Wpisy w miesiącu Listopad, 2012

postheadericon Jeść zdrowo

Standardowe menu przeciętnego Polaka nie jest dzisiaj men zbyt zdrowym, ani tym bardziej zbyt pożywnym. Jemy zbyt dużo śmieciowego jedzenia, a same posiłki nie są już tak celebrowane jak jeszcze kilkanaście lat temu. Zamiast usiąść przy stole, jemy szybko, w biegu, śpiesząc się do szkoły, do pracy albo na ważne spotkanie. Zamiast zjeść pożywnie, łapiemy byle co, żeby tylko zagłuszyć burczenie w brzuchu i wytrwać do następnego posiłku. Takie nawyki żywieniowe nie tylko całkowicie przeczą temu, co nazywa się zdrowym trybem życia, ale wręcz są bombą dla naszego organizmu. Przyzwyczaja się on bowiem do takiego funkcjonowania, co ma negatywne skutki zdrowotne i… estetyczne. W końcu nikt nie lubi niepotrzebnie tyć, a taki tryb życia sprawia, że właśnie to się najczęściej dzieje.
Jak więc najskuteczniej połączyć zdrowe jedzenie z pożywnym jedzeniem i jednocześnie nie zmuszać się do spożywania potraw, których nie lubimy albo które nam nie smakują? Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne, zwłaszcza że nie trzeba wcale zbyt wiele zmieniać. Nie trzeba rezygnować z ulubionych zup albo potraw mięsnych na rzecz kiełków czy bliżej nieokreślonych warzyw. Zamiast jednak mięsa smażyć na tłuszczu, można je gotować na parze lub w wodzie; a zamiast szybkiego jedzenia w biegu, można rozpocząć posiłek nieco wcześniej, aby zjeść go spokojnie i bez pośpiechu. Nie ma konieczności też w zmienianiu swojej diety o sto osiemdziesiąt stopni, chyba że jej głównym założeniem było do tej pory spożywanie monstrualnej ilości fast-foodów. Ten specyficzny nawyk żywieniowy trzeba całkowicie wyeliminować, ponieważ jej on ogromnym zagrożeniem nie tylko dla naszej sylwetki, ale również zdrowia. Dobrym sposobem na unormowanie swoich nawyków żywieniowych, dbania o zdrowie czy prowadzenia zdrowego stylu życia będzie również unormowanie samych posiłków. Lepiej jeść częściej, ale mniej, zaś każdy większy posiłek – np. syty obiad – „nagradzać” jakimś dłuższym spacerem, pozwalając organizmowi szybciej go spalić.

postheadericon Zima nie sprzyja utrzymaniu zdrowia

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać co do faktu, że jeśli chodzi o pory roku, to zima jest porą najbardziej szczególną i specyficzną. Przede wszystkim ze względu na swoją niesamowitą atmosferę, ale również znacznie podwyższone ryzyko złapania jakiejś choroby albo dolegliwości czy też dość męczącego przeziębienia. Ponieważ zaś zima sama w sobie nie sprzyja w żaden sposób utrzymaniu zdrowia w doskonałej kondycji i formie, a nasz organizm zaczyna się rozleniwiać przez brak ruchu i ćwiczeń, trzeba samemu o nie zadbać. Nie jest to nawet takie trudne, jak mogłoby się zdawać na pierwszy rzut oka, ponieważ prowadzenie zdrowego trybu życia w czasie zimy nie wymaga od nas szczególnie dużych poświęceń. Wręcz przeciwnie, bardzo często tą pożyteczną rzecz można połączyć z ogromną przyjemnością.
Jak więc zadbać o swoje zdrowie w czasie zimy? Przede wszystkim stosując się do kilku podstawowych zasad i wskazówek, do których należą między innymi odpowiednie ubieranie się, zrównoważona dieta i właściwa dawka ćwiczeń fizycznych. Oczywiście nikt nikogo nie zmusza, aby w czasie zimy pokonywał dziennie kilkadziesiąt kilometrów na rowerze czy biegał przez kilka godzin po lesie. Z drugiej strony nie zaszkodzi, jeśli codziennie przejdziemy się spacerkiem do sklepu lub do pracy, zamiast jeździć samochodem albo komunikacją miejską. Trzeba również pamiętać, że zima to też czas szczególnie niskiej odporności naszego organizmu, co oznacza, że należy również zadbać o ten aspekt – spożywać większe ilości witamin i minerałów oraz zatroszczyć się o bardziej zrównoważoną dietę. Przede wszystkim chodzi tu o utrzymanie optymalnego poziomu dostarczanych organizmowi składników pokarmowych: nie przesadzać z tłuszczami i cukrami, ale zadbać o zwiększone ilości białka czy węglowodanów, zapewniające więcej energii potrzebnej do ogrzania organizmu. Nie zapominajmy również o prawidłowym ubiorze na zimne dni – przemarznięty organizm jest bowiem wyjątkowo mocno podatny na ataki chorobowe i to nie tylko zwykłe grypy albo przeziębienia.

postheadericon Mężczyzno! Zadbaj o siebie!

W powszechnej opinii panuje przekonanie i stereotyp mężczyzny jako człowieka, który w ogóle nie dba o swój wygląd, nie troszczy się o higienę osobistą, a zapędzenie go do fryzjera graniczy z cudem. Z drugiej strony panuje inne przekonanie, że mężczyzna dbający o swój wygląd i pragnący wyglądać elegancko i przystojnie, siłą rzeczy musi być albo silnie metroseksualny, albo po prostu być gejem. Oba te poglądy są wyjątkowo krzywdzące dla samych mężczyzn, którzy coraz częściej zaczynają o siebie dbać, pragnąc podobać się kobietom oraz robiąc dobrze wrażenie na otaczających ich ludziach. Widać to szczególnie na przykładzie młodych mężczyzn, którzy wyrastają już w bardziej nowoczesnej kulturze, w której wizyta w gabinecie kosmetycznym, korzystanie z masaży czy nawet kremów i maści kosmetycznych nie uchodzi za nic niezwykłego.
Bo faktycznie nic niezwykłego w tym nie ma, a dbanie o siebie także w przypadku mężczyzn powinno być nie negowane, ale wręcz przeciwnie – nagradzane.

Byłoby bowiem szalenie dziwną praktyką negowanie zachowań, dzięki którym na świecie mniej jest mężczyzn odpowiadających stereotypowi niechlujów, bałaganiarzy i osób, które nie są z higieną osobistą za pan brat. Panowie mają dzisiaj zresztą znacznie większe pole do popisu w zakresie kosmetycznego dbania o siebie niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Dzisiaj wizyta u kosmetyczki nie budzi już takiego zdziwienia, zwłaszcza że mężczyźni coraz częściej chodzą tam dla własnej satysfakcji, a nie np. z powodu zbliżającego się ślubu czy innej ważnej uroczystości. Także stosowanie dezodorantów, antyperspirantów oraz różnego rodzaju wód po goleniu jest dzisiaj wśród panów bardziej modne, szczególnie z racji faktu, że tego rodzaju kosmetyki są bardzo powszechne i łatwe do kupienia. Wystarczy wybrać się do dowolnego sklepu z kosmetykami lub do supermarketu, aby zobaczyć, że również ich wybór jest o wiele większy niż kilkanaście lat wstecz. Dzisiaj mężczyzna ma więc znacznie ułatwione zadanie, jeśli chce o siebie zadbać – nie musi kombinować, kręcić czy szukać wymówek. Wystarczy jedynie, żeby chciał wyglądać elegancko, nowocześnie i przede wszystkim świeżo, bez otoczki niemiłego zapachu.

postheadericon Na które kosmetyki trzeba uważać?

Moda związana z większą dbałością o swój wygląd i troszczenie się o zewnętrzną urodę oraz piękno to stale rosnący już od kilku lat trend. Ludzie coraz częściej sięgają po różnego rodzaju kosmetyki i środki kosmetyczne, które mają pomagać im wyglądać pięknie. Coraz częściej powstają jednak kosmetyki, które zamiast pomagać, okazują się środkami w ogóle niedziałającymi lub nawet szkodzącymi. Chodzi tu przede wszystkim o takie kosmetyki, które nie są kosmetykami znanych i renomowanych firm, ale pochodzącymi zza wschodniej granicy, przede wszystkim zaś z Chin czy z Tajwanu. Duży rynek niemarkowych kosmetyków w Polsce zajmują również importowane produkty z Rosji, które okazują się najbardziej niebezpieczne.
Niebezpieczeństwo to tkwi w środkach stosowanych do ich produkcji, które często wywołują poważne reakcje alergiczne i skórne, doprowadzając niekiedy do skomplikowanych do wyleczenia dolegliwości na tle dermatologicznym. Dlatego przed stosowaniem nieznanych kosmetyków – dziwnych, zagranicznych marek – warto dokładnie upewnić się do co jego składu. A już absolutną koniecznością jest sprawdzenie opinii, jakie dany kosmetyk posiada na przykład w Internecie. Można o niego rozpytać też wśród znajomych, którzy być może kiedyś już go używali i mogą udzielić nam profesjonalnej i fachowej recenzji na ich temat. Dzięki temu bardzo często unika się nieprzyjemnych sytuacji, w których trzeba się potem zmagać z problemami i dolegliwościami skórnymi. Z drugiej strony również renomowane kosmetyki najbardziej znanych na świecie firm również mogą być przyczyną chorób dermatologicznych. Przykładem może być afera, która kilka lat temu wybuchła w stanach, gdy w jednym z kosmetyków na cerę znaleziono szkodliwe, rakotwórcze związki. Nie zmienia to jednak faktu, że produkty kosmetyczne od renomowanego producenta są częściej, lepiej i dokładniej sprawdzane i badane. Dzięki temu ryzyko, że trafi się na trefny i szkodliwy kosmetyk znacznie maleje w porównaniu z ryzykiem, jakie grozi nam podczas stosowania kosmetyków od nieznanego producenta.

postheadericon Skuteczne sposoby na odchudzanie

Według najnowszych badań przeprowadzonych wśród polskiego społeczeństwa, najpoważniejszym problemem cywilizacyjnym prócz wysokich zachorowań na cukrzycę i raka jest… otyłość. Właściwie nie ma się nawet temu co dziwić, jeśli się przyjmie do wiadomości fakt, że dzisiaj co drugi nastolatek w wieku od jedenastu do osiemnastu lat cierpi na nadwagę, a co piąty na rażącą otyłość. Podobnie jest w przypadku osób starszych i ludzi w średnim wieku, mieszkających w miastach i rzadko korzystający z zalet aktywności fizycznej. Jako taki poziom „trzymają” jedynie ludzie w wieku od dwudziestu do trzydziestu pięciu lat, ponieważ w tej grupie wskaźnik otyłości jest póki co najmniejszy. Tak duże, drastyczne i niepokojące wyniki pokazują jednak, jak ważne jest dzisiaj dbanie nie tylko o doskonały wygląd, ale również o wspaniałą sylwetkę i kondycję fizyczną. Pomaga to bowiem w utrzymaniu organizmu w idealnej formie, aby później nie musieć się na siłę odchudzać.
Jednak te osoby, które cierpią już na na nadwagę i otyłość, zmuszone są do stosowania różnorodnych kuracji odchudzających i szukania idealnego sposobu na stratę zbędnych kilogramów oraz pozbycia się paskudnej oponki na brzuchu. Stosowane są przez nich przeróżne diety – od kapuścianej, przez kopenhaską, a na ryżowej czy owocowej skończywszy. Bardzo często ludzie łapią się też na różne mity o diecie cud, która rozwiązanie problem każdej osoby z nadwagą, niezależnie od osobistych predyspozycji każdego organizmu. Takie diety oczywiście nie są żadnymi cudownymi kuracjami i w żadnym wypadku nie mogą być stosowane w przypadku każdej osoby. Żeby odchudzać się skutecznie i z szybkimi efektami, jednocześnie nie martwiąc się o to, że może się nam przytrafić efekt jo-jo, trzeba szukać pomocy u specjalisty. Jest nim zazwyczaj lekarz dietetyk, który nie tylko wybierze razem z nami dietę najbardziej optymalną, ale pozwoli również wykryć przyczyny naszej nadwagi. Nie musi ona być bowiem związana z objadaniem się i jedzeniem niezdrowego pożywienia, ale np. z przebytymi chorobami czy zażywanymi lekami.


Szukaj
Zdrowy styl życia
    W prasie, w radiu, w telewizji, a coraz częściej także w mediach internetowych mówi się o tym, jak ważny współcześnie jest zdrowy styl życia. Powstają również wszelkiego rodzaju apele i akcje, które mają przekonać dzisiejszego Kowalskiego do tego, że praktykowanie zdrowego stylu życia będzie się mu opłacało nie tylko pod względem zdrowotnym, ale również... dbania o swój wygląd. Nie można bowiem zaprzeczyć, że taki styl funkcjonowania, oparty na zasadach zdrowego odżywiania się, zdrowej aktywności ruchowej z pewnością bardzo pomaga między innymi w utrzymaniu formy i idealnej sylwetki. A to już doskonały fundament do tego, aby zadbać nie tylko o samą sylwetkę, ale i całą resztę naszego zewnętrznego wyglądu. Niestety wśród tych apeli i akcji bardzo rzadko pojawiają się sensowne i ciekawe informacje mówiące o tym, jak właściwie należy praktykować ten zdrowy styl życia oraz co się na niego tak dokładnie składa. Oczywiście można się domyśleć, że chodzi przede wszystkim o wprowadzenie do jadłospisu bardziej zróżnicowanego i zdrowego menu, wykluczenie nałogów, rezygnację z nocnego podjadania i stołowania się w fast-foodach. Można również logicznie dojść do wniosku, że chodzi też o zwiększenie swojej aktywności fizycznej, ale na miarę swoich możliwości. Więc jeśli męczy nas sam spacer po parku, to nie ma najmniejszego sensu wsiadać od razu na rower; najpierw trzeba popracować stopniowo nad swoją kondycją, a dopiero później angażować się w bardziej wymagające ćwiczenia. Często jednak rozmawiając o zdrowym stylu życia pomija się jego bardzo ważny punkt: odpowiedni ubiór. Nie można bowiem zdrowo żyć, jeśli co chwila łapiemy przeziębienie, katar albo kaszel i to tylko dlatego, że nie dostosowujemy swojego ubioru do warunków, jakie panują na zewnątrz. Najczęściej robimy to tylko dlatego, aby iść w zgodzie z aktualną modą – a skoro chwilowo czapki czy szaliki nie są modne, to zwyczajnie ich nie nosimy. Jeśli jednak chcemy prowadzić zdrowy tryb życia, trzeba będzie pod tym względem czasami iść na kompromis i zrezygnować na chwilę z bycia modnym na rzecz bycia zdrowym.