Wpisy w kategorii ‘Zdrowo’

postheadericon Ważna praktyka

U lekarzy bardzo ważna jest teoria, ale także i praktyka. Zanim otrzyma się tytuł lekarza, trzeba przejść przez szereg doświadczeń, które pozwolą na wykonywanie swojej pracy. Przecież lekarz to osoba, która bierze w swoje ręce ludzkie życie. Jest więc dla wszystkich kimś niezwykle ważnym. Obecnie istnieje naprawdę wiele specjalizacji. Ogólnie wyróżniono aż 40 podstawowych specjalizacji i aż 28 szczegółowych, które skupiają się na konkretnych układach ludzkiego ciała. Bardzo popularna jest urologia. A więc taka nauka, która zajmuje się układem moczowym i układem płciowych człowieka. Tak więc lekarz urolog będzie interweniował przykładowo w przypadku problemów z pęcherzem. Nie można go mylić z ginekologiem, który zajmuje się problemami układu rozrodczego kobiet. Do innych popularnych specjalizacji należy kardiologia. Ta zaś z kolei zajmuje się sercem i całym układem krwionośnym. A więc zawały oraz niewydolność komór i tego typu problemy, kierowane są do kardiologów. Okulistyka to dziedzina medycyny zajmująca się wzrokiem.

postheadericon Różni specjaliści

image Bywają różnego rodzaju choroby dotyczące człowieka. Przykładów może być naprawdę wiele. Gdyby jeden lekarz miał się tym wszystkim zająć, na pewno nie dałby rady. Otóż wiadomo, że ludzka pamięć czasami zawodzi. Stąd też wychodzono z założenia, że lepiej ludzkie problemy podzielić na dziedziny i wyszkolić specjalistów w każdej z nich, aniżeli jeden człowiek miałby być specjalistą od wszystkiego. To pozwala chirurgom, kardiologom czy też urologom skupić się tylko na problemie zdrowotnym związanym ze specjalizacją, w której się kształcili. Oczywiście każdy lekarz studia rozpoczyna tak samo. Nie ma od razu takiego podziału, że urolog w Gdańsku początkowo uczy się czegoś innego aniżeli ginekolog. Każdy rozpoczyna naukę tak samo. Dzięki różnego rodzaju praktykom i zajęciom teoretycznym, studenci medycyny mogą zdecydować, jaką specjalizację chcieliby studiować dalej. A więc po wyznaczonym czasie, każdy ma szansę szkolić się dalej w tym kierunku, w którym podążają jego zainteresowania.

postheadericon Mężczyzna u urologa

Jak się okazuje, tak jak do ginekologa mogą uczęszczać tylko kobiety, tak go urologa może iść zarówno pan, jak i pani. Z tą różnicą, że jeżeli ma się problemy płciowe, to raczej kobiety udają się do ginekologa. Stąd też urolog nazywany jest lekarzem mężczyzn. Jak się okazuje, dla każdego faceta taka wizyta jest początkowo dosyć krępująca. Otóż urologia w Bytomiu kojarzy się z nieprzyjemnym rozbieraniem i wstydem. A przecież trzeba wiedzieć o tym, że taki lekarz przyjmuje każdego dnia kilkanaście lub nawet więcej takich rozbierających się pacjentów i dla niego to coś normalnego. Nie ma się więc czego obawiać. Mężczyźni mający problemy z pęcherzem, którzy odczuwają przykładowo ból przy oddawaniu moczu lub też którzy mają problemy z nerkami czy odczuwają ból w okolicach jąder – powinni udać się do urologa. Lekarz ten przepisze odpowiednie lekarstwa czy też zleci jakieś leczenie po to, aby pozbyć się problemu. Co ciekawe, mężczyźni jednak mało kiedy decydują się na wizyty u takiego lekarza.

postheadericon Męskie sprawy

Jeżeli mężczyźni odczuwają ból jąder, wyczuwają w nich jakieś nietypowe grudki, widzą jakiekolwiek niepokojące zmiany chociażby w wyglądzie jąder czy też związane z tym, że zamiast położenia pionowego mają one położenie pionowe – należy niezwłocznie udać się do urologa. Poza tym urologia mówi, że nie należy żartować sobie z problemów związanych z częstym bólem w okolicach miednicy czy też poniżej brzucha. W przypadku kobiet może to być związane z miesiączką, ale w przypadku mężczyzn coś takiego nie powinno mieć miejsca. Tak więc należy udać się z tym do lekarza. I ostatnim takim poważnym objawem jest krew, która pojawia się podczas oddawania moczu. Jeżeli ktoś coś takiego zaobserwuje, nie powinien czekać na to, czy się to powtórzy. Od razu należy skonsultować się z urologiem, ponieważ może to być objaw niebezpiecznej choroby. Jak widać, nie warto lekceważyć objawów. Jeżeli bowiem od razu pójdziemy z nimi do lekarza, takowy nam pomoże. Zwlekając z leczeniem, człowiek sam spisuje siebie na straty, bo z czasem pójdzie do lekarza tak, czy inaczej, a może okazać się, że jest już za późno.

postheadericon Urolog

Dość często urolog zajmuje się infekcjami moczowymi. Różnego rodzaju bakterie dostające się do układu moczowego, mogą doprowadzić do zapalenia pęcherza, do problemów z utrzymaniem moczu czy też do bólów związanych z układem moczowym. Stąd też liczne infekcje, z jakimi się urolodzy często zmagają. Kolejnym problemem, który występuje dosyć często, są kłopoty związane z erekcją. Mężczyźni mają albo problemy z tym, że nie potrafią osiągnąć erekcji, albo też są i takie, które wiążą się z erekcją nadmierną, która trwa nienaturalnie długo i w dodatki boleśnie, a to jest już nieprawidłowe. Tak więc do urologa zgłaszają się dość często mężczyźni z takimi problemami. Bardzo często urolog zajmuje się leczeniem nowotworów związanych z układem moczowym. A więc nie tylko wspomniana prostata – u mężczyzn, ale także rak jąder, nerek, a nawet rak pęcherza może się u kogoś zdarzyć i trzeba czym prędzej to leczyć. Im bardziej choroba jest zaawansowana, tym trudniej się jej pozbyć. I oczywiście dosyć częste zaburzenia z utrzymaniem moczu, także nękają urologów. Ludzie mają problemy z moczeniem się w nocy, albo też z różnymi niekontrolowanymi wyciekami moczu z cewki moczowej za dnia. Można się tego problemu oczywiście pozbyć.


Szukaj
Zdrowy styl życia
    W prasie, w radiu, w telewizji, a coraz częściej także w mediach internetowych mówi się o tym, jak ważny współcześnie jest zdrowy styl życia. Powstają również wszelkiego rodzaju apele i akcje, które mają przekonać dzisiejszego Kowalskiego do tego, że praktykowanie zdrowego stylu życia będzie się mu opłacało nie tylko pod względem zdrowotnym, ale również... dbania o swój wygląd. Nie można bowiem zaprzeczyć, że taki styl funkcjonowania, oparty na zasadach zdrowego odżywiania się, zdrowej aktywności ruchowej z pewnością bardzo pomaga między innymi w utrzymaniu formy i idealnej sylwetki. A to już doskonały fundament do tego, aby zadbać nie tylko o samą sylwetkę, ale i całą resztę naszego zewnętrznego wyglądu. Niestety wśród tych apeli i akcji bardzo rzadko pojawiają się sensowne i ciekawe informacje mówiące o tym, jak właściwie należy praktykować ten zdrowy styl życia oraz co się na niego tak dokładnie składa. Oczywiście można się domyśleć, że chodzi przede wszystkim o wprowadzenie do jadłospisu bardziej zróżnicowanego i zdrowego menu, wykluczenie nałogów, rezygnację z nocnego podjadania i stołowania się w fast-foodach. Można również logicznie dojść do wniosku, że chodzi też o zwiększenie swojej aktywności fizycznej, ale na miarę swoich możliwości. Więc jeśli męczy nas sam spacer po parku, to nie ma najmniejszego sensu wsiadać od razu na rower; najpierw trzeba popracować stopniowo nad swoją kondycją, a dopiero później angażować się w bardziej wymagające ćwiczenia. Często jednak rozmawiając o zdrowym stylu życia pomija się jego bardzo ważny punkt: odpowiedni ubiór. Nie można bowiem zdrowo żyć, jeśli co chwila łapiemy przeziębienie, katar albo kaszel i to tylko dlatego, że nie dostosowujemy swojego ubioru do warunków, jakie panują na zewnątrz. Najczęściej robimy to tylko dlatego, aby iść w zgodzie z aktualną modą – a skoro chwilowo czapki czy szaliki nie są modne, to zwyczajnie ich nie nosimy. Jeśli jednak chcemy prowadzić zdrowy tryb życia, trzeba będzie pod tym względem czasami iść na kompromis i zrezygnować na chwilę z bycia modnym na rzecz bycia zdrowym.