Posty z tagiem ‘dieta’

postheadericon Dieta surowa

Dieta zdrowa jak sama nazwa wskazuje została stworzona przede wszystkim po to, aby wyleczyć nasze schorowane komórki. W dzisiejszych czasach odżywiamy się nie zdrowo i co za tym idzie nie zbyt dobrze. Ale na szczęście można to zmienić. W jaki sposób? Zmieniając swoją dietę, która jest odpowiedzialna za całe zło. Im będziemy odżywiać się lepiej, tym będziemy zdrowsi i piękniejsi. Co mam dokładnie na myśli poprzez zdrowe odżywianie? Między innymi jedzenie dużej ilości warzyw i owoców oraz picie soków własnej roboty. Według mniej najgorsze w tym przypadku jest spożywanie jedzenia ze supermarketu. Nie dość, że jest ono wysoce przetworzone, to niestety nie zawiera zbyt dużo składników odżywczych, które przecież mają stanowić motor napędowy dla naszego ciała. To właśnie dzięki witaminom, minerałom itp. nasze ciało może w prawidłowy sposób funkcjonować. Najważniejsze aby została zachowana w nim równowaga zasadowo-kwasowa czy też witaminowo-mineralna. Jeśli zostanie ona choć trochę zaburzona zaczynają się pojawiać choroby, które może i na początku nie są zbyt poważne, jednak z czasem stają się co raz to bardziej groźniejsze. W powiedzeniu – lepiej zapobiegać niż leczyć – jest dużo prawdy i powinniśmy sobie tę radę wziąć do serca. Ale czy istnieje jakaś konkretna dieta, która jest dobra dla naszego ciała? Oczywiście, że tak i jest nią dieta surowa.

Dieta surowa to nic innego jak jedzenie surowych warzyw, owoców a także picie soków własnej roboty czyli takich, które zostały wyciśnięte przez wyciskarkę. Można je robić również w sokowirówce, ale według mojego mniemania najlepiej nadają się do tego właśnie wyciskarki, gdyż są one wstanie wycisnąć sok ze wszystkiego co jest w nim najlepsze i co najważniejsze nie niszczy jego struktury. Nie zabija minerałów czy też je w inny sposób przekształca co sprawia, iż stają się ona nierozpoznawalne dla naszego ciała. Co gorsza większość warzyw i owoców które zostają zrobione przez sokowirówkę niestety niszczą witaminy, które się w nich znajdują ze względu na szybki proces utleniania, który następuje podczas pracy sokowirówki. W przypadku sokowirówek marnuje się także dosyć sporo owoców i warzyw co jest mało ekonomiczne. A jeśli idzie o sok z zielonych warzyw i liści sokowirówka nie jest wstanie go stworzyć. Wyciskarka – jak najbardziej tak. A przecież zielone soki są najbardziej odżywcze.

postheadericon Siłownia a dieta

Podczas ćwiczeń fizycznych na siłowni odpowiednia dieta to podstawa. Oczywiście musi ona być inna od tej, którą większość ludzi stosuje, gdyż na siłownie przede wszystkim chodzi się po to, aby nabrać masy mięśniowej. Jeśli nabieranie masy mięśniowej to i również dieta powinna być zupełnie inna. Należy jeść dużo produktów odzwierzęcych w tym mięso, jogurty, mleko, sery, kasze, mało warzyw i owoców. Na pewno dieta ta nie jest dla osób, które nie lubią mięsa. Moim zdaniem na dłuższą metę nie jest ona zbyt dobra, ale żeby przybrać na masie trzeba się w prawidłowy sposób odżywiać i czy to się komuś podoba czy też nie. Choć nie zawsze napchanie się ogromną ilością tłuszczu, ćwiczenia na siłowni mogą doprowadzić nasze ciało do perfekcyjnego wyglądu. Bardzo dużą rolę w tej materii odgrywają różnorakie specyfiki. Mam tutaj na myśli odżywki, które przyspieszają budowę masy mięśniowej. Osoba, która chodzi na siłownie niestety przez cały czas musi je zażywać. A to są bardzo duże koszta i nie każdą osobę na takie wydatki jest stać.

Mnie osobiście, powiem szczerze zawsze zastanawiał jeden podstawowy temat. Dlaczego mnisi z klasztoru Shaolin – może kojarzysz – są tak wysportowani i jakby nie na to patrzeć bardzo silni? Skąd się w nich bierze ta siła, spokój, opanowanie i gibkość? Odpowiedź znalazłam po wielu lekturach a także rozmowach z osobami, które były w tym klasztorze. Ich sekret tkwi między innymi w diecie i ćwiczeniach fizycznych. Ćwiczenia fizyczne są bardzo ważne, ale nie będą one miały zbyt większego sensu, jeśli nie będą wspomagane przez właściwą dietę. A co mnisi jedzą? Nie uwierzysz, ale jedzenie wegetariańskie. Żadnego tłustego mięsa czy też mleka. Piją tylko sporo soków i spożywają produkty mleko-pochodne z warzywami i owocami włącznie i to w sporych ilościach.

Czy to nie fascynujące, że tacy ludzie, którzy przecież mają niezwykle wysportowane ciała są na diecie bezmięsnej? A osoby w Europie, które chcą być silne spożywają potrawy tłuste, mięsne i do tego w dużych ilościach? To fenomen i myślę, że każda osoba, która chce zacząć ćwiczenia fizyczne powinna się dwa razy zastanowić nad tym co tak naprawdę będzie dla niej bardziej odpowiednie.

postheadericon Jak się odżywiać?

Jak się odżywiać? Problem z tym mają praktycznie Ci wszyscy, którzy cierpią na nadwagę. Nadwaga to dosyć pospolity problem, który jest spotykany co raz to częściej przez większą liczbę osób. Czym jest ona spowodowana? Między innymi nie odpowiednią dietą a także brakiem ruchu. Niestety nie tylko mają z tym problem osoby otyłe, ale i również te szczupłe, które pomimo tego, iż są chude i ich waga jest prawidłowa, ciągle chorują i mają złe samopoczucie. Niestety czymś musi być to spowodowane. Dlatego rodzi się podstawowe pytanie. Co powinniśmy jeść, aby żyć w pełni i cieszyć się życiem? Według mnie powinniśmy jak najbardziej skupić się na tym wszystkim co jest związane z dietą i znaleźć odpowiednią dla nas.

Diet jest dużo, ale wybranie tej właściwej graniczy często z cudem. Do tego w internecie czy też na różnego rodzaju forach można bardzo często znaleźć opisy diet, które są nie tylko skuteczne w mniemaniu ich twórców, ale i również zdrowe i co za tym idzie bezpieczne dla naszego ciała. Najbardziej uderzające są ów cudowne diety – bo na takie miano sobie zasłużył – w osoby, które są otyłe i szukają szybkich efektów. Niestety nie wiedzą oni, że to co działa szybko, zwykle jest mało korzystne a nawet bym powiedziała, że niebezpieczne dla naszego zdrowia. Dlatego jeśli chcesz zmienić swoje zdrowie i pozbyć się zbędnych kilogramów powinieneś wybrać dietę, która będzie w swoim składzie zawierała dużo warzyw i owoców a mało tłustego mięsa, produktów przetworzonych itp. Proste? Powiedziałabym, że banalne. Jeśli do tego dołączymy regularne ćwiczenia fizyczne, na przykład na siłowni, bieg, marsz lub jazdę na rowerze – efekty mogą być fenomenalne.

To wszystko. Nie ma żadnego sekretu w odchudzaniu czy też w tym, aby cieszyć się dobrym zdrowiem. Jeśli nauczysz się słuchać swojego ciała i zaczniesz mu dostarczać wysokiej jakości jedzenie – będzie Ci bardzo wdzięczne. Do tego zmianę zauważysz nie tylko w swoim ciele, ale i również samopoczuciu, które jest zwykle bardzo dobre. Gorąco Cię zachęcam do spróbowania swoich sił, bo naprawdę warto.

postheadericon Wegetarianizm w praktyce

Wegetarianizm stał się według mojego mniemania w dzisiejszych czasach bardziej popularny, niż jeszcze kilkanaście lat temu. Stało się tak z powodu zmiany poglądów na temat żywienia co niektórych osób. Większość ludzi, co mnie bardzo cieszy, zaczęła systematycznie dbać o zdrowie. A wegetarianizm jest bardzo dobrym pomysłem, zwłaszcza jeśli chcemy żyć długo i mieć dobre zdrowie. Jedzenie tłuste, ciężkostrawne i wysoce przetworzone powoli zaczyna odchodzić w niepamięć, ale i tak jest ciągle niedobrze w tym temacie. Jeśli ktoś pompuje do swojego ciała przez całe życie takiej jakości jedzenie, nie ma się co dziwić, iż po pewnym czasie w końcu dojdzie do czegoś złego. Zawał, udar mózgu a w konsekwencji nagła śmierć mogą być przyczyną właśnie nieodpowiedniej diety. Nawet rak jest spowodowany nieodpowiednim jedzeniem, co zresztą zostało udowodnione przez wielu naukowców w różnych zakątkach świata. Przede wszystkim, aby wiedzieć co nasze ciało potrzebuje do jedzenia powinniśmy nauczyć się go słuchać. Jeśli jemy zbyt dużo i po posiłku czujemy się ociężali i senni, wtedy wychodzi na to iż nasze ciało źle znosi naszą dietę. Musimy to zmienić. Może zastosować w naszym przypadku jedzenie w większej liczbie posiłków, ale za to w mniejszych porcjach. Może to będzie bardziej odpowiednie rozwiązanie? Nie wiem. Na to pytanie już Ty sam musisz sobie odpowiedzieć. Musisz wiedzieć, że każdy organizm jest inny i każdemu co innego pasuje. Najważniejsze, aby każda osoba mogła wsłuchać się w swoje ciało i mogła je zrozumieć.

Zacznij również eksperymentować z jedzeniem. Ja osobiście jestem wegetarianką. Czuje się dobrze na wegetarianizmie i nigdy w życiu nie powróciłabym do jedzenia mięsa. Ale Ty jesteś inny. Twoje ciało może bez mięsa nie wyobraża sobie życia, dlatego warto jest przejść przez szereg diet i wybrać tą, która będzie Ci się wydawała najodpowiedniejsza. Taką, podczas której będziesz czuł się najlepiej nie tylko pod względem fizycznym, ale i również psychicznym. Przecież posiadanie dobrego samopoczucia to podstawa.

postheadericon Weganizm

Weganizm. Temat rzeka. Większość osób w Polsce rzadko kiedy spotyka się z tym stwierdzeniem. Ale co to generalnie oznacza? Już Ci służę pomocą. Weganizm to nic innego jak dieta, która składa się ze wszystkiego co jest związane z roślinami oprócz białka – w tym mięsa, produktów mlecznych i samego mleka. W Polsce z roku na rok przebywa co raz to więcej wegan co powinno nas tylko cieszyć. Na dzień dzisiejszy sama jestem na tej diecie i powiem szczerze, że nigdy w życiu nie czułam się tak dobrze – jak obecnie. Coś pięknego. W tym artykule spróbuje podzielić się moimi odczuciami na temat tej diety.

Zawsze było w moim przypadku tak, że nigdy nie lubiłam jeść mięsa. Najgorzej było w przypadku tłustych kiełbasach, które po prostu były dla mnie nieprzyswajalne. Ale niestety musiałam je jeść. Głód i moja mama sprawiały, że nie miałam innego wyjścia. Ale to moje podejście zaczęło się zmieniać, tuż po tym jak zaczęłam interesować się tematem diet i wszystkiego co z nimi związane. Najpierw zaczęłam próbować swoich sił w wegetarianizmie, potem przeszłam na weganizm i na chwilą obecną nie żałuje.

Zawsze dziwił mnie fakt, dlaczego czuje się tak źle po zjedzeniu posiłku. Kiedy zjadłam na przykład obfity obiad pod postacią mięsa, sosu, ziemniaków i surówki czułam się syta. To prawda, ale niestety zbyt ociężała i senna. Miałam również bardzo duże problemy z oddawaniem kału. Często nie pojawiał się on przez kilka dni – co nie jest zbyt dobre. Dla osoby młodej, która jest w pełni sił, nie jest to zbyt duży problem. Dla osoby starszej, która już nie ma aż takiego dobrego zdrowia jak dwudziestolatek – kał może wywołać wiele niedobrego w naszym ciele – w szczególności jelitach. Jeśli kał utknie w jelicie grubym i nie zostanie wydalony czy też będzie on systematycznie kumulował się w pewnym odcinku wtedy zaczną powstawać kamienie kałowe, które mogą doprowadzić do operacji a nawet do powstania raka.

Ja wybrałam weganizm, bo chciałam. Ty wybierz taka dietę, która jest dla Ciebie najbardziej odpowiednia. Powodzenia.


Szukaj
Zdrowy styl życia
    W prasie, w radiu, w telewizji, a coraz częściej także w mediach internetowych mówi się o tym, jak ważny współcześnie jest zdrowy styl życia. Powstają również wszelkiego rodzaju apele i akcje, które mają przekonać dzisiejszego Kowalskiego do tego, że praktykowanie zdrowego stylu życia będzie się mu opłacało nie tylko pod względem zdrowotnym, ale również... dbania o swój wygląd. Nie można bowiem zaprzeczyć, że taki styl funkcjonowania, oparty na zasadach zdrowego odżywiania się, zdrowej aktywności ruchowej z pewnością bardzo pomaga między innymi w utrzymaniu formy i idealnej sylwetki. A to już doskonały fundament do tego, aby zadbać nie tylko o samą sylwetkę, ale i całą resztę naszego zewnętrznego wyglądu. Niestety wśród tych apeli i akcji bardzo rzadko pojawiają się sensowne i ciekawe informacje mówiące o tym, jak właściwie należy praktykować ten zdrowy styl życia oraz co się na niego tak dokładnie składa. Oczywiście można się domyśleć, że chodzi przede wszystkim o wprowadzenie do jadłospisu bardziej zróżnicowanego i zdrowego menu, wykluczenie nałogów, rezygnację z nocnego podjadania i stołowania się w fast-foodach. Można również logicznie dojść do wniosku, że chodzi też o zwiększenie swojej aktywności fizycznej, ale na miarę swoich możliwości. Więc jeśli męczy nas sam spacer po parku, to nie ma najmniejszego sensu wsiadać od razu na rower; najpierw trzeba popracować stopniowo nad swoją kondycją, a dopiero później angażować się w bardziej wymagające ćwiczenia. Często jednak rozmawiając o zdrowym stylu życia pomija się jego bardzo ważny punkt: odpowiedni ubiór. Nie można bowiem zdrowo żyć, jeśli co chwila łapiemy przeziębienie, katar albo kaszel i to tylko dlatego, że nie dostosowujemy swojego ubioru do warunków, jakie panują na zewnątrz. Najczęściej robimy to tylko dlatego, aby iść w zgodzie z aktualną modą – a skoro chwilowo czapki czy szaliki nie są modne, to zwyczajnie ich nie nosimy. Jeśli jednak chcemy prowadzić zdrowy tryb życia, trzeba będzie pod tym względem czasami iść na kompromis i zrezygnować na chwilę z bycia modnym na rzecz bycia zdrowym.