Wpisy w kategorii ‘Zdrowie’

postheadericon Posiłki

Chyba każdy jest świadomy tego, ze rodzina powinna spędzać ze sobą jak najwięcej czasu. Tylko przy takich okazjach relacje między poszczególnymi członkami mogą się prawidłowo rozwijać i zacieśniać. Istotną rolę w tym procesie mają również, coraz częściej odrzucane na bok, wspólne posiłki, które są ważne zwłaszcza wtedy, gdy w rodzinie są dzieci. A skądś przecież muszą one czerpać prawidłowe wzorce zachowań. Oczywiście, że nie każdy posiłek ma realne szanse na to, by odbył się wspólnie. Pośpiech, praca i szkoła powodują, że śniadanie i obiad to mało realne rozwiązania. Warto jednak znaleźć czas przynajmniej na wspólnie zjedzonąa kolację, podczas której każdy z domowników opowie o swoim dniu, o planach na najbliższy czas, o tym, co go martwi i cieszy. Bardzo ważne jest również to, by w tym samym czasie nie skupiać swojej uwagi na innych czynnikach, przede wszystkim na telewizji czy internetowych serwisach społecznościowych. Wspólny smaczny posiłek przy jednym stole to idealna recepta na rodzinę.

postheadericon Niania

Nianie w dużym stopniu odciążają zapracowanych rodziców. Jednakże znaleźć właściwą osobę, kompetentną i odpowiedzialną, która dobrze będzie opiekować się powierzonym jej opiece dzieckiem jest bardzo trudno. Nie stanowi też tajemnicy, że jest to jedna z droższych form opieki nad maluchem. Jednak nie każda rodzina ma w pobliżu babcię lub ciotkę, której można zostawić dziecko. Miejsc w żłobkach i przedszkolach jest tak mało, że aby się do nich dostać nie raz trzeba zapisywać się z kilkunastomiesięcznym wyprzedzeniem, co i tak nie gwarantuje sukcesu. Rodzina też nie zawsze chętnie godzi się na opiekę nad dzieckiem, co w zasadzie jest zrozumiałe. Starsze osoby pragną wypoczynku, a dziecko jest jednak absorbujące. Młoda niania ma więcej siły i energii, żeby ujarzmić niesforne dziecko. Najbliższa rodzina nie zawsze potrafi zapewnić właściwą opiekę. Nianie z racji wykształcenia pedagogicznego mają dużą wiedzę dotyczącą rozwoju dziecka i potrafią się nim właściwie zaopiekować, wybierając odpowiednie formy zabawy i aktywnego wypoczynku.

postheadericon Rodzina

Mimo tego, że stale zwiększa się świadomość społeczeństwa na temat roli mężczyzny i kobiety w kwestiach zawodowych czy prywatnych, badania wykazują, że w Polsce nadal dominującym modelem rodziny jest ten tradycyjny – mężczyzna zarabia na utrzymanie rodziny, a kobieta zajmuje się domem, nawet jeśli też pracuje. Jakie są konsekwencje tego niesłusznego, stereotypowego podziału ról? Mężczyzna żyje pod presja konieczności zarabiania jak największej ilości pieniędzy, tak, by na nic nie brakowało. Przekłada się to na częste nieobecności w domu i niskie zaangażowanie w życie rodzinne. Kobieta natomiast, łącząc etat zawodowy z pracami domowymi, staje się wyczerpana fizycznie i psychicznie, żyje w stresie, pośpiechu i dużym napięciu. Często zaniedbuje więc jedną z podlegających jej dziedzin. W większości przypadków jest to kariera zawodowa, która nie rozwija się tak dynamicznie, jak by mogła. Warto przenicować wreszcie w praktycznym działaniu ten niesprawdzający się model funkcjonowania rodziny.


Szukaj
Zdrowy styl życia
    W prasie, w radiu, w telewizji, a coraz częściej także w mediach internetowych mówi się o tym, jak ważny współcześnie jest zdrowy styl życia. Powstają również wszelkiego rodzaju apele i akcje, które mają przekonać dzisiejszego Kowalskiego do tego, że praktykowanie zdrowego stylu życia będzie się mu opłacało nie tylko pod względem zdrowotnym, ale również... dbania o swój wygląd. Nie można bowiem zaprzeczyć, że taki styl funkcjonowania, oparty na zasadach zdrowego odżywiania się, zdrowej aktywności ruchowej z pewnością bardzo pomaga między innymi w utrzymaniu formy i idealnej sylwetki. A to już doskonały fundament do tego, aby zadbać nie tylko o samą sylwetkę, ale i całą resztę naszego zewnętrznego wyglądu. Regenerujący krem ochronny Iossi chroni i nawilża skórę. Niestety wśród tych apeli i akcji bardzo rzadko pojawiają się sensowne i ciekawe informacje mówiące o tym, jak właściwie należy praktykować ten zdrowy styl życia oraz co się na niego tak dokładnie składa. Oczywiście można się domyśleć, że chodzi przede wszystkim o wprowadzenie do jadłospisu bardziej zróżnicowanego i zdrowego menu, wykluczenie nałogów, rezygnację z nocnego podjadania i stołowania się w fast-foodach. Można również logicznie dojść do wniosku, że chodzi też o zwiększenie swojej aktywności fizycznej, ale na miarę swoich możliwości. Więc jeśli męczy nas sam spacer po parku, to nie ma najmniejszego sensu wsiadać od razu na rower; najpierw trzeba popracować stopniowo nad swoją kondycją, a dopiero później angażować się w bardziej wymagające ćwiczenia. Często jednak rozmawiając o zdrowym stylu życia pomija się jego bardzo ważny punkt: odpowiedni ubiór. Nie można bowiem zdrowo żyć, jeśli co chwila łapiemy przeziębienie, katar albo kaszel i to tylko dlatego, że nie dostosowujemy swojego ubioru do warunków, jakie panują na zewnątrz. Najczęściej robimy to tylko dlatego, aby iść w zgodzie z aktualną modą – a skoro chwilowo czapki czy szaliki nie są modne, to zwyczajnie ich nie nosimy. Jeśli jednak chcemy prowadzić zdrowy tryb życia, trzeba będzie pod tym względem czasami iść na kompromis i zrezygnować na chwilę z bycia modnym na rzecz bycia zdrowym.