Wpisy w miesiącu Sierpień, 2016

postheadericon Ważna praktyka

U lekarzy bardzo ważna jest teoria, ale także i praktyka. Zanim otrzyma się tytuł lekarza, trzeba przejść przez szereg doświadczeń, które pozwolą na wykonywanie swojej pracy. Przecież lekarz to osoba, która bierze w swoje ręce ludzkie życie. Jest więc dla wszystkich kimś niezwykle ważnym. Obecnie istnieje naprawdę wiele specjalizacji. Ogólnie wyróżniono aż 40 podstawowych specjalizacji i aż 28 szczegółowych, które skupiają się na konkretnych układach ludzkiego ciała. Bardzo popularna jest urologia. A więc taka nauka, która zajmuje się układem moczowym i układem płciowych człowieka. Tak więc lekarz urolog będzie interweniował przykładowo w przypadku problemów z pęcherzem. Nie można go mylić z ginekologiem, który zajmuje się problemami układu rozrodczego kobiet. Do innych popularnych specjalizacji należy kardiologia. Ta zaś z kolei zajmuje się sercem i całym układem krwionośnym. A więc zawały oraz niewydolność komór i tego typu problemy, kierowane są do kardiologów. Okulistyka to dziedzina medycyny zajmująca się wzrokiem.

postheadericon Różni specjaliści

image Bywają różnego rodzaju choroby dotyczące człowieka. Przykładów może być naprawdę wiele. Gdyby jeden lekarz miał się tym wszystkim zająć, na pewno nie dałby rady. Otóż wiadomo, że ludzka pamięć czasami zawodzi. Stąd też wychodzono z założenia, że lepiej ludzkie problemy podzielić na dziedziny i wyszkolić specjalistów w każdej z nich, aniżeli jeden człowiek miałby być specjalistą od wszystkiego. To pozwala chirurgom, kardiologom czy też urologom skupić się tylko na problemie zdrowotnym związanym ze specjalizacją, w której się kształcili. Oczywiście każdy lekarz studia rozpoczyna tak samo. Nie ma od razu takiego podziału, że urolog w Gdańsku początkowo uczy się czegoś innego aniżeli ginekolog. Każdy rozpoczyna naukę tak samo. Dzięki różnego rodzaju praktykom i zajęciom teoretycznym, studenci medycyny mogą zdecydować, jaką specjalizację chcieliby studiować dalej. A więc po wyznaczonym czasie, każdy ma szansę szkolić się dalej w tym kierunku, w którym podążają jego zainteresowania.

postheadericon Regularne badania

A chyba o wiele lepiej jest iść i badać się regularnie, zapobiegając chorobom, niż potem pójść po długim czasie i usłyszeć, że jest się poważnie chorym. Jak się bowiem okazuje, każdy prędzej czy później raczej do takiego lekarza trafi. Więc chyba lepiej iść już samemu, aniżeli z musu. Co ciekawe, urologia nakazuje, aby mężczyźni po pięćdziesiątym roku życia częściej byli badani u takiego lekarza. Bowiem występowanie u nich nowotworu prostaty jest o wiele częstsze, aniżeli u mężczyzn młodszych. Bywają jednak takie przypadki, kiedy w rodzinie już ktoś miał raka prostaty. Tak więc wtedy mężczyzna powinien w wieku czterdziestu lat iść się zbadać, ponieważ prawdopodobieństwo na występowanie u niego takiej choroby jest większe. Jak widać, lekarz urolog to nic strasznego. Jeżeli ktoś obawia się krępujących badań, powinien pomyśleć o tym, że udając się do lekarza bez żadnych objaw, często wizyta kończy się bez konieczności rozbierania. Jeżeli zaś odczuwa się jakiś ból, nie dość, że można już być poważnie chorym, to będzie musiało się przejść szereg badań, które naprawdę mogą okazać się nieprzyjemne. Warto więc chyba zapobiegać i nie obawiać się takich wizyt u specjalisty tego typu.

postheadericon Kim jest urolog

Jak się okazuje, jest wiele specjalizacji w medycynie. Oznacza to, że powstało wielu lekarzy, którzy mogą zajmować się innymi sprawami dotyczącymi różnych części ciała człowieka. Przykładowo są tacy lekarze, jak urolodzy. Zajmują się oni swoją dziedziną, która powiązana jest z układem moczowo- płciowym człowieka. Może się to wydawać nieco podobne do zadań ginekologa, jednakże urolog zajmuje się problemami związanymi z układem moczowym kobiet i mężczyzn oraz płciowym – mężczyzn. Kobietom w tym wypadku służy ginekolog. Jak się okazuje, urolodzy Sosnowiec mają za zadanie badanie ludzkiej fizjologii. A więc jakiekolwiek schorzenia, wady i przypadłości mające swoje istnienie w obrębie moczowo-płciowym, podlegają obowiązkom urologa. Ogólnie do urologa w pewnym wieku zaczyna chodzić coraz więcej mężczyzn, jak to się mówi że w pewnym wieku dochodzą problemy ze zdrowiem. Generalnie nie ma się co oszukiwać. Zawsze wcześniej czy później jakieś problemy zdrowotne nas dopadną. Wówczas pozostaje nam się tylko umówić do lekarza.

postheadericon Okulista

image Lekarze okuliści zajmują się chorobami i wadami wzroku, takimi jak zaćma, jaskra itp. Pediatria to jedna z dziedzin zaliczana do tych głównych kategorii. Jest to dziedzina zajmująca się chorobami dziećmi oraz wszystkim, co dotyczy ich prawidłowego rozwoju. A więc jeżeli dziecko jest chore, idzie się z nim do pediatry. Psychiatria to zupełnie inna dziedzina medycyny. Nie dotyczy ona bowiem tyle fizyczności, co umysłu. A więc zajmuje się ona chorobami związanymi z psychiką. Jeżeli ktoś ma jakieś depresje, lub co gorsze jest osobą niezrównoważoną, która nie myśli w sposób racjonalny – należy wtedy kierować się do psychiatry. Ostatnio dosyć często oblężona jest alergologia, a więc jak sama nazwa mówi, dział medycyny, który zajmuje się alergiami. A są one ostatnio dosyć często przypadłością wielu ludzi. Tak więc jak widać, specjalizacji może być naprawdę wiele i zawsze trzeba wiedzieć, do jakiego lekarza się z czym udać. Ogólnie nie warto jest leczyć się samemu tylko szukać odpowiedniego specjalisty, on zazwyczaj ma wystarczająca wiedzę żeby nam pomóc.


Szukaj
Zdrowy styl życia
    W prasie, w radiu, w telewizji, a coraz częściej także w mediach internetowych mówi się o tym, jak ważny współcześnie jest zdrowy styl życia. Powstają również wszelkiego rodzaju apele i akcje, które mają przekonać dzisiejszego Kowalskiego do tego, że praktykowanie zdrowego stylu życia będzie się mu opłacało nie tylko pod względem zdrowotnym, ale również... dbania o swój wygląd. Nie można bowiem zaprzeczyć, że taki styl funkcjonowania, oparty na zasadach zdrowego odżywiania się, zdrowej aktywności ruchowej z pewnością bardzo pomaga między innymi w utrzymaniu formy i idealnej sylwetki. A to już doskonały fundament do tego, aby zadbać nie tylko o samą sylwetkę, ale i całą resztę naszego zewnętrznego wyglądu. Niestety wśród tych apeli i akcji bardzo rzadko pojawiają się sensowne i ciekawe informacje mówiące o tym, jak właściwie należy praktykować ten zdrowy styl życia oraz co się na niego tak dokładnie składa. Oczywiście można się domyśleć, że chodzi przede wszystkim o wprowadzenie do jadłospisu bardziej zróżnicowanego i zdrowego menu, wykluczenie nałogów, rezygnację z nocnego podjadania i stołowania się w fast-foodach. Można również logicznie dojść do wniosku, że chodzi też o zwiększenie swojej aktywności fizycznej, ale na miarę swoich możliwości. Więc jeśli męczy nas sam spacer po parku, to nie ma najmniejszego sensu wsiadać od razu na rower; najpierw trzeba popracować stopniowo nad swoją kondycją, a dopiero później angażować się w bardziej wymagające ćwiczenia. Często jednak rozmawiając o zdrowym stylu życia pomija się jego bardzo ważny punkt: odpowiedni ubiór. Nie można bowiem zdrowo żyć, jeśli co chwila łapiemy przeziębienie, katar albo kaszel i to tylko dlatego, że nie dostosowujemy swojego ubioru do warunków, jakie panują na zewnątrz. Najczęściej robimy to tylko dlatego, aby iść w zgodzie z aktualną modą – a skoro chwilowo czapki czy szaliki nie są modne, to zwyczajnie ich nie nosimy. Jeśli jednak chcemy prowadzić zdrowy tryb życia, trzeba będzie pod tym względem czasami iść na kompromis i zrezygnować na chwilę z bycia modnym na rzecz bycia zdrowym.