Wpisy w miesiącu Wrzesień, 2015

postheadericon Internista

Internistom brakuje do pełnego szczęścia tylko… wolnego czasu. Tak, każdy wolny czas poświęcają bowiem na leczenie ludzi właśnie. To niespotykane z jakim poświęceniem przyjmują swoich pacjentów. Codziennie od rana do wieczora, zajmują się tylko chorymi. W soboty i niedziele natomiast poświęcają swój czas na prace w hospicjach, gdzie ludzie czekają z utęsknieniem na spotkanie ze swoimi lekarzami. Bo to nie są zwykli lekarze. To ludzie, którzy zatrzymają się przy każdym łóżku pacjenta. Nie po to, żeby zbadać ich w pospiechu, przejść do następnego łóżka. Ale po to, by wysłuchać historii życia każdego, kto tego potrzebuje. Rozmowa w hospicjach jest bardzo ważna. Są tu często ludzie, którym do końca życia, nie pozostało wiele czasu. Znaleźli się tu z wielu powodów, nie tylko dlatego, że cierpią, ale również dla tego, że rodzina nie ma dla nich czasu, a czasem po prostu nie maja już nikogo bliskiego. Taki lekarz to dla nich jak rodzina, przyjaciel, który zawsze wysłucha, wesprze dobrym słowem i po prostu posiedzi z nimi chociaż przez kilka minut.

postheadericon Lekarze interniści

Lekarz internista, który przyjmuje w największej przychodni osiedlowej ma znacznie więcej pacjentów, niż jego kolega z Bydgoszczy. Zawdzięcza to tylko sobie i ciężkiej pracy. Jest lekarzem pierwszego kontaktu, często jest więc tak, że jest po prostu lekarzem rodzinnym dla całych rodzin. Kiedy na wizytę idzie córka, lekarz wypytuje ja o zdrowie matki i ojca. Ma niesamowita pamięć, wie na jakie dolegliwości cierpi każdy członek rodziny. Pacjenci mówią o nim przyjaciel rodziny. Niewiadomo dlaczego tak jest, może dlatego, ze ten lekarz jest lekarzem z powołania, może dlatego, że zawsze ma dla swoich pacjentów czas. Nie ma gabinetu prywatnego, ale kiedy zadzwonisz do niego w nocy, przyjedzie na wizytę domową. To prawdziwy lekarz , których jest niestety coraz mniej . W każdej przychodni brakuje tak naprawdę lekarza internisty, który swój zawód wykonywałby z taką pasją jak medyk z Legnicy. Ale jest jeszcze jedno takie miejsce w Polsce, gdzie spotkamy ludzi z pasją. A nie ma nic piękniejszego niż wykonywać zawodowo, to co kochamy .

postheadericon Różne badania

Pacjent i tak by tył, tak jak do tej pory. Przyczyna leżała po stronie hormonów, zaburzonej gospodarki hormonalnej i pacjent nadal przybierałby na wadze. Kuracja hormonalna przyniosła spodziewany efekt, chociaż trwała kilka miesięcy. Praca hormonów u tego pacjenta została ustabilizowana, organizm wrócił do równowagi, a waga pacjenta spadła. Mógł normalnie żyć. Nasuwa się więc prosty wniosek z tej historii. Konsultacji nigdy nie jest za wiele. Praktycznie, jeśli mamy taką możliwość, a operacje czy zabiegi należą do tak zwanych planowanych, lepiej konsultować swoje choroby, objawy czy wyniki laboratoryjne z innymi lekarzami. Być może potwierdza oni opinię lekarza prowadzącego, ale może się okazać, że diagnoza będzie inna. Wtedy należy się wstrzymać i konsultować jeszcze raz. Im więcej badan przed ważnymi operacjami tym lepiej. Nikomu jeszcze nie zaszkodziły konsultacje. A endokrynolodzy to specjaliści którzy przejrzą nasze hormony na wylot i ustalą odpowiednia dla nas kuracje hormonalną. Niezależnie od wieku w jakim jesteśmy.

postheadericon Tarczyca

Młodzież w fazie dojrzewania, może mieć problemy z nadmiernym wydzielaniem hormonów, które np. powodują zatrzymanie wzrostu. Zdarza się tak, że małe dzieci zaczynają dojrzewać już w wieku 5 lat. Tu również przyczyna może być zaburzona praca hormonów. I wreszcie okres przekwitania u kobiet. Tu hormony wariują jak oszalałe i często potrzebna jest kuracja hormonalna, aby doprowadzić organizm do równowagi. Jak widać zaburzenia hormonalne mogą spotkać człowieka w każdym wieku. Najważniejsza jest tylko odpowiednia diagnoza, która doprowadzi lekarza rodzinnego na odpowiedni trop. Potem już tylko wystarczy skierowanie do endokrynologa i połowa sukcesu za nami. Tylko lekarz endokrynolog jest w stanie zdiagnozować nasze dolegliwości. Tylko on jest w stanie ustawić dla nas odpowiednia kuracje farmakologiczną. Pod żadnym pozorom nie należy zatem przyjmować leków hormonalnych bez konsultacji z lekarzem. Skutki uboczne mogą być bardzo nieprzewidywalne i niebezpieczne.

postheadericon Problemy z tarczycą

Jeśli masz problemy z tarczycą, ciągle jesteś zmęczona, może za dużo śpisz, a może jesteś ciągle otumaniona, to znak ze musisz udać się do specjalisty. Lekarz to specjalista, którego potrzebujesz teraz najbardziej. To specjalista, który zajmuje się właśnie zaburzeniami w pracy hormonów. Często, dopiero szczegółowe badania endokrynologiczne, pozwalają postawić właściwą diagnozę. Często jest tak, że lekarz rodzinny nie potrafi ci pomóc, ale jeśli zleci odpowiednie – choćby podstawowe badania – może skierować cię do endokrynologa. To zdecydowanie bardzo ciekawa dziedzina medycyny, ponieważ wiąże się z nieustannymi badaniami , które co jakiś czas wprowadzają przełom w tej dziedzinie. Powstają nowe leki, które po kilku latach okazują się bardzo przydatne i pomocne. Endokrynologia, zasłynęła z wielu specjalistów, którzy zajmują się także dziećmi i młodzieżą. A wydawałoby się, że endokrynolog, to lekarz dla osób starszych. Nic z tych rzeczy. Zaburzenia w gospodarce hormonalnej mogą się zdarzyć również w bardzo młodym wieku.


Szukaj
Zdrowy styl życia
    W prasie, w radiu, w telewizji, a coraz częściej także w mediach internetowych mówi się o tym, jak ważny współcześnie jest zdrowy styl życia. Powstają również wszelkiego rodzaju apele i akcje, które mają przekonać dzisiejszego Kowalskiego do tego, że praktykowanie zdrowego stylu życia będzie się mu opłacało nie tylko pod względem zdrowotnym, ale również... dbania o swój wygląd. Nie można bowiem zaprzeczyć, że taki styl funkcjonowania, oparty na zasadach zdrowego odżywiania się, zdrowej aktywności ruchowej z pewnością bardzo pomaga między innymi w utrzymaniu formy i idealnej sylwetki. A to już doskonały fundament do tego, aby zadbać nie tylko o samą sylwetkę, ale i całą resztę naszego zewnętrznego wyglądu. Niestety wśród tych apeli i akcji bardzo rzadko pojawiają się sensowne i ciekawe informacje mówiące o tym, jak właściwie należy praktykować ten zdrowy styl życia oraz co się na niego tak dokładnie składa. Oczywiście można się domyśleć, że chodzi przede wszystkim o wprowadzenie do jadłospisu bardziej zróżnicowanego i zdrowego menu, wykluczenie nałogów, rezygnację z nocnego podjadania i stołowania się w fast-foodach. Można również logicznie dojść do wniosku, że chodzi też o zwiększenie swojej aktywności fizycznej, ale na miarę swoich możliwości. Więc jeśli męczy nas sam spacer po parku, to nie ma najmniejszego sensu wsiadać od razu na rower; najpierw trzeba popracować stopniowo nad swoją kondycją, a dopiero później angażować się w bardziej wymagające ćwiczenia. Często jednak rozmawiając o zdrowym stylu życia pomija się jego bardzo ważny punkt: odpowiedni ubiór. Nie można bowiem zdrowo żyć, jeśli co chwila łapiemy przeziębienie, katar albo kaszel i to tylko dlatego, że nie dostosowujemy swojego ubioru do warunków, jakie panują na zewnątrz. Najczęściej robimy to tylko dlatego, aby iść w zgodzie z aktualną modą – a skoro chwilowo czapki czy szaliki nie są modne, to zwyczajnie ich nie nosimy. Jeśli jednak chcemy prowadzić zdrowy tryb życia, trzeba będzie pod tym względem czasami iść na kompromis i zrezygnować na chwilę z bycia modnym na rzecz bycia zdrowym.