Wpisy w miesiącu Październik, 2012

postheadericon Zdrowie i uroda idą w parze!

Swego czasu bardzo popularne było powiedzenie o tym, że zdrowie i uroda idą ze sobą w parze, ponieważ wystarczyło być zdrowym, aby piękno i uroda same do nas przyszły. Dzisiaj społeczeństwo uważa takie powiedzenia za absolutną bzdurę, woląc stosować miliony kremów, maści, dezodorantów, kosmetyków, pianek i innych środków kosmetycznych i pielęgnacyjnych, aby zadbać odpowiednio o swój wygląd. Tymczasem niekiedy okazuje się, że zamiast natłuszczać twarz dziwnymi kremami, można się na przykład… wybrać na dłuższy spacer. Dotlenie organizmu wzmaga krążenie krwi, a tym samym wspomaga funkcjonowanie naczyń krwionośnych w skórze, dzięki czemu jest ona żywsza i jędrniejsza. Zdrowy organizm dodatkowo posiada znaczne większe predyspozycje do tego, aby być jednocześnie pięknym. Wystarczy tylko spojrzeć na przykład wielu osób, które dzięki aktywności fizycznej nie tylko polepszają swoje zdrowie i hartują je, ale również uzyskują fantastyczne sylwetki.
Istnieją nawet specjalne ośrodki pielęgnacyjne, w których na pierwszym miejscu stawia się właśnie zdrowie kuracjuszy. Wszelkie ośrodki SPA również działają na podobnej zasadzie uważając, że zdrowy organizm znacznie lepiej zniesie różnego rodzaju kosmetyczne i pielęgnacyjne metamorfozy. Znacznie łatwiej jest się też zdrowemu człowiekowi przyzwyczaić do stosowania różnorodnych środków kosmetycznych oraz pielęgnacyjnych. Nie od dziś w końcu wiadomo, że dbanie o zdrowie jest podstawą późniejszej dbałości o zewnętrzną urodę oraz piękno, o własny wygląd i o kondycję fizyczną. Badania pokazują, że wystarczy nawet krótki wysiłek fizyczny dziennie – krótki bieg w miejscu, mała rozgrzewka po wstaniu w łóżka czy nawet bieg na autobus – aby znacznie polepszyć nie tylko nasze fizyczne samopoczucie, ale również pobudzić organizm do aktywniejszego działania. Nie trzeba więc właściwie za wiele, aby czuć się i być pięknym – dbanie o zdrowie powinno zaś leżeć w naszym interesie nie tylko ze względu na profity wynikające z poprawy urody, ale również dla naszego własnego samopoczucia.

postheadericon Diety i odchudzanie mogą być niebezpieczne

Marzeniem większości osób, przede wszystkim zaś pań, jest wyglądanie pięknie, atrakcyjnie i szczupło. Szczególnie do tego ostatniego dążą osoby, które borykają się z problemami z nadwagą lub wręcz chorobliwą otyłością. Szukają więc sposobów na szybkie pozbycie się zbędnych kilogramów, co niestety nie zawsze idzie w parze ze zdrowym rozsądkiem. Coraz częściej bowiem można trafić na „cudowne”, „niesamowite” albo „fantastyczne” diety i kuracje odchudzające polegające na zażywaniu preparatów farmakologicznych. I niestety coraz częściej takie zażywanie kończy się poważnymi kłopotami ze zdrowiem, ponieważ są to preparaty sprowadzane często zza granicy, bez żadnych atestów i badań. Reklamowane w Sieci jak tabletki odchudzające zdobywają jednak coraz większe rzesze zwolenników i amatorów, co może sugerować, że ich działanie faktycznie daje jakieś efekty.
Są to jednak efekty znacznie przejaskrawione – sam preparat zażywany bez odpowiedniej diety i w połączeniu z właściwą dawką aktywności fizycznej nic nie da. Jeśli nie będzie wspomagany regularnymi ćwiczeniami i poparty właściwym odżywianiem się, będzie przynosił same szkody, zamiast faktycznie być preparatem pomagającym w odchudzaniu. Należy więc uważać na wszelkiego rodzaju okazje związane z zakupem takich środków, a jeśli już się zdecydujemy na to, aby z nich korzystać, to koniecznie sprawdźmy źródło, skąd pochodzą oraz kto jest producentem danego środka. Zamiast jednak stosować kuracje farmakologiczne o wiele lepiej jest skorzystać z pomocy doświadczonego dietetyka, który pomoże nam ułożyć dietę idealną dla naszego organizmu. Nie istnieją bowiem diety cud działające na każdego: każdy człowiek jest inny, każdy organizm działa inaczej i inaczej reaguje na różne przyjmowane pokarmy. Dlatego też dieta, która świetnie sprawdziła się u kuzynki czy znajomej i dała doskonałe efekty w krótkim czasie, niekoniecznie może skutkować tym samym w naszym przypadku. Jedynie wizyta u profesjonalisty – dietetyka – poparta często różnymi dodatkowymi badaniami, daje gwarancję, że stosowana dieta nam nie zaszkodzi, ale faktycznie pomoże pozbyć się nadwagi.

postheadericon Witaminy podstawą dobrego zdrowia

Dostarczając organizmowi różnych pokarmów, od tych niesamowicie zdrowych po wyjątkowo szkodliwe (rodem z budek z fast-foodami), zapewniamy mu co prawda odpowiednią dawkę pożywienia i zawartej w nim energii. Nie zawsze jednak oznacza to, że takie jedzenie wpływa pozytywnie na nasz organizm, daje równie pozytywne skutki i jest gwarancją utrzymania doskonałego zdrowia. Co ciekawe, okazuje się nawet, że jedzenie samych „zdrowych” pokarmów może często przynieść zupełnie odwrotne skutki. W przypadku zażywania zbyt dużej ilości jedzenia zawierających witaminy (wyłącznie same owoce i warzywa, jak w przypadku wegetarian i wegan) może dość do poważnej hiperwitaminozy. Z kolei brak witamin spożywanych w jedzeniu i brak zastępowania ich witaminami w formie tabletek może się skończyć awitaminozą. W obu przypadkach są to poważne dolegliwości i schorzenia, które na szczęście można jednak szybko wyleczyć.
Pokazuje to nam jednak bardzo ważną i istotną rzecz: witaminy mają na nasz organizm ogromny wpływ, który trzeba jednak właściwie normować. Regularne przyjmowanie odpowiednich ilości witamin z pewnością bowiem poprawić funkcjonowanie naszego organizmu, a w razie jakiejś choroby pomoże mu wrócić do normalnego stanu. Należy jednak uważać, aby z ów regularnością nie przesadzić, co wiąże się z koniecznością monitorowania tego jakie witaminy i w mniej więcej jakich dawkach przyjmujemy. Z drugiej strony nie można jednak żyć w ciągłym strachu przed tym, że zażyje się zbyt dużą dawkę witamin. Nie wolno bowiem zapominać, że to właśnie one są podstawą zdrowotnej gospodarki naszego organizmu i chronią go przed większością chorób, a w razie już zachorowania, ułatwiają szybkie wyzdrowienie. Całkowita rezygnacja z witamin absolutnie więc nie wchodzi w grę, tak samo jak zażywanie ich dla samej idei zażywania. Złotym środkiem w takiej sytuacji jak zawsze okazuje się… odpowiednia i zrównoważona dieta, która będzie dostarczała organizmowi właściwej ilości witamin, pierwiastków i składników odżywczych.

postheadericon Wizyta w SPA – relaks i odpoczynek

Wiele osób wyobraża sobie SPA jako kompleks eleganckich i luksusowych budynków, w których zamożni ludzie spędzają weekendy poddając się jednocześnie licznym zabiegom pielęgnacyjnym. I choć część o pielęgnacji jest całkowicie trafiona, o tyle cała reszta nieco mija się z prawdą. Szczególnie w kontekście tego, że SPA wcale nie musi być całym kompleksem różnych budynków – często to jeden budynek podzielony na kilka stref, niekiedy także ze strefą mieszkalną. Nie trzeba również spać na pieniądzach, aby urządzić sobie weekendowy wypad do SPA, ponieważ średnie stawki za cały zestaw pielęgnacyjnych zabiegów wcale nie jest szalenie drogi. Już za niecałe pięćset złotych można sobie w Warszawie zapewnić całkiem miły wypoczynek i relaks w ośrodku SPA, a jednocześnie spróbować kilku zabiegów, na czele z masażami, łaźniami parowymi czy maseczkami ujędrniającymi.
Wizyta w SPA ma oczywiście za swój główny cel sprawienie, aby osoba korzystająca z takiej opcji regeneracji organizmu, wyszła z ośrodka zadowolona i gotowa powrócić tu za jakiś czas. A to oznacza, że wszelkie zabiegi regenerujące, odprężające, relaksujące oraz przede wszystkim upiększające faktycznie muszą działać i gwarantować pozytywne rezultaty. W końcu nie trzeba jeździć specjalnie do SPA, aby zrobić sobie maseczkę błotną na twarz – można to zrobić samej w domu i to znacznie mniejszym kosztem. Jednak wizyta w SPA niesie za sobą pewnego rodzaju prestiż: można o niej opowiadać koleżankom i znajomym, wzbudzając w wielu z nich na pewno niemałą zazdrość. Można również traktować ją nie tylko jako możliwość do odbudowania i poprawienia swojej urody, ale również jako fantastyczną okazję do spędzenia czasu na odpoczynku i relaksie, z dala od codziennego życia i związanych z nim problemów. Okazuje się nawet, że współcześnie coraz więcej osób docenia SPA właśnie z tego drugiego powodu. Najwyraźniej dbałość o swój wygląd zewnętrzny, jego piękno i urodę nie są już tak ważne, jak prawdziwy odpoczynek i możliwość zregenerowania sił przed kolejnym tygodniem pracy.


Szukaj
Zdrowy styl życia
    W prasie, w radiu, w telewizji, a coraz częściej także w mediach internetowych mówi się o tym, jak ważny współcześnie jest zdrowy styl życia. Powstają również wszelkiego rodzaju apele i akcje, które mają przekonać dzisiejszego Kowalskiego do tego, że praktykowanie zdrowego stylu życia będzie się mu opłacało nie tylko pod względem zdrowotnym, ale również... dbania o swój wygląd. Nie można bowiem zaprzeczyć, że taki styl funkcjonowania, oparty na zasadach zdrowego odżywiania się, zdrowej aktywności ruchowej z pewnością bardzo pomaga między innymi w utrzymaniu formy i idealnej sylwetki. A to już doskonały fundament do tego, aby zadbać nie tylko o samą sylwetkę, ale i całą resztę naszego zewnętrznego wyglądu. Niestety wśród tych apeli i akcji bardzo rzadko pojawiają się sensowne i ciekawe informacje mówiące o tym, jak właściwie należy praktykować ten zdrowy styl życia oraz co się na niego tak dokładnie składa. Oczywiście można się domyśleć, że chodzi przede wszystkim o wprowadzenie do jadłospisu bardziej zróżnicowanego i zdrowego menu, wykluczenie nałogów, rezygnację z nocnego podjadania i stołowania się w fast-foodach. Można również logicznie dojść do wniosku, że chodzi też o zwiększenie swojej aktywności fizycznej, ale na miarę swoich możliwości. Więc jeśli męczy nas sam spacer po parku, to nie ma najmniejszego sensu wsiadać od razu na rower; najpierw trzeba popracować stopniowo nad swoją kondycją, a dopiero później angażować się w bardziej wymagające ćwiczenia. Często jednak rozmawiając o zdrowym stylu życia pomija się jego bardzo ważny punkt: odpowiedni ubiór. Nie można bowiem zdrowo żyć, jeśli co chwila łapiemy przeziębienie, katar albo kaszel i to tylko dlatego, że nie dostosowujemy swojego ubioru do warunków, jakie panują na zewnątrz. Najczęściej robimy to tylko dlatego, aby iść w zgodzie z aktualną modą – a skoro chwilowo czapki czy szaliki nie są modne, to zwyczajnie ich nie nosimy. Jeśli jednak chcemy prowadzić zdrowy tryb życia, trzeba będzie pod tym względem czasami iść na kompromis i zrezygnować na chwilę z bycia modnym na rzecz bycia zdrowym.