Posty z tagiem ‘jedzenie’

postheadericon Jak się odżywiać?

Jak się odżywiać? Problem z tym mają praktycznie Ci wszyscy, którzy cierpią na nadwagę. Nadwaga to dosyć pospolity problem, który jest spotykany co raz to częściej przez większą liczbę osób. Czym jest ona spowodowana? Między innymi nie odpowiednią dietą a także brakiem ruchu. Niestety nie tylko mają z tym problem osoby otyłe, ale i również te szczupłe, które pomimo tego, iż są chude i ich waga jest prawidłowa, ciągle chorują i mają złe samopoczucie. Niestety czymś musi być to spowodowane. Dlatego rodzi się podstawowe pytanie. Co powinniśmy jeść, aby żyć w pełni i cieszyć się życiem? Według mnie powinniśmy jak najbardziej skupić się na tym wszystkim co jest związane z dietą i znaleźć odpowiednią dla nas.

Diet jest dużo, ale wybranie tej właściwej graniczy często z cudem. Do tego w internecie czy też na różnego rodzaju forach można bardzo często znaleźć opisy diet, które są nie tylko skuteczne w mniemaniu ich twórców, ale i również zdrowe i co za tym idzie bezpieczne dla naszego ciała. Najbardziej uderzające są ów cudowne diety – bo na takie miano sobie zasłużył – w osoby, które są otyłe i szukają szybkich efektów. Niestety nie wiedzą oni, że to co działa szybko, zwykle jest mało korzystne a nawet bym powiedziała, że niebezpieczne dla naszego zdrowia. Dlatego jeśli chcesz zmienić swoje zdrowie i pozbyć się zbędnych kilogramów powinieneś wybrać dietę, która będzie w swoim składzie zawierała dużo warzyw i owoców a mało tłustego mięsa, produktów przetworzonych itp. Proste? Powiedziałabym, że banalne. Jeśli do tego dołączymy regularne ćwiczenia fizyczne, na przykład na siłowni, bieg, marsz lub jazdę na rowerze – efekty mogą być fenomenalne.

To wszystko. Nie ma żadnego sekretu w odchudzaniu czy też w tym, aby cieszyć się dobrym zdrowiem. Jeśli nauczysz się słuchać swojego ciała i zaczniesz mu dostarczać wysokiej jakości jedzenie – będzie Ci bardzo wdzięczne. Do tego zmianę zauważysz nie tylko w swoim ciele, ale i również samopoczuciu, które jest zwykle bardzo dobre. Gorąco Cię zachęcam do spróbowania swoich sił, bo naprawdę warto.

postheadericon Witarianizm

Witarianizm – co to takiego? Ktoś by mógł pomyśleć, że jest to coś związanego z witaminami, ze względu na dosyć ciekawą nazwę. I tak jest w rzeczywistości. Witarianizm to dieta surowa, która polega na jedzeniu warzyw, owoców i picia soków własnej roboty. W tej diecie przeważa jedzenie pod postacią surową. Ma ono stanowić aż 60% diety. Na resztę powinno się składać jedzenie gotowane, na parze, pieczone itp. Dieta jest bardzo popularna, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, Meksyku a także w tych rejonach Ziemi gdzie Matka Natura obficie obdarowuje rdzennych mieszkańców darami. Ta dieta jest nie tylko lekkostrawna, ale i również bogata w różnego rodzaju składniki odżywcze, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego ciała. Chodzi mi tutaj o witaminy, minerały i enzymy, które są bardzo delikatne i w dosyć szybkim tempie giną. Zwykle parę minut po otwarciu jakiegoś warzywa czy też owocu. Najlepsze w tej diecie jest możliwość picia surowych soków. Soki to najlepsze pożywienie dla naszego ciała. S

ą łatwo przyswajalne i co najważniejsze wysokoenergetyczne. Dlatego po całonocnym odpoczynku warto zamiast kawy wypić jedną a najlepiej dwie duże szklanki soku aby mieć energię na cały poranek i resztę dnia. Ale uwaga! Soki mają największą wartość tylko wtedy, kiedy to są przyrządzane z warzyw lub owoców najwyższej jakości. Mam tutaj namyśli żywność ekologiczną, czyli taką, która nie posiada w swoim składzie toksycznej chemii. O taką w dzisiejszych czasach wcale nie jest aż tak trudno a można ją dostać praktycznie w każdym sklepie ekologicznym, nawet przez internet. Pamiętać także należy o tym, iż jedzenie ekologiczne możemy sami wytworzyć. Jeśli posiadasz chociaż trochę działki, ogródka czy tym podobnego możesz zawsze je po prostu zacząć uprawiać. Koszta uprawy zapewne będą mniejsze, niż przy zakupie danych warzyw i owoców, ale za to satysfakcja jaką można posiadać przy ich uprawie i co najważniejsze zdrowie, które dzięki nim można uzyskać jest chyba w tej kwestii najcenniejsze.

Pamiętaj także o tym iż jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat witarianizmu odsyłam Cię do internetu – różnorakich stron internetowych na których znajduje się wiele ciekawych informacji w tym temacie.

postheadericon Zdrowe odżywianie

Zdrowe odżywianie jest przez większość osób zbyt niezrozumiałe. Z czego to wynika? Między innymi z tego faktu, iż większość z nas tak naprawdę nie ma bladego pojęcia co jest z nim związane. Kiedy słyszymy „zdrowe odżywianie” tak naprawdę zastanawiamy się nad tym – co to oznacza w praktyce. Spróbujmy zastanowić się nad tym wspólnie.

Zdrowe odżywianie mogłoby się wydawać, iż to nic innego jak zdrowe jedzenie. Ale czym jest zdrowe jedzenie? Zdrowe jedzenie, to przede wszystkim warzywa, owoce, soki oraz produkty mleko-pochodne. Chodź ostatnimi czasy dowiedziałam się, że mleko nie jest zbyt dobre dla nas. Nie dość, że niszczy ono kości, to do tego wywołuje mnóstwo innych chorób, które niestety mogą się skończyć bardzo tragicznie. Dlatego kiedy staniesz przed dylematem czy pić mleko czy też nie. Nie wiem co Ci mam w tej sytuacji odpowiedzieć. Ja osobiście mleka nie znoszę, dlatego też nie mam większego problemu. Ale Ty jeśli jesteś miłośnikiem mleka – musisz coś wybrać. Mam nadzieję, że Twój wybór będzie słuszny.

Jeżeli idzie o same warzyw i owoce. Najważniejsze przy ich wyborze jest to, aby kierować się nie tylko niską ceną jak większość z nas robi, ale i również miejscem z którego pochodzą. Najgorszej jakości warzywa i owoce w moim mniemaniu znajdują się w supermarketach, które niestety są wręcz traktowane jako skupiska martwej żywności. Może coś w tym jest, gdyż żywność, która się w nich znajduje nie dość, że jest kiepskiej jakości to do tego silnie przetworzona a to sprawia, iż większość osób po prostu jedząc ją ma spore braki w swojej diecie, pomimo tego iż sądzą, że odżywają się w sposób prawidłowy.

Pamiętaj również o tym, iż wybranie odpowiedniej diety to jedno a drugie to jej zastosowanie. Niestety wiele osób odpada przy stosowaniu konkretnych diet, tłumacząc się ich zbyt dużą trudnością. Ale nie ma co sobie utrudniać życia. Lepiej jest zmiany żywnościowe wprowadzać bardzo powoli, aczkolwiek systematycznie niż porywać się na głęboko wodę i tak naprawdę nie wiedząc jaki będzie tego efekt końcowy. Pamiętaj o tym.

postheadericon Jedzenie ekologiczne – czy warto?

Jedzenie ekologiczne staje się z roku na rok co raz to bardziej popularne. Czym to jest spowodowane? Miedzy innymi tym iż większość z nas w końcu zaczęła interesować się tematem zdrowia i zdrowego odżywiania. Może pokrótce w tym artykule spróbujmy opisać wszystko to, co jest związane z jedzeniem ekologicznym.

Na dzień dzisiejszy można znaleźć każde jedzenie pod postacią ekologiczną. Zaczynając od serów a kończąc na mięsie. Czy to by oznaczało, że to wszystko co jest dostępne w supermarketach nie nadaje się do jedzenia? Nie wiem, ale jedno wiem na pewno. Jedzenie, które znajduje się w supermarketach jest kiepskiej jakości i do tego martwe. Nie tylko tyczy się to żywności w workach, foliach, zamrożonej itp., ale i również warzyw i owoców, które są dalekie od swoich ekologicznych kuzynów. Wystarczy zakupić na przykład pomidor ze supermarketu, aby odpowiedzieć sobie na to pytanie. Pomidor ze sklepu ze zdrową żywnością, albo po prostu z naszego ogródka jest nie tylko smaczniejszy, ale i również posiada lepszy kolor, zapach i co najważniejsze ogromną ilość składników odżywczych pod postacią witamin i minerałów. Czego nie można powiedzieć o warzywach z supermarketu.
Badania naukowe udowadniają, iż zerwanie na przykład pomidora i odstawienie go na kilka minut sprawia iż zaczyna on tracić w błyskawiczny sposób enzymy, które się w nim znajdują. Dlatego wskazane jest to, aby spożywać jakiekolwiek warzywa tuż po ich zerwaniu czy też zakupieniu.

Jeśli już masz pewność, że jedzenie ekologiczne jest lepsze od tego, które jest dostępne w supermarketach, pozostaje Ci już tylko znalezienie odpowiedniego sklepu ze zdrową żywnością w którym będziesz mógł dokonywać systematycznie zakupów. Mam nadzieję, że Cię nie odstraszą ceny, które są jakby nie na to patrzeć dosyć wysokie w porównaniu z warzywami w supermarketach. Zawsze tańszym, ale za to bardziej kłopotliwym rozwiązaniem jest znalezienie rolnika od którego będziemy zakupywać warzywa bądź owoce. Istnieje również możliwość uprawy roślin w naszym ogródku czy też na działce. Możliwości jest naprawdę sporo.

postheadericon Zrównoważona dieta dla każdego

Nie trzeba być specjalistą w zakresie żywienia, aby znać podstawowe zasady zdrowego odżywiania się, które jest fundamentem zdrowego trybu życia. Zrównoważona dieta powinna być zachowywana przez każdego z nas, niezależnie od wieku czy płci. Trzeba nawet jeszcze wyraźniej zaznaczyć, że właśnie wraz z rosnącym wiekiem zachowywanie zdrowej diety jest szczególnie ważne, ponieważ w dużym stopniu pozwala to na utrzymanie swojego organizmu w doskonałej formie. Mało kto jednak orientuje się w tym, jak powinna wyglądać taka zrównoważona dieta oraz na czym musi polegać. Zwykle pod tym pojęciem rozumie się jedynie jedzenie zdrowych rzeczy, co jest oczywiście prawdą, ale nie gwarantuje jednak w całości zrównoważonego odżywiania się.
Polega ono bowiem na dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości poszczególnych składników pokarmowych, począwszy od białek i węglowodanów po tłuszcze, cukry oraz witaminy. Oznacza to, że nasza dzienna dieta powinna być nie tylko dostosowana do poziomu kalorii, ale również do dziennego zapotrzebowania naszego organizmu na powyższe składniki pokarmowe. Nie wolno więc jeść samych ziemniaków – bogatych w węglowodany; samych mięs i nabiału – bogatych w białka; czy samych słodyczy – które są bogate w cukry, ale równoważyć każdy posiłek. Jednocześnie trzeba też dbać o to, aby nie spożywać zbyt dużej ilości pokarmów, które podwyższają cholesterol, zaś wyeliminowanie fast-foodów jest całkowicie koniecznie, jeśli chcemy się dobrze odżywiać i prowadzić zdrowy tryb życia. Zrównoważona dieta to jednak też konieczność dostarczania organizmowi odpowiednio dużej ilości płynów. Nie mogą to być jednak same napoje gazowa, sama herbata czy kawa – jest to nawet zabronione – ale przede wszystkim czysta woda mineralna lub naturalne soki. To dość istotne, ponieważ odpowiednia ilość napojów pomaga we właściwym funkcjonowaniu organizmu oraz wspomaga oczyszczanie nerek i całego układu moczowego. Wspomaga też proces trawienia, dzięki czemu organizm funkcjonuje lepiej i zdrowiej.


Szukaj
Zdrowy styl życia
    W prasie, w radiu, w telewizji, a coraz częściej także w mediach internetowych mówi się o tym, jak ważny współcześnie jest zdrowy styl życia. Powstają również wszelkiego rodzaju apele i akcje, które mają przekonać dzisiejszego Kowalskiego do tego, że praktykowanie zdrowego stylu życia będzie się mu opłacało nie tylko pod względem zdrowotnym, ale również... dbania o swój wygląd. Nie można bowiem zaprzeczyć, że taki styl funkcjonowania, oparty na zasadach zdrowego odżywiania się, zdrowej aktywności ruchowej z pewnością bardzo pomaga między innymi w utrzymaniu formy i idealnej sylwetki. A to już doskonały fundament do tego, aby zadbać nie tylko o samą sylwetkę, ale i całą resztę naszego zewnętrznego wyglądu. Niestety wśród tych apeli i akcji bardzo rzadko pojawiają się sensowne i ciekawe informacje mówiące o tym, jak właściwie należy praktykować ten zdrowy styl życia oraz co się na niego tak dokładnie składa. Oczywiście można się domyśleć, że chodzi przede wszystkim o wprowadzenie do jadłospisu bardziej zróżnicowanego i zdrowego menu, wykluczenie nałogów, rezygnację z nocnego podjadania i stołowania się w fast-foodach. Można również logicznie dojść do wniosku, że chodzi też o zwiększenie swojej aktywności fizycznej, ale na miarę swoich możliwości. Więc jeśli męczy nas sam spacer po parku, to nie ma najmniejszego sensu wsiadać od razu na rower; najpierw trzeba popracować stopniowo nad swoją kondycją, a dopiero później angażować się w bardziej wymagające ćwiczenia. Często jednak rozmawiając o zdrowym stylu życia pomija się jego bardzo ważny punkt: odpowiedni ubiór. Nie można bowiem zdrowo żyć, jeśli co chwila łapiemy przeziębienie, katar albo kaszel i to tylko dlatego, że nie dostosowujemy swojego ubioru do warunków, jakie panują na zewnątrz. Najczęściej robimy to tylko dlatego, aby iść w zgodzie z aktualną modą – a skoro chwilowo czapki czy szaliki nie są modne, to zwyczajnie ich nie nosimy. Jeśli jednak chcemy prowadzić zdrowy tryb życia, trzeba będzie pod tym względem czasami iść na kompromis i zrezygnować na chwilę z bycia modnym na rzecz bycia zdrowym.