Wpisy w miesiącu Maj, 2015

postheadericon Ojciec

image Każdy członek rodziny ma przypisaną sobie, bardziej stereotypową niż faktyczną, funkcję: mama zajmuje się domem, ojciec zarabia na utrzymanie, a dziecko jest po prostu dzieckiem i uczy się. W tym podziale nie musi być nic złego, dopóki nie narusza on innych, podstawowych ról – bycia rodzicem i członkiem wspólnej rodziny. Nadal najczęściej od tej prymarnej funkcji odchodzi postać ojca, który narzuca sobie konieczność zarabiania jak największej ilości pieniędzy. Zaniedbuje przez to swój dom oraz rodzinę. Traci zaangażowanie w aktualne sprawy i problemy, z jakimi boryka się dorastająca pociecha, nie widzi zmęczenia i smutku zaniedbywanej i zapracowanej żony, na którą spadają wszelkie obowiązki związane z prowadzeniem domu i wychowywaniem dziecka. Po prostu, przestaje on być na bieżąco w życiu codziennym, ale jakże istotnym, pozostałych członków rodziny. A przecież każde dziecko powie, że potrzebuje czegoś więcej niż najnowszych gadżetów i wysokiego kieszonkowego. Potrzebuje ono rodziców.

postheadericon Single

image Single to grupa społeczna, która od jakiegoś czasu znalazła się pod obstrzałem mediów, socjologów i wszelkich innych naukowców, którzy obrali sobie za cel dokładne przeanalizowanie tego nowego zjawiska. Głównym powodem takiego zainteresowania osobami żyjącymi w pojedynkę jest fakt, że własna rodzina, posiadanie męża, żony czy dzieci, nie są już dla nich najważniejszym celem w życiu. Dla osób nastawionych na rozwój osobisty, karierę czy bogate życie towarzyskie rodzina może stanowić przeszkodę w realizacji własnych życiowych planów. Podnosi się wiele głosów, że taka postawa to przejaw egoizmu i konsumpcyjnego podejścia na życie, zamknięta na rozwijanie podstawowej komórki społecznej jaką jest rodzina. Życie w pojedynkę stało się wygodne, dlatego też wiele osób ceni sobie niezależność i nie chce się wikłać w złożone relacje rodzinne. Założenie rodziny, małżeństwo, posiadanie dzieci, to obszary, w których trzeba iść na wiele kompromisów, a nie każdy singiel ma na to ochotę. To podstawowa przyczyna wzrostu liczby jednoosobowych gospodarstw domowych.

postheadericon Praca

Każdy rodzic chciałby zaplanować swemu dziecku jak najlepszą przyszłość. Ojciec prawnik, biznesmen czy lekarz najprawdopodobniej chciałby, aby pociecha poszła w jego ślady i objęła po nim interes, który tym samym stałby się rodzinny. Należy się jednak zastanowić, czy warto narzucać dziecku swoją wolę? Każdy młody człowiek dorasta w pewnym momencie do tego, by samodzielnie zastanowić się nad tym, co zrobić z własnym życiem. Wszak marzenia zwykle sięgają dalej niż spełnianie ambicji rodziców. Najwięcej zgrzytów pojawia się, gdy dziecko odnajdzie w sobie dusze artystyczną, która kompletnie kłóci się ze ścisłym i racjonalnym prawem czy medycyną. Nie zawsze odnalezienie złotego środku jest możliwe, choć zawsze należy starać się do tego dążyć. Wymaga to jednak starań i ze strony rodziców, i ze strony dziecka. Nietypowe zainteresowania mogą na przykład przybrać formę hobby wykonywanego w wolnym czasie, a racjonalny pomysł rodziców będzie wówczas tylko rzemiosłem potrzebnym do utrzymania siebie.

postheadericon Pokolenie

Najnowsze badania socjologiczne oparte na danych statystycznymi pokazują jak na przestrzeni kilkudziesięciu lat zmienił się tryb życia młodych ludzi. Badania skupiają się najczęściej na preferowanym przez młode pokoleniu modelu rodziny. Ku zaskoczeniu wielu naukowców, dla kobiet i mężczyzn w wieku 20-30 lat rodzina nadal stanowi wartość samą w sobie, ale nie jest już celem, do którego się dąży. Zjawisko to oddziałuje na inne aspekty życia społecznego. Coraz później zawierane są związki małżeńskie, których trwałość obecnie jest krótka. Rodzi się też coraz mniej dzieci, o czym świadczy chociażby ujemny wzrost naturalny jaki po raz pierwszy od kilkunastu lat zanotowała Polska. Jednakże rodzina jest dla wielu młodych ludzi swego rodzaju ostoją i to wśród krewnych – rodzeństwa i rodziców najczęściej szukają oni pomocy. Nie bez wpływu jest również trudna sytuacja na rynku pracy. Młodzi ludzie w wieku produkcyjnym często zarabiają zbyt mało, żeby opuścić gniazdo rodzinne i rodziców i stanąć na własnych nogach.

postheadericon Krewni

image Znane jest przysłowie, że z krewnymi dobrze wygląda się jedynie na zdjęciu. Zdarza się bowiem często, że rodzina, zwłaszcza ta dalsza, nie wzbudza sympatii, a zamiast tego skrajnie złe emocje. Przyczyny takiego zjawiska są różne i bardzo złożone. Jednakże za głównych winowajców takiego stanu rzeczy zazwyczaj uważa się konflikty związane z podziałami majątku, różnego rodzaju niesnaski i nieporozumienia wynikające z zazdrości lub też zwyczaj na rywalizacja. Dla wielu osób rodzina nie jest wartością, lecz kulą u nogi, której najchętniej by się pozbyli. Dlatego też członkowie takich skonfliktowanych familii odseparowują się od siebie, zmieniają miejsce zamieszkania i wyprowadzają się do dalekich miast, nie utrzymując z rodziną kontaktu. Zjawisko takie nie jest nowe, pieniądze zawsze dzieliły ludzi, zamiast ich łączyć. Najbardziej zacięte batalie na salach sądowych nie toczą się pomiędzy przedsiębiorcami mającymi sporne interesy, ale między krewnymi w postępowaniach spadkowych. Często, aby pogodzić zwaśnione strony konieczna jest pomoc mediatora.


Szukaj
Zdrowy styl życia
    W prasie, w radiu, w telewizji, a coraz częściej także w mediach internetowych mówi się o tym, jak ważny współcześnie jest zdrowy styl życia. Powstają również wszelkiego rodzaju apele i akcje, które mają przekonać dzisiejszego Kowalskiego do tego, że praktykowanie zdrowego stylu życia będzie się mu opłacało nie tylko pod względem zdrowotnym, ale również... dbania o swój wygląd. Nie można bowiem zaprzeczyć, że taki styl funkcjonowania, oparty na zasadach zdrowego odżywiania się, zdrowej aktywności ruchowej z pewnością bardzo pomaga między innymi w utrzymaniu formy i idealnej sylwetki. A to już doskonały fundament do tego, aby zadbać nie tylko o samą sylwetkę, ale i całą resztę naszego zewnętrznego wyglądu. Niestety wśród tych apeli i akcji bardzo rzadko pojawiają się sensowne i ciekawe informacje mówiące o tym, jak właściwie należy praktykować ten zdrowy styl życia oraz co się na niego tak dokładnie składa. Oczywiście można się domyśleć, że chodzi przede wszystkim o wprowadzenie do jadłospisu bardziej zróżnicowanego i zdrowego menu, wykluczenie nałogów, rezygnację z nocnego podjadania i stołowania się w fast-foodach. Można również logicznie dojść do wniosku, że chodzi też o zwiększenie swojej aktywności fizycznej, ale na miarę swoich możliwości. Więc jeśli męczy nas sam spacer po parku, to nie ma najmniejszego sensu wsiadać od razu na rower; najpierw trzeba popracować stopniowo nad swoją kondycją, a dopiero później angażować się w bardziej wymagające ćwiczenia. Często jednak rozmawiając o zdrowym stylu życia pomija się jego bardzo ważny punkt: odpowiedni ubiór. Nie można bowiem zdrowo żyć, jeśli co chwila łapiemy przeziębienie, katar albo kaszel i to tylko dlatego, że nie dostosowujemy swojego ubioru do warunków, jakie panują na zewnątrz. Najczęściej robimy to tylko dlatego, aby iść w zgodzie z aktualną modą – a skoro chwilowo czapki czy szaliki nie są modne, to zwyczajnie ich nie nosimy. Jeśli jednak chcemy prowadzić zdrowy tryb życia, trzeba będzie pod tym względem czasami iść na kompromis i zrezygnować na chwilę z bycia modnym na rzecz bycia zdrowym.