postheadericon Nadciśnienie

Nadciśnienie tętnicze to choroba dotykająca układ krążenia, w naczyniach tętniczych zwiększa się ciśnienie krwi, co prowadzi do bólu głowy, niepokoju, przyspieszonego bicia serca i ryzyka wystąpienia wylewu krwi do mózgu, udaru czy choroby niedokrwiennej. Nadciśnienie tętnicze występuje wtedy, gdy jego wartość przekracza sto czterdzieści na dziewięćdziesiąt mmHg, optymalnie jest to sto dwadzieścia na osiemdziesiąt, co nazywane jest książkowym ciśnieniem.

Ciśnienie możemy kontrolować sami w domu, lub chodząc na pomiary do przychodni lekarskiej czy apteki, w których popularne stało się już umieszczanie aparatów do pomiaru. Jeżeli ciśnienie waha się lub jest podwyższone więcej niż raz w ciągu tygodnia bez znanej przyczyny, lekarz powinien zlecić badania i rozpocząć leczenie lub też zalecić zmianę diety. Ruch i odpowiednia dieta to doskonałe lekarstwo na sporadyczne skoki ciśnienia, jeśli jednak zdarzają się one nagminnie, warto skonsultować się z kardiologiem, który będzie w stanie zalecić jak najlepszą formę leczenia i najskuteczniejsze leki.

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby móc komentować.


Szukaj
Zdrowy styl życia
    W prasie, w radiu, w telewizji, a coraz częściej także w mediach internetowych mówi się o tym, jak ważny współcześnie jest zdrowy styl życia. Powstają również wszelkiego rodzaju apele i akcje, które mają przekonać dzisiejszego Kowalskiego do tego, że praktykowanie zdrowego stylu życia będzie się mu opłacało nie tylko pod względem zdrowotnym, ale również... dbania o swój wygląd. Nie można bowiem zaprzeczyć, że taki styl funkcjonowania, oparty na zasadach zdrowego odżywiania się, zdrowej aktywności ruchowej z pewnością bardzo pomaga między innymi w utrzymaniu formy i idealnej sylwetki. A to już doskonały fundament do tego, aby zadbać nie tylko o samą sylwetkę, ale i całą resztę naszego zewnętrznego wyglądu. Niestety wśród tych apeli i akcji bardzo rzadko pojawiają się sensowne i ciekawe informacje mówiące o tym, jak właściwie należy praktykować ten zdrowy styl życia oraz co się na niego tak dokładnie składa. Oczywiście można się domyśleć, że chodzi przede wszystkim o wprowadzenie do jadłospisu bardziej zróżnicowanego i zdrowego menu, wykluczenie nałogów, rezygnację z nocnego podjadania i stołowania się w fast-foodach. Można również logicznie dojść do wniosku, że chodzi też o zwiększenie swojej aktywności fizycznej, ale na miarę swoich możliwości. Więc jeśli męczy nas sam spacer po parku, to nie ma najmniejszego sensu wsiadać od razu na rower; najpierw trzeba popracować stopniowo nad swoją kondycją, a dopiero później angażować się w bardziej wymagające ćwiczenia. Często jednak rozmawiając o zdrowym stylu życia pomija się jego bardzo ważny punkt: odpowiedni ubiór. Nie można bowiem zdrowo żyć, jeśli co chwila łapiemy przeziębienie, katar albo kaszel i to tylko dlatego, że nie dostosowujemy swojego ubioru do warunków, jakie panują na zewnątrz. Najczęściej robimy to tylko dlatego, aby iść w zgodzie z aktualną modą – a skoro chwilowo czapki czy szaliki nie są modne, to zwyczajnie ich nie nosimy. Jeśli jednak chcemy prowadzić zdrowy tryb życia, trzeba będzie pod tym względem czasami iść na kompromis i zrezygnować na chwilę z bycia modnym na rzecz bycia zdrowym.