Wpisy w miesiącu Czerwiec, 2015

postheadericon Objawy chorób

ojawia się obok tych objawów także niechęć do jakiegokolwiek wysiłku, zarówno fizycznego jak i intelektualnego, co jest szczególnie podejrzane u osób, które nigdy nie stroniły od różnego rodzaju aktywności. Niepokojące powinno okazać się również kołatanie serca czy też drżące ręce. Mając kilka z powyższych objawów, nie warto ich w żaden sposób lekceważyć i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Równie niebezpieczna i posiadająca szereg objawów jest także niedoczynność tarczycy. Można powiedzieć, iż jest to pewnego rodzaju przeciwieństwo choroby omówionej wcześniej. W przypadku niedoczynności tarczycy pojawia się bowiem senność, ciągłe zmęczenie i brak chęci do podejmowania jakiejkolwiek aktywności. Skóra robi się sucha i blada. Osoba z taką chorobą bardzo często odczuwa zimno nawet podczas upalnego dnia. Może to być choroba wrodzona bądź też stanowić między innymi następstwo stanów depresyjnych. Również układ trawienny obniża jakość swojego funkcjonowania, pojawiają się dość częste zaparcia. Ponadto osoba z niedoczynnością tarczycy może cierpieć na łamliwość włosów i wypadanie brwi. Jest to choroba, która w dużym stopniu obniża jakość życia poprzez ciągłe złe samopoczucie.

postheadericon Objawy chorób tarczycy

image Bez wątpienia trzeba być czujnym i nie lekceważyć objawów mogących wskazywać na objawy chorób tarczycy. Udowodnione zostało, iż znacznie częściej chorują na niedoczynność czy nadczynność tarczycy kobiety. Mówi się nawet, iż dotyka je pięć racy częściej niż mężczyzn. Szczególnie czujne powinny być kobiety, których matki chorowały na tarczycę, ponieważ są to choroby dziedziczne i występuje duże prawdopodobieństwo, iż córki również będą musiały podjąć leczenie w tym zakresie. Okazuje się jednak, iż objawy są dosyć znaczące, ciężko zatem byłoby je w jakiś sposób pominąć czy lekceważyć. Najczęściej choroby tarczycy objawiają się w następujący sposób: przy nadczynności tarczycy występuje przede wszystkim nadpobudliwość, odczuwa się gorąco, a ciało szczególnie mocno się poci. U osób z nadczynnością tarczycy występuje zahamowanie wzrostu, bezsenność, u kobiet także nieregularnie miesiączkowanie. Kolejnym objawem może być także wytrzeszcz oczu. P

postheadericon Niebezpieczna tarczyca

image Niestety choroby tarczycy mogą spowodować w ciele ludzkim ogromne zniszczenia i straty. W zawiązku z tym lepiej w porę rozpoznać jakieś groźne schorzenie niż potem przez cale życie żałować, że nie poszliśmy na konsultację do lekarza pierwszego kontaktu. Wiele osób wyrzuca sobie takie lenistwo za późno – kiedy na przykład choroba jest w już dość dużym stopniu zaawansowanie i nie za bardzo można coś jeszcze zrobić, by sobie pomóc. Nie jest to zbyt dobra sytuacja, dlatego warto słuchać rad dotyczących profilaktyki zdrowia człowieka. Każda osoba, która chciałabym jak najdłużej zachować zdrowie, powinna przede wszystkim stosować się do paru wskazówek, które czasami mogą uratować nawet przed śmiercią. Przede wszystkim powinniśmy chodzić do kontroli lekarskiej przynajmniej raz w roku. Jeśli pracujemy, to nasz pracodawca ma obowiązek na tego rodzaju badania nas wysyłać, więc na pewno będziemy pod kontrolą.

postheadericon Badania

Lecz i tak wszystko zależy od naszego podejścia do badań – ponieważ czasami tylko chcemy to mieć z głowy i nie tracimy czasu na bardziej dokładne badania. Jest to rzecz jasna błąd, który zazwyczaj możemy przypłacić życiem, lecz w młodym wieku się tym w ogóle nie martwimy. Schody się zaczynają, jeżeli jeszcze jesteśmy w pełni sił wiekiem, lecz zaczynamy coraz gorzej się czuć. Zmiany początkowo są delikatne – problemy ze skórą, wahania wagi ciała oraz senność, nudności. Często tego rodzaju objawy zrzucamy na inne choroby lub schorzenia, które akurat nie występują w naszym organizmie. Musimy zawsze mieć oczy szeroko otwarte i szczególnie mocno dbać o to, by nigdy nie zaniedbywać swego zdrowia. Może to być dla ans bowiem w najgorszym wypadku po prostu śmiertelny, a raczej przedwcześnie nie zamierzamy zazwyczaj umierać. Właśnie dlatego zawsze musimy być bardzo ostrożni i o siebie dbać, ponieważ nie wiemy, kiedy coś złego może się nam przytrafić. A powinniśmy być na to wszystko przygotowani. Z tarczycą zaś trzeba wiedzieć, że po prostu nie ma żartów i tyle.

postheadericon Kontakt z lekarzem

Zawsze w takiej sytuacji skutkuje to tym, że mamy dużo mniejszą szansę na wyzdrowienie niż na początku naszej choroby. Jest to niestety smutne, ponieważ jeśli popatrzymy szerzej na nasze społeczeństwo, to zauważymy, że większość zgonów dość młodych jeszcze osób jest spowodowana właśnie rożnego rodzaju zaniedbaniami i niedociągnięciami, które kosztują potem ludzi życie. Nie można więc bagatelizować tego rodzaju spraw, ponieważ człowiek ma tylko jedno życie i powinien starać się je przeżyć jak najlepiej i tylko sami jesteśmy w stanie tego dokonać. Gdyby tak nie było, gdybyśmy częściej myśleli o zdrowiu niż pracy i obowiązkach, to może żylibyśmy o wiele dłużej i bylibyśmy szczęśliwsi. Możemy to osiągnąć tylko wtedy, kiedy będziemy stosować się do zleceń lekarzy, chodzić regularnie na badania i uważnie śledzić zmiany w swoim organizmie. Nie jest to sprawa prosta, lecz warta rozważenie. Nie zawsze mamy takie szczęście, że od razu wiemy, co nam jest. Lecz jeśli czujemy tylko coś niepokojącego, to powinniśmy pomyśleć o dobrym lekarzu.


Szukaj
Zdrowy styl życia
    W prasie, w radiu, w telewizji, a coraz częściej także w mediach internetowych mówi się o tym, jak ważny współcześnie jest zdrowy styl życia. Powstają również wszelkiego rodzaju apele i akcje, które mają przekonać dzisiejszego Kowalskiego do tego, że praktykowanie zdrowego stylu życia będzie się mu opłacało nie tylko pod względem zdrowotnym, ale również... dbania o swój wygląd. Nie można bowiem zaprzeczyć, że taki styl funkcjonowania, oparty na zasadach zdrowego odżywiania się, zdrowej aktywności ruchowej z pewnością bardzo pomaga między innymi w utrzymaniu formy i idealnej sylwetki. A to już doskonały fundament do tego, aby zadbać nie tylko o samą sylwetkę, ale i całą resztę naszego zewnętrznego wyglądu. Niestety wśród tych apeli i akcji bardzo rzadko pojawiają się sensowne i ciekawe informacje mówiące o tym, jak właściwie należy praktykować ten zdrowy styl życia oraz co się na niego tak dokładnie składa. Oczywiście można się domyśleć, że chodzi przede wszystkim o wprowadzenie do jadłospisu bardziej zróżnicowanego i zdrowego menu, wykluczenie nałogów, rezygnację z nocnego podjadania i stołowania się w fast-foodach. Można również logicznie dojść do wniosku, że chodzi też o zwiększenie swojej aktywności fizycznej, ale na miarę swoich możliwości. Więc jeśli męczy nas sam spacer po parku, to nie ma najmniejszego sensu wsiadać od razu na rower; najpierw trzeba popracować stopniowo nad swoją kondycją, a dopiero później angażować się w bardziej wymagające ćwiczenia. Często jednak rozmawiając o zdrowym stylu życia pomija się jego bardzo ważny punkt: odpowiedni ubiór. Nie można bowiem zdrowo żyć, jeśli co chwila łapiemy przeziębienie, katar albo kaszel i to tylko dlatego, że nie dostosowujemy swojego ubioru do warunków, jakie panują na zewnątrz. Najczęściej robimy to tylko dlatego, aby iść w zgodzie z aktualną modą – a skoro chwilowo czapki czy szaliki nie są modne, to zwyczajnie ich nie nosimy. Jeśli jednak chcemy prowadzić zdrowy tryb życia, trzeba będzie pod tym względem czasami iść na kompromis i zrezygnować na chwilę z bycia modnym na rzecz bycia zdrowym.