Wpisy w kategorii ‘Medycyna’

postheadericon Nauka

Żyjemy w czasach, kiedy dużym priorytetem dla każdego dorosłego okazuje się kariera zawodowa. Niestety, często ma to negatywny wpływ na rodzinę, zwłaszcza gdy pojawia się dziecko, któremu należy poświęcać wiele uwagi i które nie rozumie potrzeby zarabiania pieniędzy. Zrzucamy całą odpowiedzialność na dziadków, opiekunów i świetlice. Podobnie jest w przypadku zajęć pozaszkolnych – w odrabianiu lekcji i bieżącej nauce. Rodzice nie mają czasu, by zainteresować się tym, jak było w szkole, jak poszła klasówka czy jaka jest praca domowa. Przez co dziecko albo nie radzi sobie z obowiązkami szkolnymi, albo od małego ma na głowie wielu korepetytorów, co też nie załatwia sprawy. Rodzice mają podejście: płacą-wymagają, dziecko ma mieć piątki. A przecież najczęściej są to tematy rodzicom nie obce, szczególnie w przypadku szkoły podstawowej. Dla dziecka to większa motywacja i radość, kiedy to mama czy tata usiądzie obok, wytłumaczy, a następnie pochwali za zrozumienie i poprawne wykonanie zadania.

postheadericon Single

image Single to grupa społeczna, która od jakiegoś czasu znalazła się pod obstrzałem mediów, socjologów i wszelkich innych naukowców, którzy obrali sobie za cel dokładne przeanalizowanie tego nowego zjawiska. Głównym powodem takiego zainteresowania osobami żyjącymi w pojedynkę jest fakt, że własna rodzina, posiadanie męża, żony czy dzieci, nie są już dla nich najważniejszym celem w życiu. Dla osób nastawionych na rozwój osobisty, karierę czy bogate życie towarzyskie rodzina może stanowić przeszkodę w realizacji własnych życiowych planów. Podnosi się wiele głosów, że taka postawa to przejaw egoizmu i konsumpcyjnego podejścia na życie, zamknięta na rozwijanie podstawowej komórki społecznej jaką jest rodzina. Życie w pojedynkę stało się wygodne, dlatego też wiele osób ceni sobie niezależność i nie chce się wikłać w złożone relacje rodzinne. Założenie rodziny, małżeństwo, posiadanie dzieci, to obszary, w których trzeba iść na wiele kompromisów, a nie każdy singiel ma na to ochotę. To podstawowa przyczyna wzrostu liczby jednoosobowych gospodarstw domowych.

postheadericon Czytanie

W rozwoju każdego człowieka, nawet najmniejszego, szczególną rolę odgrywa kultura. Dlatego już od najmłodszych lat należy wdrażać dziecku to przekonanie i zachęcać do takich czynności, jak chodzenie do teatru czy czytanie książek. O ile z tym pierwszym może nie być większego problemu, o tyle rodzice mogą mieć dylemat, jak zachęcić swoje pociechy do czytania. Przede wszystkim powinni sami mieć kontakt z książką. Póki są dla dziecka autorytetem, ono będzie chciało ich naśladować. Po drugie należy wiele czytać dziecku, pozwalać mu wybierać książki, jakie chciałoby poznać, tak by samo jak najszybciej zapragnęło rozwinąć umiejętność czytania. Warto założyć dziecku specjalny zeszyt, w którym będzie notował przeczytane książki, wraz z krótką opinią i ilustracją. Za zapełnienie odpowiedniej ilości stron, powinna czekać go ciekawa nagroda, już niekoniecznie w postaci książki. Warto też zapoznać malca z instytucją biblioteki, pozwolić mu samemu buszować po półkach i wybierać interesujące go lektury.


Szukaj
Zdrowy styl życia
    W prasie, w radiu, w telewizji, a coraz częściej także w mediach internetowych mówi się o tym, jak ważny współcześnie jest zdrowy styl życia. Powstają również wszelkiego rodzaju apele i akcje, które mają przekonać dzisiejszego Kowalskiego do tego, że praktykowanie zdrowego stylu życia będzie się mu opłacało nie tylko pod względem zdrowotnym, ale również... dbania o swój wygląd. Nie można bowiem zaprzeczyć, że taki styl funkcjonowania, oparty na zasadach zdrowego odżywiania się, zdrowej aktywności ruchowej z pewnością bardzo pomaga między innymi w utrzymaniu formy i idealnej sylwetki. A to już doskonały fundament do tego, aby zadbać nie tylko o samą sylwetkę, ale i całą resztę naszego zewnętrznego wyglądu. Niestety wśród tych apeli i akcji bardzo rzadko pojawiają się sensowne i ciekawe informacje mówiące o tym, jak właściwie należy praktykować ten zdrowy styl życia oraz co się na niego tak dokładnie składa. Oczywiście można się domyśleć, że chodzi przede wszystkim o wprowadzenie do jadłospisu bardziej zróżnicowanego i zdrowego menu, wykluczenie nałogów, rezygnację z nocnego podjadania i stołowania się w fast-foodach. Można również logicznie dojść do wniosku, że chodzi też o zwiększenie swojej aktywności fizycznej, ale na miarę swoich możliwości. Więc jeśli męczy nas sam spacer po parku, to nie ma najmniejszego sensu wsiadać od razu na rower; najpierw trzeba popracować stopniowo nad swoją kondycją, a dopiero później angażować się w bardziej wymagające ćwiczenia. Często jednak rozmawiając o zdrowym stylu życia pomija się jego bardzo ważny punkt: odpowiedni ubiór. Nie można bowiem zdrowo żyć, jeśli co chwila łapiemy przeziębienie, katar albo kaszel i to tylko dlatego, że nie dostosowujemy swojego ubioru do warunków, jakie panują na zewnątrz. Najczęściej robimy to tylko dlatego, aby iść w zgodzie z aktualną modą – a skoro chwilowo czapki czy szaliki nie są modne, to zwyczajnie ich nie nosimy. Jeśli jednak chcemy prowadzić zdrowy tryb życia, trzeba będzie pod tym względem czasami iść na kompromis i zrezygnować na chwilę z bycia modnym na rzecz bycia zdrowym.