Wpisy w miesiącu Kwiecień, 2015

postheadericon Podróże

Podróżowanie z małym dzieckiem dla wielu młodych rodziców jest nie do pomyślenia. Wielu z nich jest święcie przekonanych, że najlepszym środowiskiem dla malucha jest dom, czy też mieszkanie, a jedyny zdrowy dla maleństwa kontakt ze światem zewnętrznym powinien ograniczyć się jedynie do wizyty w pobliskim parku lub placu zabaw. Typowa rodzina rzadko wyjeżdża na dłuższe wakacje z małymi dziećmi również dlatego, że obawiają się złego nastroju pociechy, ciągłego płaczu i problemów z zaaklimatyzowaniem się w nowym miejscu. Są jednak i tacy rodzice, którym podróże, nawet w rejony górskie czy też za granicę, nie są straszne. Podstawą tego, aby cała rodzina była z takiego wyjazdu zadowolona, jest właściwa organizacja i logistyka. Ważne jest, żeby zabrać wszelkie niezbędne przedmioty i akcesoria niezbędne do codziennej pielęgnacji dziecka. Wskazana też jest wizyta u pediatry, który doradzi jakie lekarstwa ewentualnie zabrać. Dla rodziców z pomocą śpieszą również firmy specjalizujące się w akcesoriach dla dzieci. Można więc zaopatrzyć się w specjalne nosidełko i ruszyć z dzieciakiem w góry.

postheadericon Rodzicielstwo

image Młode małżeństwa odkładają decyzję o dziecku ze względu na brak wystarczających środków finansowych albo zbyt małe mieszkanie. Ale główną przyczyną tej sytuacji są również aspiracje zawodowe i konieczność szybkiego powrotu młodej mamy do pracy. Rodzina schodzi więc na dalszy plan głównie ze względu na problemy ze znalezieniem właściwej opiekunki dla dziecka. Szefowie firm nie zawsze są wyrozumiali i oczekują, że kobieta szybko wróci do pracy zawodowej. Oczekują też, że będzie pełni dyspozycyjna i nie będzie się zwalniać w przypadku choroby dziecka. Nowy członek w rodzinie dokonuje więc prawdziwej rewolucji, dezorganizując dotychczasowe życie rodziców. Rodzina z małym dzieckiem musi zacząć funkcjonować na innych, zupełnie nowych zasadach, zwłaszcza że najmłodsza pociecha zazwyczaj pragnie być w centrum uwagi nie tylko w dzień, ale i w nocy. To właśnie niewyspanie rodziców rodzi wiele problemów w pracy, a przede wszystkim dekoncentrację. Przemęczenie powoduje, że wydajność pracownika spada.

postheadericon Niania

Nianie w dużym stopniu odciążają zapracowanych rodziców. Jednakże znaleźć właściwą osobę, kompetentną i odpowiedzialną, która dobrze będzie opiekować się powierzonym jej opiece dzieckiem jest bardzo trudno. Nie stanowi też tajemnicy, że jest to jedna z droższych form opieki nad maluchem. Jednak nie każda rodzina ma w pobliżu babcię lub ciotkę, której można zostawić dziecko. Miejsc w żłobkach i przedszkolach jest tak mało, że aby się do nich dostać nie raz trzeba zapisywać się z kilkunastomiesięcznym wyprzedzeniem, co i tak nie gwarantuje sukcesu. Rodzina też nie zawsze chętnie godzi się na opiekę nad dzieckiem, co w zasadzie jest zrozumiałe. Starsze osoby pragną wypoczynku, a dziecko jest jednak absorbujące. Młoda niania ma więcej siły i energii, żeby ujarzmić niesforne dziecko. Najbliższa rodzina nie zawsze potrafi zapewnić właściwą opiekę. Nianie z racji wykształcenia pedagogicznego mają dużą wiedzę dotyczącą rozwoju dziecka i potrafią się nim właściwie zaopiekować, wybierając odpowiednie formy zabawy i aktywnego wypoczynku.

postheadericon Wartości

image W pogoni za coraz lepszą pracą, dobrami materialnymi zapominamy o prawdziwych wartościach, które są najważniejsze i tak naprawdę decydują o jakości naszego życia. Gonitwa za pieniądzem nie pozwala na nawiązywanie nowych znajomości, a zawarte wcześniej przyjaźnie rozpadają się, ponieważ nie są pielęgnowane. Problemy związane z nadmiernym stresem, przemęczeniem przekładają się nie tylko na życie towarzyskie, które praktycznie przestaje istnieć, ale cierpi niestety również rodzina. Brak czasu, wypalenie, apatia i ogólne rozdrażnienie to jedne z najczęstszych przyczyn rozpadu małżeństw. Życie rodzinne zanika, małżonkowie nie poświęcają sobie uwagi, tłumacząc się nadmiarem pracy. Dzieci często są zaniedbane emocjonalnie, ponieważ brak opieki rodzicielskiej wynagradza się im drogimi prezentami. Dobrze jest, jeśli dziećmi opiekuje się babcia lub ktoś zaufany, jednakże często zaganiani rodzice powierzają opiekę nad swoimi pociechami zupełnie obcym osobom, co niekorzystnie wpływa na rozwój dziecka.

postheadericon Wakacje

Dla rodziców zmęczonych zawodową pracą, pragnących odpocząć, ale razem ze swoimi pociechami biura podróży mają wiele ciekawych propozycji. Rodzina, która chce podczas wakacji wyjechać razem, może przebierać w atrakcyjnych cenowo oferach wyjazdów krajowych i zagranicznych, które cieszą się dużym wzięciem ze względu na gwarantowaną ładną pogodę. Dla rodziców z dziećmi w wieku przedszkolnym najistotniejszym kryterium doboru hotelu i destynacji będzie liczba atrakcji dla dzieci. Ważne jest, żeby najmłodsi turyści się nie nudzili i dali wypocząć zmęczonym rodzicom. Wiele hoteli gwarantuje opiekunki dla dzieci, dzięki czemu rodzice mogą skorzystać między innymi z bogatej oferty wycieczek fakultatywnych. Atrakcją dla najmłodszych są też baseny, zjeżdzalnie, a także piłka wodna. Specjalne animacje przygotowane specjalnie z myślą o nich gwarantują chwile niezapomnianej zabawy. Rodzina może więc jechać w komplecie, a każdy jej członek znajdzie dogodną dla siebie formę rozrywki lub wypoczynku. Taki pobyt pozwoli na regenerację sił i zapewni pozytywną energię na dalszą część roku.


Szukaj
Zdrowy styl życia
    W prasie, w radiu, w telewizji, a coraz częściej także w mediach internetowych mówi się o tym, jak ważny współcześnie jest zdrowy styl życia. Powstają również wszelkiego rodzaju apele i akcje, które mają przekonać dzisiejszego Kowalskiego do tego, że praktykowanie zdrowego stylu życia będzie się mu opłacało nie tylko pod względem zdrowotnym, ale również... dbania o swój wygląd. Nie można bowiem zaprzeczyć, że taki styl funkcjonowania, oparty na zasadach zdrowego odżywiania się, zdrowej aktywności ruchowej z pewnością bardzo pomaga między innymi w utrzymaniu formy i idealnej sylwetki. A to już doskonały fundament do tego, aby zadbać nie tylko o samą sylwetkę, ale i całą resztę naszego zewnętrznego wyglądu. Niestety wśród tych apeli i akcji bardzo rzadko pojawiają się sensowne i ciekawe informacje mówiące o tym, jak właściwie należy praktykować ten zdrowy styl życia oraz co się na niego tak dokładnie składa. Oczywiście można się domyśleć, że chodzi przede wszystkim o wprowadzenie do jadłospisu bardziej zróżnicowanego i zdrowego menu, wykluczenie nałogów, rezygnację z nocnego podjadania i stołowania się w fast-foodach. Można również logicznie dojść do wniosku, że chodzi też o zwiększenie swojej aktywności fizycznej, ale na miarę swoich możliwości. Więc jeśli męczy nas sam spacer po parku, to nie ma najmniejszego sensu wsiadać od razu na rower; najpierw trzeba popracować stopniowo nad swoją kondycją, a dopiero później angażować się w bardziej wymagające ćwiczenia. Często jednak rozmawiając o zdrowym stylu życia pomija się jego bardzo ważny punkt: odpowiedni ubiór. Nie można bowiem zdrowo żyć, jeśli co chwila łapiemy przeziębienie, katar albo kaszel i to tylko dlatego, że nie dostosowujemy swojego ubioru do warunków, jakie panują na zewnątrz. Najczęściej robimy to tylko dlatego, aby iść w zgodzie z aktualną modą – a skoro chwilowo czapki czy szaliki nie są modne, to zwyczajnie ich nie nosimy. Jeśli jednak chcemy prowadzić zdrowy tryb życia, trzeba będzie pod tym względem czasami iść na kompromis i zrezygnować na chwilę z bycia modnym na rzecz bycia zdrowym.