Wpisy w miesiącu Lipiec, 2015

postheadericon Objawy niedoczynności tarczycy

image Niedoczynność tarczycy pojawia objawy, które naprawdę bardzo trudno byłoby zlekceważyć. Długo utrzymujące się zmęczenie mimo wielu godzin snu czy też brak chęci na podejmowanie jakichkolwiek zadań to przecież nie jest element naszego życia. Każdy z nas chciałby pozostawać aktywny fizycznie i umysłowo, nie na rękę będą mu zatem objawy senności i zmęczenia, których w żaden sposób nie można zniwelować. Osobom, u których pojawia się niedoczynność tarczycy jest także z reguły bardzo zimno niezależnie od tego, jaka temperatura pojawia się na dworze. Właśnie dlatego skóra jest strasznie blada, pojawiają się nawet zrogowacenia na łokciach czy kolanach będące źródłem suchości skóry. U osoby takiej nie pojawiają się żadne objawy potu, co jest szczególnie podejrzane w przypadku upalnych dni. Niepokojące jest także wypadanie włosów, ich łamliwość. Bardzo często cierpią także na tym brwi, które stają się coraz rzadsze. Można zauważyć także niepokojące przypływy masy ciała.

postheadericon Choroby tarczycy

To jednak nie wszystkie objawy, które mogą być związane z niedoczynnością tarczycy. U kobiet może pojawić się bowiem nieregularne miesiączkowanie. Jest to objaw niepokojący dla kobiet, które zawsze miały regularne cykle, może jednak nie stanowić sygnały dla pań, które zawsze cierpiały na nieregularnie miesiączki. Niepokojące i bardzo uciążliwe mogą stać się także zmiany głosy, w mianowicie pogrubienie. Niezauważane dla oka i samego nosiciela choroby są także zmiany na sercu, ponieważ najczęściej zwiększa ono swoją objętość poprzez gromadzącą się wodę. Możemy jednak odczuć, iż coś niepokojącego dzieje się z naszym układem trawiennym, ponieważ odczuwalne stają się zaparcia, będące zjawiskiem szczególnie uciążliwym. Wystąpienie kilku z powyższych objawów na pewno jest powodem do niezwłocznego skontaktowania się z lekarzem. Im szybciej podjęta terapia i leczenie, tym większe prawdopodobieństwo, iż codziennie funkcjonowanie będzie w miarę normalne, a jakość dotychczasowego życia w dużym stopniu zostanie zachowana na takim samym poziomie.

postheadericon Niedoczynność tarczycy

image Na tarczycę chorują przede wszystkim kobiety do sześćdziesiątego roku życia. Nic zatem dziwnego, iż to właśnie one najczęściej poddawane są badaniom w kierunku wykrycia tej choroby. Zdajemy sobie sprawę z tego, iż chorób jest naprawdę wiele, a niektóre z nich posiadają bardzo podobne do siebie objawy. Niedoczynność tarczycy czasami wykrywana jest tuż po porodzie, a prawdopodobieństwo wystąpienia jest szczególnie duże, jeżeli matka dziecka cierpiała na to schorzenie. W wyniku pewnych urazów i powikłań może dojść także do częściowego usunięcia bądź całkowitego wycięcia gruczołu, co automatycznie sprowadza się do podjęcia stosownego leczenia. Ludzie często odkrają wizyty u lekarzy, jednak warto pamiętać, iż w wielu przypadkach szybkie wykrycie choroby jest źródłem sukcesu i sprawia, iż leczenie będzie miało swoje widoczne efekty. Objawy niedoczynności tarczycy można rozpoznać bardzo łatwo, ponieważ właściwie przestajemy być sobą, nie czujemy się jak należy, a nasza jakość życia jest znacznie obniżona.

postheadericon Uczucie zmęczenia

Ciągłe uczucie zmęczenia i senność zaburzają aktywności intelektualne i fizyczne, dlatego też bardzo rzadko podejmowane są aktywności z własnej inicjatywy. Tacy ludzie mają także problemy z suchością skóry, która przybiera ponadto szczególnie blady, niemal nienaturalny kolor. Dziwne także staje się ciągłe uczucie zimna mimo, iż za oknem jest naprawdę wysoka temperatura. Obok takich objawów nikt nie powinien przechodzić obojętnie, ponieważ z czasem doprowadza to niemal do stanów depresyjnych. Warto także dodać, iż cierpi na tym uroda kobiety, ponieważ jej włosy stają się łamliwe, wypadają, bardziej rzadkie stają się także brwi. Każdy zgodzi się na pewno, iż nie jest to objaw normalny i bardzo szybko wprowadza w stan niepokoju. Niedoczynność tarczycy może mieć poważne konsekwencje jeżeli nie zostanie leczona, dlatego też kontakt z lekarzem powinien zostać niezwłocznie podjęty. Mimo, iż leczenie będzie bardzo długie, najprawdopodobniej dożywotnie, można dzięki niemy zachować swoją jakość życia i bez trudu podejmować wszelkie aktywności.

postheadericon Nadmiar wagi w czasie choroby

image Wygląd to nie wszystko, lecz jeśli człowiek choruje na niedoczynność tarczycy zrozumienie samego siebie nie jest wcale takie proste. Nie zawsze potrafimy sobie poradzić z kłopotem, który nas nagle dopada. Tyjemy z wielu powodów, lecz jednym – i to bardzo poważnym – może być właśnie choroba tarczycy. W takich wypadkach zawsze trzeba zbadać wszelkie ścieżki leczenia. Z tego rodzaju trudnościami nie za dobrze radzą sobie młode kobiety, które najczęściej właśnie dotyka kłopot związany z niedoczynnością tarczycy. Bark akceptacji u samego siebie oraz wśród ludzi, którzy należą do naszego otoczenia powoduje, że przestajemy po prostu mieć siłę na walkę z chorobą. Jeśli zaś tego zabraknie, to możemy mieć naprawdę bardzo duże kłopoty, by pozbyć się kompleksów i w przyszłości wieść spokojne i zdrowe życie. Najczęściej jest tak, że w młodzieńczym okresie dopadają nas tego rodzaju choroby. Nie jest to nic przyjemnego i musimy mieć tego świadomość. Lekarz szybko może udzielić nam porady, jeśli tylko zechcemy się do niego zgłosić.


Szukaj
Zdrowy styl życia
    W prasie, w radiu, w telewizji, a coraz częściej także w mediach internetowych mówi się o tym, jak ważny współcześnie jest zdrowy styl życia. Powstają również wszelkiego rodzaju apele i akcje, które mają przekonać dzisiejszego Kowalskiego do tego, że praktykowanie zdrowego stylu życia będzie się mu opłacało nie tylko pod względem zdrowotnym, ale również... dbania o swój wygląd. Nie można bowiem zaprzeczyć, że taki styl funkcjonowania, oparty na zasadach zdrowego odżywiania się, zdrowej aktywności ruchowej z pewnością bardzo pomaga między innymi w utrzymaniu formy i idealnej sylwetki. A to już doskonały fundament do tego, aby zadbać nie tylko o samą sylwetkę, ale i całą resztę naszego zewnętrznego wyglądu. Niestety wśród tych apeli i akcji bardzo rzadko pojawiają się sensowne i ciekawe informacje mówiące o tym, jak właściwie należy praktykować ten zdrowy styl życia oraz co się na niego tak dokładnie składa. Oczywiście można się domyśleć, że chodzi przede wszystkim o wprowadzenie do jadłospisu bardziej zróżnicowanego i zdrowego menu, wykluczenie nałogów, rezygnację z nocnego podjadania i stołowania się w fast-foodach. Można również logicznie dojść do wniosku, że chodzi też o zwiększenie swojej aktywności fizycznej, ale na miarę swoich możliwości. Więc jeśli męczy nas sam spacer po parku, to nie ma najmniejszego sensu wsiadać od razu na rower; najpierw trzeba popracować stopniowo nad swoją kondycją, a dopiero później angażować się w bardziej wymagające ćwiczenia. Często jednak rozmawiając o zdrowym stylu życia pomija się jego bardzo ważny punkt: odpowiedni ubiór. Nie można bowiem zdrowo żyć, jeśli co chwila łapiemy przeziębienie, katar albo kaszel i to tylko dlatego, że nie dostosowujemy swojego ubioru do warunków, jakie panują na zewnątrz. Najczęściej robimy to tylko dlatego, aby iść w zgodzie z aktualną modą – a skoro chwilowo czapki czy szaliki nie są modne, to zwyczajnie ich nie nosimy. Jeśli jednak chcemy prowadzić zdrowy tryb życia, trzeba będzie pod tym względem czasami iść na kompromis i zrezygnować na chwilę z bycia modnym na rzecz bycia zdrowym.