Posty z tagiem ‘dbanie’

postheadericon W jaki sposób dbać o siebie?

W jaki sposób dbać o siebie? Dobre pytanie. Jest ono dosyć banalne, ale spróbujmy na nie odpowiedzieć. Niestety większość osób nie przywiązuje zbyt dużej uwagi co do swojego wyglądu. Zwłaszcza jeśli idzie o zdrowie wewnętrzne. Wszyscy są przejęci wyglądem zewnętrznym, ale tak naprawdę jeśli coś zaczyna się dziać wewnątrz naszego ciała, wychodzi to zwykle na wierzch. I tak fantastycznym przykładem w tej sytuacji są pryszcze. Dlaczego tak jest, że niektóre osoby nie mają praktycznie wcale pryszczy a niektóre nie umieją pokazać się na ulicy, gdyż poprzez ich liczbę odstraszają nimi ludzi? Teorii na ten temat jest wiele, ale na pewno wiele zależy w tej kwestii od nieodpowiedniej diety, braku ruchu, niewłaściwej higieny, stresu, uwarunkowań genetycznych itp. Ale jest niemal pewne, że organizm i jego stan (od środka) jest bardzo ważny. Przede wszystkim powinieneś zastanowić się nad tym – jak można o nie dbać, aby było one zdrowe a my cieszylibyśmy się pięknym wyglądem? Możliwości na jego poprawienie jest wiele. Zacznijmy od diety.

Jednym z najważniejszych aspektów jest właściwa dieta. Mam na myśli w tym momencie dietę, która jest bogata w witaminy, minerały, enzymy itp. a one w ogromnych ilościach są dostępne w warzywach, owocach i sokach własnej roboty. Jedzenie mięsa, produktów mleko-pochodnych według mnie nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem a nawet bym powiedziała, że dosyć ryzykownym. Powstało wiele fachowej literatury na ten temat w której wypowiadają się znani lekarze – prawdziwe autorytety w dziedzinie dietetyki – o szkodliwości picia mleka a także jedzenia mięsa. Warto jest się z owymi publikacjami zapoznać i w konsekwencji wyrobić swoją opinię na ten temat.

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na nasze zdrowie to na pewno ruch. Wiem, że nie wszystkie osoby lubią ćwiczyć, ale przecież ruch to samo zdrowie i trzeba go włączyć w plan naszej diety. Oczywiście najlepiej jest wybrać takie ćwiczenia, które będą nam najbardziej odpowiadały. Niekoniecznie muszą być to wyczerpujące ćwiczenia na macie. Przecież równie dobrze może być to jazda na rowerze albo też gra w siatkówkę.

postheadericon Jak dobrze zadbać o swoje ciało?

Bardzo częstym i popularnym błędem związanym z dbaniem o wygląd jest zajmowanie się jedynie kwestią pielęgnacji twarzy. Na twarz zakładamy milion różnych maseczek, twarz smarujemy setką kremów i maści, twarz malujemy makijażem czy poprawiamy wygląd ust przez zastosowanie błyszczyka albo szminki. A co zresztą ciała? Czasami nie są pomijane jeszcze dłonie, które pielęgnuje się również za pomocą kremów i maści, często też robiąc manikiur lub stosując lakier. Tymczasem dbając o siebie i swój wygląd warto również poświęcić tyle samo czasu reszcie ciała – nawet jeśli na co dzień nie jest ona widoczna, ale ukryta pod toną ubrań, sweterków czy koszulek.
Przede wszystkim nie chodzi tu o typową pielęgnację jak w przypadku twarzy: całego ciała nie trzeba codziennie nacierać maseczkami albo kremami. Można za to raz na jakiś czas wybrać się np. na specjalistyczne zabiegi masażu i poddać tej specyficznej formie relaksacji, aby się nie tylko odprężyć, ale również pozwolić naszemu organizmowi na regenerację. Ciekawym sposobem dbania o wygląd swojego ciała jest również jazda na rowerze, pływanie czy bieganie, czyli słowem wszystko, co wiąże się jakoś z aktywnością fizyczną i pozwala nam utrzymać doskonałą formę oraz szczupłą sylwetkę. Bo chyba nikogo nie trzeba przekonywać co do tego, że to właśnie doskonała sylwetka czyni nasze ciało bardziej estetycznym i zadbanym – wiele osób o wiele krytyczniej patrzy nawet na ludzi z nadwagą niż na tych nieumalowanych albo z odrostami. Włosy to z kolei kolejny punkt na liście rzeczy, o które trzeba zadbać, aby nasze ciało wyglądało pięknie, a naszej urodzie nie można było nic zarzucić. Niestety bardzo często jest to punkt ignorowany, a wyjście na ulicę z przetłuszczonymi czy brudnymi włosami jest już czymś całkowicie normalnym. W dbaniu o swój własny wygląd warto stosować się do kilku podstawowych zasad, dzięki którym doskonały wygląd można uzyskać w kilku prostych krokach. Nie trzeba kupować drogich kremów czy stosować eleganckich kosmetyków, aby wyglądać ładnie i pięknie, czasami wystarczy odrobina higieny.

postheadericon Mężczyzno! Zadbaj o siebie!

W powszechnej opinii panuje przekonanie i stereotyp mężczyzny jako człowieka, który w ogóle nie dba o swój wygląd, nie troszczy się o higienę osobistą, a zapędzenie go do fryzjera graniczy z cudem. Z drugiej strony panuje inne przekonanie, że mężczyzna dbający o swój wygląd i pragnący wyglądać elegancko i przystojnie, siłą rzeczy musi być albo silnie metroseksualny, albo po prostu być gejem. Oba te poglądy są wyjątkowo krzywdzące dla samych mężczyzn, którzy coraz częściej zaczynają o siebie dbać, pragnąc podobać się kobietom oraz robiąc dobrze wrażenie na otaczających ich ludziach. Widać to szczególnie na przykładzie młodych mężczyzn, którzy wyrastają już w bardziej nowoczesnej kulturze, w której wizyta w gabinecie kosmetycznym, korzystanie z masaży czy nawet kremów i maści kosmetycznych nie uchodzi za nic niezwykłego.
Bo faktycznie nic niezwykłego w tym nie ma, a dbanie o siebie także w przypadku mężczyzn powinno być nie negowane, ale wręcz przeciwnie – nagradzane.

Byłoby bowiem szalenie dziwną praktyką negowanie zachowań, dzięki którym na świecie mniej jest mężczyzn odpowiadających stereotypowi niechlujów, bałaganiarzy i osób, które nie są z higieną osobistą za pan brat. Panowie mają dzisiaj zresztą znacznie większe pole do popisu w zakresie kosmetycznego dbania o siebie niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Dzisiaj wizyta u kosmetyczki nie budzi już takiego zdziwienia, zwłaszcza że mężczyźni coraz częściej chodzą tam dla własnej satysfakcji, a nie np. z powodu zbliżającego się ślubu czy innej ważnej uroczystości. Także stosowanie dezodorantów, antyperspirantów oraz różnego rodzaju wód po goleniu jest dzisiaj wśród panów bardziej modne, szczególnie z racji faktu, że tego rodzaju kosmetyki są bardzo powszechne i łatwe do kupienia. Wystarczy wybrać się do dowolnego sklepu z kosmetykami lub do supermarketu, aby zobaczyć, że również ich wybór jest o wiele większy niż kilkanaście lat wstecz. Dzisiaj mężczyzna ma więc znacznie ułatwione zadanie, jeśli chce o siebie zadbać – nie musi kombinować, kręcić czy szukać wymówek. Wystarczy jedynie, żeby chciał wyglądać elegancko, nowocześnie i przede wszystkim świeżo, bez otoczki niemiłego zapachu.


Szukaj
Zdrowy styl życia
    W prasie, w radiu, w telewizji, a coraz częściej także w mediach internetowych mówi się o tym, jak ważny współcześnie jest zdrowy styl życia. Powstają również wszelkiego rodzaju apele i akcje, które mają przekonać dzisiejszego Kowalskiego do tego, że praktykowanie zdrowego stylu życia będzie się mu opłacało nie tylko pod względem zdrowotnym, ale również... dbania o swój wygląd. Nie można bowiem zaprzeczyć, że taki styl funkcjonowania, oparty na zasadach zdrowego odżywiania się, zdrowej aktywności ruchowej z pewnością bardzo pomaga między innymi w utrzymaniu formy i idealnej sylwetki. A to już doskonały fundament do tego, aby zadbać nie tylko o samą sylwetkę, ale i całą resztę naszego zewnętrznego wyglądu. Niestety wśród tych apeli i akcji bardzo rzadko pojawiają się sensowne i ciekawe informacje mówiące o tym, jak właściwie należy praktykować ten zdrowy styl życia oraz co się na niego tak dokładnie składa. Oczywiście można się domyśleć, że chodzi przede wszystkim o wprowadzenie do jadłospisu bardziej zróżnicowanego i zdrowego menu, wykluczenie nałogów, rezygnację z nocnego podjadania i stołowania się w fast-foodach. Można również logicznie dojść do wniosku, że chodzi też o zwiększenie swojej aktywności fizycznej, ale na miarę swoich możliwości. Więc jeśli męczy nas sam spacer po parku, to nie ma najmniejszego sensu wsiadać od razu na rower; najpierw trzeba popracować stopniowo nad swoją kondycją, a dopiero później angażować się w bardziej wymagające ćwiczenia. Często jednak rozmawiając o zdrowym stylu życia pomija się jego bardzo ważny punkt: odpowiedni ubiór. Nie można bowiem zdrowo żyć, jeśli co chwila łapiemy przeziębienie, katar albo kaszel i to tylko dlatego, że nie dostosowujemy swojego ubioru do warunków, jakie panują na zewnątrz. Najczęściej robimy to tylko dlatego, aby iść w zgodzie z aktualną modą – a skoro chwilowo czapki czy szaliki nie są modne, to zwyczajnie ich nie nosimy. Jeśli jednak chcemy prowadzić zdrowy tryb życia, trzeba będzie pod tym względem czasami iść na kompromis i zrezygnować na chwilę z bycia modnym na rzecz bycia zdrowym.