibyśmy. Czyż nie?

Druga bardzo ważna rzecz to odpowiednia dieta. W zasadzie to temat rzeka. Jest on bardzo, ale to niezmiernie ciekawy. Na dzień dzisiejszy jest dostępnych aż tyle diet, że nie wszyscy są wstanie wypróbować większość z nich. Jedne są bardziej radykalne, inne mniej. Najważniejsze aby wybierać te diety, które wydają się być najlepsze dla nas. Najodpowiedniejsze. Unikaj tych radykalnych, gdyż na dłuższą metę nie są zbyt dobrym rozwiązaniem.

postheadericon Weganizm

Weganizm. Temat rzeka. Większość osób w Polsce rzadko kiedy spotyka się z tym stwierdzeniem. Ale co to generalnie oznacza? Już Ci służę pomocą. Weganizm to nic innego jak dieta, która składa się ze wszystkiego co jest związane z roślinami oprócz białka – w tym mięsa, produktów mlecznych i samego mleka. W Polsce z roku na rok przebywa co raz to więcej wegan co powinno nas tylko cieszyć. Na dzień dzisiejszy sama jestem na tej diecie i powiem szczerze, że nigdy w życiu nie czułam się tak dobrze – jak obecnie. Coś pięknego. W tym artykule spróbuje podzielić się moimi odczuciami na temat tej diety.

Zawsze było w moim przypadku tak, że nigdy nie lubiłam jeść mięsa. Najgorzej było w przypadku tłustych kiełbasach, które po prostu były dla mnie nieprzyswajalne. Ale niestety musiałam je jeść. Głód i moja mama sprawiały, że nie miałam innego wyjścia. Ale to moje podejście zaczęło się zmieniać, tuż po tym jak zaczęłam interesować się tematem diet i wszystkiego co z nimi związane. Najpierw zaczęłam próbować swoich sił w wegetarianizmie, potem przeszłam na weganizm i na chwilą obecną nie żałuje.

Zawsze dziwił mnie fakt, dlaczego czuje się tak źle po zjedzeniu posiłku. Kiedy zjadłam na przykład obfity obiad pod postacią mięsa, sosu, ziemniaków i surówki czułam się syta. To prawda, ale niestety zbyt ociężała i senna. Miałam również bardzo duże problemy z oddawaniem kału. Często nie pojawiał się on przez kilka dni – co nie jest zbyt dobre. Dla osoby młodej, która jest w pełni sił, nie jest to zbyt duży problem. Dla osoby starszej, która już nie ma aż takiego dobrego zdrowia jak dwudziestolatek – kał może wywołać wiele niedobrego w naszym ciele – w szczególności jelitach. Jeśli kał utknie w jelicie grubym i nie zostanie wydalony czy też będzie on systematycznie kumulował się w pewnym odcinku wtedy zaczną powstawać kamienie kałowe, które mogą doprowadzić do operacji a nawet do powstania raka.

Ja wybrałam weganizm, bo chciałam. Ty wybierz taka dietę, która jest dla Ciebie najbardziej odpowiednia. Powodzenia.

postheadericon Taniec dobry na nasze zdrowie

Wiele osób uważa, iż taniec nie jest zbyt dobry dla naszego zdrowia. Niestety w większości przypadków są to absolutne bzdury. Pamiętać trzeba o tym iż taniec to dosyć ciężki wysiłek fizyczny. Gdzie trzeba się sporo napocić, aby odnieść znaczące sukcesy. Trening jest zwykle męczący i długotrwały, dlatego też nie wszystkie osoby są wstanie odnieść sukces podczas jego nauki. Tancerze muszą również utrzymywać odpowiednią dietę co też nie jest aż takie łatwe. Ale każdy tak naprawdę może spróbować swoich sił w tańcu. Jak i młode dziewczyny tak i też dojrzałe panie. Nikt nie powiedział, że taniec jest tylko dla młodych dziewczyn? No właśnie. Taniec może być również bardzo dobrym wyjściem w przypadku wszystkich tych osób, które chcą żyć w zdrowiu i czuć się pięknie. Najważniejsze, aby czerpać z niego radość. Jeśli zaczniesz stosować dietę podczas jego wykonywania nie potrzebujesz już wprowadzać żadnych ćwiczeń fizycznych. Tak naprawdę wszystko jest na wyciągnięcie ręki jak widać w załączonym obrazku.

Pamiętaj także o tym, iż sporo zależy także od Twojego nastawienia. Jeśli z góry wmówisz sobie, że nie jest dla Ciebie niczym ważnym, tak też będzie. Musisz być przede wszystkim najbardziej zadowolony z tego, iż w ogóle spróbowałeś swoich sił w tej jakże trudnej dziedzinie. Zachęcam do zapisania się na kurs tańca wszystkie kobiety, które mają problemy z niską samooceną a także nie czują się zbyt pewnie. Na pewno taniec odmieni je. I to pozytywnie.

Wracając do samej diety. Najbardziej pożądana dieta podczas trwania kursu tanecznego jest według mnie to dieta oparta o warzywa, owoce oraz soki własnej roboty. Im więcej będziemy ich pić a także im bardziej będziemy ćwiczyć – tym efekty będą niesamowite. Powinniśmy o tym pamiętać, że dla naszego organizmu najlepsze jedzenie na świecie, to jedzenie, które daje sporą dawkę witamin, minerałów i enzymów. A te składniki są dostępne właśnie w roślinach. Pamiętaj także o tym, aby wybierać warzywa najlepszej jakości czyli ekologiczne. Nie zachęcam Cię do kupowania roślin z supermarketu, gdyż są one kiepskiej jakości.


Szukaj
Zdrowy styl życia
    W prasie, w radiu, w telewizji, a coraz częściej także w mediach internetowych mówi się o tym, jak ważny współcześnie jest zdrowy styl życia. Powstają również wszelkiego rodzaju apele i akcje, które mają przekonać dzisiejszego Kowalskiego do tego, że praktykowanie zdrowego stylu życia będzie się mu opłacało nie tylko pod względem zdrowotnym, ale również... dbania o swój wygląd. Nie można bowiem zaprzeczyć, że taki styl funkcjonowania, oparty na zasadach zdrowego odżywiania się, zdrowej aktywności ruchowej z pewnością bardzo pomaga między innymi w utrzymaniu formy i idealnej sylwetki. A to już doskonały fundament do tego, aby zadbać nie tylko o samą sylwetkę, ale i całą resztę naszego zewnętrznego wyglądu. Niestety wśród tych apeli i akcji bardzo rzadko pojawiają się sensowne i ciekawe informacje mówiące o tym, jak właściwie należy praktykować ten zdrowy styl życia oraz co się na niego tak dokładnie składa. Oczywiście można się domyśleć, że chodzi przede wszystkim o wprowadzenie do jadłospisu bardziej zróżnicowanego i zdrowego menu, wykluczenie nałogów, rezygnację z nocnego podjadania i stołowania się w fast-foodach. Można również logicznie dojść do wniosku, że chodzi też o zwiększenie swojej aktywności fizycznej, ale na miarę swoich możliwości. Więc jeśli męczy nas sam spacer po parku, to nie ma najmniejszego sensu wsiadać od razu na rower; najpierw trzeba popracować stopniowo nad swoją kondycją, a dopiero później angażować się w bardziej wymagające ćwiczenia. Często jednak rozmawiając o zdrowym stylu życia pomija się jego bardzo ważny punkt: odpowiedni ubiór. Nie można bowiem zdrowo żyć, jeśli co chwila łapiemy przeziębienie, katar albo kaszel i to tylko dlatego, że nie dostosowujemy swojego ubioru do warunków, jakie panują na zewnątrz. Najczęściej robimy to tylko dlatego, aby iść w zgodzie z aktualną modą – a skoro chwilowo czapki czy szaliki nie są modne, to zwyczajnie ich nie nosimy. Jeśli jednak chcemy prowadzić zdrowy tryb życia, trzeba będzie pod tym względem czasami iść na kompromis i zrezygnować na chwilę z bycia modnym na rzecz bycia zdrowym.