postheadericon Jeść zdrowo

Standardowe menu przeciętnego Polaka nie jest dzisiaj men zbyt zdrowym, ani tym bardziej zbyt pożywnym. Jemy zbyt dużo śmieciowego jedzenia, a same posiłki nie są już tak celebrowane jak jeszcze kilkanaście lat temu. Zamiast usiąść przy stole, jemy szybko, w biegu, śpiesząc się do szkoły, do pracy albo na ważne spotkanie. Zamiast zjeść pożywnie, łapiemy byle co, żeby tylko zagłuszyć burczenie w brzuchu i wytrwać do następnego posiłku. Takie nawyki żywieniowe nie tylko całkowicie przeczą temu, co nazywa się zdrowym trybem życia, ale wręcz są bombą dla naszego organizmu. Przyzwyczaja się on bowiem do takiego funkcjonowania, co ma negatywne skutki zdrowotne i… estetyczne. W końcu nikt nie lubi niepotrzebnie tyć, a taki tryb życia sprawia, że właśnie to się najczęściej dzieje.
Jak więc najskuteczniej połączyć zdrowe jedzenie z pożywnym jedzeniem i jednocześnie nie zmuszać się do spożywania potraw, których nie lubimy albo które nam nie smakują? Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne, zwłaszcza że nie trzeba wcale zbyt wiele zmieniać. Nie trzeba rezygnować z ulubionych zup albo potraw mięsnych na rzecz kiełków czy bliżej nieokreślonych warzyw. Zamiast jednak mięsa smażyć na tłuszczu, można je gotować na parze lub w wodzie; a zamiast szybkiego jedzenia w biegu, można rozpocząć posiłek nieco wcześniej, aby zjeść go spokojnie i bez pośpiechu. Nie ma konieczności też w zmienianiu swojej diety o sto osiemdziesiąt stopni, chyba że jej głównym założeniem było do tej pory spożywanie monstrualnej ilości fast-foodów. Ten specyficzny nawyk żywieniowy trzeba całkowicie wyeliminować, ponieważ jej on ogromnym zagrożeniem nie tylko dla naszej sylwetki, ale również zdrowia. Dobrym sposobem na unormowanie swoich nawyków żywieniowych, dbania o zdrowie czy prowadzenia zdrowego stylu życia będzie również unormowanie samych posiłków. Lepiej jeść częściej, ale mniej, zaś każdy większy posiłek – np. syty obiad – „nagradzać” jakimś dłuższym spacerem, pozwalając organizmowi szybciej go spalić.

Comments are closed.


Szukaj
Zdrowy styl życia
    W prasie, w radiu, w telewizji, a coraz częściej także w mediach internetowych mówi się o tym, jak ważny współcześnie jest zdrowy styl życia. Powstają również wszelkiego rodzaju apele i akcje, które mają przekonać dzisiejszego Kowalskiego do tego, że praktykowanie zdrowego stylu życia będzie się mu opłacało nie tylko pod względem zdrowotnym, ale również... dbania o swój wygląd. Nie można bowiem zaprzeczyć, że taki styl funkcjonowania, oparty na zasadach zdrowego odżywiania się, zdrowej aktywności ruchowej z pewnością bardzo pomaga między innymi w utrzymaniu formy i idealnej sylwetki. A to już doskonały fundament do tego, aby zadbać nie tylko o samą sylwetkę, ale i całą resztę naszego zewnętrznego wyglądu. Niestety wśród tych apeli i akcji bardzo rzadko pojawiają się sensowne i ciekawe informacje mówiące o tym, jak właściwie należy praktykować ten zdrowy styl życia oraz co się na niego tak dokładnie składa. Oczywiście można się domyśleć, że chodzi przede wszystkim o wprowadzenie do jadłospisu bardziej zróżnicowanego i zdrowego menu, wykluczenie nałogów, rezygnację z nocnego podjadania i stołowania się w fast-foodach. Można również logicznie dojść do wniosku, że chodzi też o zwiększenie swojej aktywności fizycznej, ale na miarę swoich możliwości. Więc jeśli męczy nas sam spacer po parku, to nie ma najmniejszego sensu wsiadać od razu na rower; najpierw trzeba popracować stopniowo nad swoją kondycją, a dopiero później angażować się w bardziej wymagające ćwiczenia. Często jednak rozmawiając o zdrowym stylu życia pomija się jego bardzo ważny punkt: odpowiedni ubiór. Nie można bowiem zdrowo żyć, jeśli co chwila łapiemy przeziębienie, katar albo kaszel i to tylko dlatego, że nie dostosowujemy swojego ubioru do warunków, jakie panują na zewnątrz. Najczęściej robimy to tylko dlatego, aby iść w zgodzie z aktualną modą – a skoro chwilowo czapki czy szaliki nie są modne, to zwyczajnie ich nie nosimy. Jeśli jednak chcemy prowadzić zdrowy tryb życia, trzeba będzie pod tym względem czasami iść na kompromis i zrezygnować na chwilę z bycia modnym na rzecz bycia zdrowym.