postheadericon Sport to zdrowie, ale czy zawsze?

Nikomu chyba nie trzeba przypominać znanej i wciąż aktualnej zasady mówiącej o tym, że sport do samo zdrowie. Do uprawiania sportu zachęcani są już nawet dzieci, którym poprzez aktywność fizyczną pokazuje się jednocześnie, że może być ona doskonałą formą zabawy. Jednak nie zawsze sport oznacza samo zdrowie i nie każda dyscyplina sportowa jest dla nasz i naszego organizmu w stu procentach bezpieczna. Współcześnie można wyróżnić kilka zagrożeń płynących ze sportu, gdzie na czele znajdują się przede wszystkim możliwość nabycia kontuzji czy urazu oraz wyniszczenie organizmu zbyt częstymi i nieprzemyślanymi treningami.
Sami zawodowi sportowcy przyznają nawet, że zawodowo sport można uprawiać maksymalnie kilkanaście lat, ponieważ później organizm jest przemęczony i niezdolny do tak szybkiej regeneracji. Dlatego osoby po czterdziestym roku życia raczej rzadko są jednocześnie aktywnymi sportowcami osiągającymi doskonałe wyniki. Oczywiście nie chodzi tu o dyscypliny takie jak bilard, krykiet czy konne polo, ale o sporty wymagające znacznie większej aktywności fizycznej. Z drugiej nie strony nie wolno jednak zapominać, że to właśnie uprawianie sportu w sposób regularny lub wręcz zawodowy sprawia, że nasz organizm rozwija się w sposób prawidłowy, a jego reakcje są całkowicie właściwe. Sport pozwala na utrzymanie doskonałej formy i kondycji fizycznej, zwiększa odporność organizmu i zapewnia doskonałe samopoczucie, zarówno fizyczne jak i psychiczne. Dla wielu osób rezygnacja ze sportu jest więc niezwykle trudną i skomplikowaną decyzją, nawet jeśli to właśnie od niej będzie zależało ich zdrowie. Oczywiście nie oznacza to, że nagle z dnia na dzień mamy zupełnie przerwać ćwiczenia i treningi. Jeśli jednak zaczynamy w związku z nimi odczuwać pewne dolegliwości, warto je na początku nieco ograniczyć i dać organizmowi odpocząć. Jeśli jednak nic to nie da, a dolegliwości będą się nasilały – np. w postaci bólu mięśni czy problemów z sercem albo z poprawnym oddychaniem – koniecznie trzeba będzie się wybrać do odpowiedniego lekarza.

3 komentarze to “Sport to zdrowie, ale czy zawsze?”

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby móc komentować.


Szukaj
Zdrowy styl życia
    W prasie, w radiu, w telewizji, a coraz częściej także w mediach internetowych mówi się o tym, jak ważny współcześnie jest zdrowy styl życia. Powstają również wszelkiego rodzaju apele i akcje, które mają przekonać dzisiejszego Kowalskiego do tego, że praktykowanie zdrowego stylu życia będzie się mu opłacało nie tylko pod względem zdrowotnym, ale również... dbania o swój wygląd. Nie można bowiem zaprzeczyć, że taki styl funkcjonowania, oparty na zasadach zdrowego odżywiania się, zdrowej aktywności ruchowej z pewnością bardzo pomaga między innymi w utrzymaniu formy i idealnej sylwetki. A to już doskonały fundament do tego, aby zadbać nie tylko o samą sylwetkę, ale i całą resztę naszego zewnętrznego wyglądu. Niestety wśród tych apeli i akcji bardzo rzadko pojawiają się sensowne i ciekawe informacje mówiące o tym, jak właściwie należy praktykować ten zdrowy styl życia oraz co się na niego tak dokładnie składa. Oczywiście można się domyśleć, że chodzi przede wszystkim o wprowadzenie do jadłospisu bardziej zróżnicowanego i zdrowego menu, wykluczenie nałogów, rezygnację z nocnego podjadania i stołowania się w fast-foodach. Można również logicznie dojść do wniosku, że chodzi też o zwiększenie swojej aktywności fizycznej, ale na miarę swoich możliwości. Więc jeśli męczy nas sam spacer po parku, to nie ma najmniejszego sensu wsiadać od razu na rower; najpierw trzeba popracować stopniowo nad swoją kondycją, a dopiero później angażować się w bardziej wymagające ćwiczenia. Często jednak rozmawiając o zdrowym stylu życia pomija się jego bardzo ważny punkt: odpowiedni ubiór. Nie można bowiem zdrowo żyć, jeśli co chwila łapiemy przeziębienie, katar albo kaszel i to tylko dlatego, że nie dostosowujemy swojego ubioru do warunków, jakie panują na zewnątrz. Najczęściej robimy to tylko dlatego, aby iść w zgodzie z aktualną modą – a skoro chwilowo czapki czy szaliki nie są modne, to zwyczajnie ich nie nosimy. Jeśli jednak chcemy prowadzić zdrowy tryb życia, trzeba będzie pod tym względem czasami iść na kompromis i zrezygnować na chwilę z bycia modnym na rzecz bycia zdrowym.